Mimo że na zewnątrz całkiem przyjemne temperatury, nie zawsze mamy o tej porze roku ochotę na to, by wstawać co rano rześko z łóżka. Dzieje się tak, ponieważ na wiosnę najwięcej jest skoków ciśnienia, a także przesuwamy czas z zimowego na letni. Dodatkowo, wiosenne słońce działa na nas usypiająco, odbierając chęci do działania. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone rośliny, które przywrócą nam wigor. Co ciekawe, różnorodne napary, możemy z nich przygotować sami. Niektóre rośliny możemy nawet zasadzić w ogrodzie! Chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? Sprawdźcie!
Zamiast kawy!
Z pewnością nie spodziewaliście się, że istnieje roślina, która może z powodzeniem zastąpić nam kawę! Tą niesamowitą rośliną jest oczywiście żeń-szeń. Zawiera on wiele przydatnych składników i mikroelementów, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. W żeń – szeniu znajdziemy m.in: magnez, żelazo, cynk, wapń, a nawet witaminę C. Skutecznie wzmacnia odporność i niweluje uczucie zmęczenia, towarzyszącego nam zwykle na wiosnę. Ponadto świetnie wzmacnia nasz organizm! Żeń- szeń nabędziemy oczywiście w formie tabletek, jednak musimy pamiętać, że wtedy otrzymamy najmniej produktu oraz sporo niepotrzebnej i niezdrowej masy tabletkowej. Bez problemu dostaniemy także żeń-szeń w postaci korzenia lub sproszkowanego korzenia. Jeśli zakupimy ten specyfik w proszku, zalejmy go gorącą wodą i gotujmy przez około 15 minut, a następnie wypijmy powstały napar. Surowy korzeń możemy rzuć lub również przyrządzić z niego napar. Przed zalaniem wodą, pokrójmy go na mniejsze kawałki.
Na wiosenną depresję
Bardzo często mówimy o jesiennej chandrze, jednak równie często dopada nas ona właśnie na wiosnę. Aby zwalczyć stany wiosennej depresji, dobrze jest zaparzyć sobie napar z dziurawca. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować tego zioła podczas letnich upałów, ponieważ mogą wyskoczyć nam na ciele przebarwienia! Dziurawiec zawiera składnik hiperycynę, która świetnie radzi sobie z uczuciem przygnębienia. Bardzo dobrze niweluje także różnorodne zaburzenia snu, czy stany lękowe. Co ważne, możemy dziurawca bez problemu hodować w domu, w ogrodzie. Świetnym pomysłem jest zbieranie liści oraz suszenie ich. Pamiętajmy jednak, aby napar przygotowywać z ekstraktu z dziurawca, dzięki temu będzie mieć o wiele lepsze działanie. Sporą ilość rośliny zalejmy wodą i poczekajmy na zaparzenie się.
Dziurawiec możemy hodować u siebie w ogrodzie! Zebrane kwiaty możemy wysuszyć i parzyć jesienią i zimą
Więcej energii!
Gdy brak nam zapału i energii do działania, wtedy możemy sięgnąć po rozmaryn! Świetnie niweluje ból głowy, dlatego idealny okaże się dla osób cierpiących na wiosenne migreny. Jeśli czeka nas ważny egzamin, możemy śmiało przed wyjściem napić się naparu z liści rozmarynu, gdyż poprawia koncentrację. Oprócz naparów, z rośliny tej możemy przygotować także nalewki oraz wykorzystywać ją jako olejki eteryczne do kąpieli. Jeśli będziemy chcieli stworzyć leczniczą nalewkę, pamiętajmy, aby odstawić miksturę na minimum miesiąc. Natomiast, jeśli chcemy zrobić sobie parującą kąpiel, wsypmy do wanny świeże lub suszone liście rozmarynu. Kąpiel ta podziała na nas kojąco oraz zapewni dobry sen.
Rozmaryn jest także idealną przyprawą! Możemy doprawiać nim potrawy lub parzyć z niego herbatki.
Dobre i mocne serce
Wiosenne przesilenie daje się we znaki zwłaszcza osobom starszym oraz tym, mającym problem z sercem i nadciśnieniem tętniczym. Aby unormować ciśnienie oraz wzmocnić serce, warto pić napar z głogu! Roślina ta wzmacnia układ naczyniowo – krwionośny. Głóg jest znany także z tego, że zwalcza stres i napięcie nerwowe. Można z niego przygotowywać napary bądź nalewki. Nie musimy oczywiście kupować owoców głogu pod postacią tabletkową. Wystarczy, że udamy się do sklepu ze zdrową żywnością, gdzie „od ręki” zaopatrzymy się w suszone owoce głogu. Napary powinniśmy przygotowywać, parząc je 20 minut pod przykryciem.
Napar z głogu ma intensywny aromat i smak. Jest idealny dla wszystkich osób, mających problemy z sercem
Istnieje wiele ciekawych roślin, które możemy stosować na różnego rodzaju objawy przesilenia wiosennego. Niektóre z tych roślin możemy z powodzeniem zasadzić także u siebie w ogrodzie. Warto pamiętać jednak, aby dać czas swojemu organizmowi i jeśli domaga się większego odpoczynku w tym okresie, pozwolić mu na to. Dzięki temu o wiele lepiej zregenerujemy organizm oraz uda nam się zwalczyć wiosenne przesilenie.