Jakie rośliny można zasadzić do kwaśnej gleby?

Jakie rośliny można zasadzić do kwaśnej gleby?

Jeśli nie jesteśmy początkującymi ogrodnikami, wiemy, że większość roślin preferuje odczyn gleby obojętny. Dzięki temu może swobodnie rosnąć i się rozwijać. Istnieje jednak grupa roślin, która bardzo dobrze „czuje się” w warunkach gleb kwaśnych. Możemy zatem wykorzystać je, by przyozdobić ten newralgiczny fragment w naszym ogrodzie. Jakie to są rośliny? Jakiej pielęgnacji wymagają? Zobaczcie koniecznie!

Jak sprawdzić rodzaj gleby w ogrodzie?

Z reguły nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki rodzaj gleb jest w naszym ogrodzie. Co ciekawe, w różnych jego częściach, gleba może mieć inny odczyn. Stąd też po jednej stronie kwiaty, rośliny i warzywa rosną, a po drugiej nie. Bardzo często „zachodzimy w głowę”, dlaczego w tym sezonie nic nam nie urosło, skoro „tylko” przesadziliśmy daną roślinę w inne miejsce. Problemów może być wiele, m.in. nasłonecznienie, czy szkodniki, jednak bardzo często jest to problem rodzaju gleby. Warto wiedzieć, że odczyn gleby bardzo łatwo możemy sprawdzić. Wystarczy, że zakupimy odpowiedni miernik w sklepie ogrodniczym. Kosztuje on kilkanaście złotych, a może „wybawić nas z opresji”.

żarnowiec

Hortensja

Parametry podłoża:

  • mocno kwaśne pH < 4,5;
  • kwaśne pH 4,6 – 5,5;
  • lekko kwaśne pH 5,6 – 6,5;
  • obojętne pH 6,6 – 7,2,
  • zasadowe pH > 7,2

Jak pielęgnować rośliny w glebie kwaśnej?

Musimy wiedzieć,  że warto dokonać takiego pomiaru, gdyż wtedy będziemy wiedzieć w jaki sposób pielęgnować nasze kwiaty i rośliny. Gleby kwaśnie nie preferują zbytniego nawożenia. Niestety, bardzo często nie urosną w tym miejscu nawet rośliny, które „lubią” odczyn kwaśny ziemi. Powinniśmy natomiast zadbać o torfowisko. Pamiętajmy jednak, aby torf wymieszać z gliną, piaskiem i naturalnym kompostem. O kompoście więcej pisaliśmy tutaj. Jeżeli chcemy zainwestować w nawóz, musimy zakupić taki, który nie będzie podnosić pH gleby. Najlepiej zatem sprawdzi się nawożenie produktami z amoniakiem. Znajdziemy je w każdym markecie ogrodniczym lub sklepie ogrodniczym. Niektóre rośliny także, zasadzone w glebie kwaśnej, mimo że czują się w niej świetnie, gorzej radzą sobie z pobieraniem wody i składników pokarmowych. Możemy wtedy zdecydować się na szczepionki mikoryzowe, które dostarczają glebie składników odżywczych w postaci strzępków grzybki. Bardzo przydatne, gdy sadzimy wrzosy.

Różanecznik

Rośliny do gleby kwaśnej

Które rośliny czują się zatem dobrze w glebie kwaśnej? Po dokładnym sprawdzeniu podłoża i zadbaniu o pielęgnację tej części ogrodu, która ma glebę kwaśną, możemy przejść do sadzenia. Zobaczcie, co warto zasadzić w takiej glebie!

  • Wrzos pospolity – wdzięczna roślina jesieni. Kwitnie od sierpnia do listopada, świetnie zatem zdobi tę część ogrodu, która w czasie sezonu bywa „ponura”. Krzewy osiągają do 40 cm wysokości i mogą mieć różnorodną barwę. Najczęściej spotyka się odmiany: żółte, czerwone lub bardzo popularne: fioletowe.
  • Różanecznik – bardzo dobrze rośnie na podłożach kwaśnych i w miejscach zacienionych. To, co go wyróżnia, to bujne czerwonawe kwiaty. Potrafi osiągnąć nawet do 2 m wysokości! Warto zasadzić go wiosną i nie zapominać o systematycznym podlewaniu. Świetnie sprawdzi się w formie mini żywopłotu, posadzony w rzędzie.
  • Hortensja – więcej o tych zdobnym krzewie możecie poczytać tutaj. Krzewy te osiągają nawet do 2 m, a ponadto łatwo znoszą warunki zimowe. Trzeba pamiętać jedynie o tym, by okryć je na zimę. Co ciekawe, hortensja urośnie w niemal każdej glebie, jednak to właśnie w kwaśnej, najczęściej zakwita na niebiesko, zdobiąc tym samym ogród.
  • Żarnowiec miotlasty – jest to roślina o trójlistnych, żółtych kwiatach, które zdobią ogród w sezonie, czyli głównie od maja do czerwca. Osiąga około 2 m, dlatego świetnie zagospodaruje przestrzeń. Co ważne, jest to roślina wdzięczna dla ogrodników, ponieważ nie wymaga przycinania, ani nawożenia, a pięknie wyrasta. Świetny kwiat dla tych, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z ogrodnictwem.

Wrzosy

Gleby kwaśne w ogrodzie nie są jakimś odstępstwem od normy. Jeśli mieszkamy na terenach zalesionych i nieco podmokłych, możemy spodziewać się tego rodzaju ziemi. Zaciemniony ogród, nie oznacza braku roślinności! Wystarczy odpowiednio zadbać o niego i wykorzystać te rośliny, które dobrze będą „czuły się” w takich warunkach.

Tutaj możecie poczytać więcej o roślinach, które sadzi się w miejsca zacienione.

16 Comments
  1. Nigdy bym nie pomyślała, że z ziemią jest jak z wodą, może być kwaśna, słodka, obojętna, a z kwiatami jak z rybami. Ja próbuję utrzymać moją jedyną roślinkę i o dziwo idzie mi dobrze, może czas na drugą ?

  2. Super zbiór, podeślę link mamie, bo ona już nie wierzyła, że może mieć piękny kolorowy ogród, a tu proszę!

  3. Hortensja i wrzos są przepiękne. Szkoda że nie mam ogrodu z chęcią bym takie zasadziła. Pozdrawiam serdecznie

  4. Uwielbiamy kwiaty ^^ chwilowo u nas w domu górują kaktusy, bo tata postanowił zrobić ich hodowle ?

  5. Ale świetna strona! Na pewno będę wracała i dowiadywała się więcej, bo chciałabym mieć u siebie jakieś roślinki. 🙂

  6. No tak, to by wyjaśniało dlaczego moje różnokolorowe ( niebieskie, białe i różowe) hortensje po wsadzeniu do ziemi wszystkie zrobiły się różowe:) Dzięki za uświadomienie!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *