Jakie rośliny przycinamy jesienią?

Jakie rośliny przycinamy jesienią?

Choć tradycyjne przycinanie roślin odbywa się wczesną wiosną, istnieje kilka gatunków krzewów ozdobnych, które należy przyciąć właśnie jesienią. Jakie to są rośliny? W jaki sposób przeprowadzić ten zabieg, aby mogły one dobrze przezimować? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Jak przycinać rośliny jesienią?

Zabieg przycinania roślin warto wykonywać w dzień ciepły, pochmurny, ale nie deszczowy, kiedy na zewnątrz jest jeszcze przyjemnie. Dzięki temu gałązki zdążą jeszcze zdrewnieć, ich rany zabliźnią się przed nadejściem pierwszych przymrozków. Pamiętajcie, że zbyt później cięcie, może doprowadzić do przemarznięcia roślin.

Kolejną, ważną informacja jest to, że przycinać nie powinno się roślin wrażliwych, a także rosnących dosyć wolno. Do tych gatunków należą między innymi kwiaty: azalie, różaneczniki, czy wawrzynek wilczełyko. Co więcej, nie warto przycinać też kalii oraz forsycji.

orzech włoski

Jakie rośliny przycina się jesienią?

Poniżej prezentujemy kilka wybranych i popularnych roślin, które warto przycinać jesienią.

  • Nowo posadzone krzewy – z pewnością warto pamiętać o tym, że nowo posadzone krzewy oraz mniejsze drzewka muszą zostać przycięte właśnie jesienią. Pozwoli im to się rozkrzewić i zawiązać więcej pąków kwiatowych. Nie da się ukryć, że dotyczy to nowo posadzonych drzew liściastych oraz krzewów, które zrzucają liście na zimę. Nie należy jednak jesienią przycinać nowo posadzonych drzew i krzewów zimnozielonych oraz iglaków.
  • Maliny – jesienią należy przycinać przede wszystkim późne maliny, a także maliny letnie oraz malinojeżyny. Cięcie wykonuje się mniej więcej 5 cm nad ziemią, pozwoli im to na nowo dojrzewać wiosną.
  • Leszczyna – w listopadzie warto przyciąć leszczynę. W tym przypadku należy usunąć wszystkie słabe oraz chore pędy i zostawić jedynie te, które zaczęły wzrost oraz wyglądają zdrowo.
  • Orzech włoski – jeśli masz w ogródku orzecha włoskiego, pamiętaj, że należy usunąć pędy krzyżujące się uszkodzone, zdeformowane. Warto dokonywać tej czynności również w październiku lub we wrześniu. Pamiętaj jednak, aby nie ciąć rośliny w zimie.
  • Powojniki – te, które kwitną w sierpniu oraz we wrześniu, warto przyciąć właśnie jesienią. Cięcia dokonuje się na wysokość około 40 cm.
  • Lawenda wąskolistna – kwiat ten można przycinać już od połowy września, jednak należy uważać na nowe przyrosty, aby nie zostały przez przypadek uszkodzone. Tego typu cięcie pomoże lawendzie przygotować się do zimowania.

leszczyna

Cięcie sanitarne

Mniej więcej pod koniec października można przeprowadzić tak zwane cięcie sanitarne starszych krzewów. W tym wypadku drzewka powinny mieć co najmniej trzy, cztery lata. Muszą być to oczywiście rośliny, które kwitną wczesną wiosną, podczas tego zabiegu całkowicie trzeba wyciąć stare pędy, a także te krzyżujących się oraz skrócić pozostałe, o ile są zbyt długie.

lawenda

 

 

 

 

Warto pamiętać o tym, że niektóre gatunki roślin lub owoców wymagają cięcia także jesiennego. Należą do nich między innymi: lawenda wąskolistna, leszczyna, maliny, orzech włoski. Co więcej, pod koniec października, czy też na początku listopada warto wykonać tak zwane cięcie sanitarne, czyli przycinanie chorych oraz zbyt długich pędów, krzewów co najmniej 3 lub 4 letnich.

8 Comments
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *