Jakie rośliny możemy wyhodować z nasion?

Jakie rośliny możemy wyhodować z nasion?

Kupując różne, egzotyczne owoce, bardzo często nie zastanawiamy się za bardzo nad tym, że możemy wykorzystać pestki, czyli nasiona do zasadzenia. Co prawda musimy liczyć się z tym, że uprawa nieco nam zajmie i będzie czasochłonna, jednak nie niemożliwa! Wielu osobom marzy się własne drzewko awokado lub pomarańczy! Jeśli Wam też, koniecznie zobaczcie, co ciekawego możecie wyhodować z nasion!

Uprawa domowa cytrusów

Bardzo wielu osobom marzą się własne cytryny, czy drzewko pomarańczek, mandarynek. Co ciekawe, możemy coś takiego uzyskać! Jak to zrobić? To bardzo proste, wystarczy, że kupimy cytrynę lub inny cytrus i pozbieramy odpowiednią ilość pestek. Możemy te pestki także delikatnie naciąć, dzięki temu szybciej wykiełkują, powinny po tygodniu, ale to oczywiście nie jest potrzebne. To, co jest najważniejsze w hodowli cytrusów, to fakt, że powinny mieć one odpowiednio nawodnione podłoże, dzięki temu będą mogły wzrastać. Inną, istotną rzeczą są nawozy wieloskładnikowe, warto podsypać cytrusy humusem. Zwracajmy też uwagę na szkodniki, cytrusy bardzo łatwo podlegają szkodnikom. Lubią się na nich osadzać mszyce oraz pędziorki. Jeśli możemy, starajmy się reagować jak najszybciej. Kolejnym, istotnym krokiem jest temperatura. Jak wiadomo, w minusowej temperaturze cytrusy raczej sobie nie poradzą, warto zatem je trzymać w cieplejszym miejscu, ale nie suchym. Suche powietrze może niekorzystnie wpływać na rozwój cytrusów.

cytryny
Hodowla cytrusów? To proste!

Awokado z pestki

W naturalnych, czyli egzotycznych warunkach, awokado rośnie bardzo duże i ma postać rozłożystego drzewa. Co ciekawe, możemy sami wyhodować tę roślinkę, w naszych warunkach  polskich, jednak musimy pamiętać, że wyrośnie nam niewielki, rozłożysty krzak lub mini drzewko. Sadzimy oczywiście pestkę to, co możemy zrobić to na pewno nieco pobudzić pestkę do wzrostu. Co warto zrobić? Wbijamy do pestki dwie wykałaczki i umieszczamy w szklance z wodą, szerszą częścią. Po kilku tygodniach zacznie kiełkować, a my możemy wsadzić taką mini sadzonkę do ziemi. Niestety, pamiętajmy, że awokado swój pierwszy plon może wydać dopiero po 8 latach, z pewnością jest to hodowla rośliny dla pasjonatów. O krzak awokado naprawdę trzeba dbać. Nawozić co dwa tygodnie, nie przesuszać, regularnie doglądać. Możemy być jednak pewni, że wtedy się odwdzięczy pięknymi owocami.

Awokado
Możemy w warunkach domowych wyhodować awokado.

Czy można wyhodować banana w domowych warunkach?

Co ciekawe, odpowiedź jest twierdząca. W tym wypadku musimy mieć albo naprawdę dużą chęć i wykazać mnóstwo zaangażowania do nauki albo zajmować się uprawą podobnych roślin na co dzień. O co chodzi? Nasiona banana muszą moczyć się kilka dni w ciepłej wodzie, musimy pamiętać, by je oczyścić. Następnie powinny być one umieszczone w mało przepuszczalnej, ale żyznej glebie, dzięki temu szybko rozpocznie się ich wzrost. Pojemnik z nasionkiem warto umieścić pod folią, ale od czasu do czasu wietrzyć. Bananowca musimy umieścić w słonecznym i ciepłym miejscu. Jest to zatem uprawa wymagająca poświęcenia i dedykowana w dużej mierze osobom, które na co dzień zajmują się roślinami egzotycznymi. Tego typu rośliny w naszych warunkach, często wymagają dodatkowego nasłonecznienia, w postaci sztucznych lamp.

banan
Banany to pyszne owoce! Możemy je hodować nawet w warunkach domowych.

Uprawa roślin z nasion, pestek jest możliwa, jednak wymagająca! Możemy, jak widać, sadzić nawet owoce egzotyczne. Pamiętajmy jednak o stałym poświęceniu się tym rośliną i zapewnieniu im takich warunków, jakich wymagają, wtedy z pewnością urosną.

10 Comments
  1. Kiedyś udało mi się wyhodować cysternę, ale owoc nie był niesamowicie duży i smaczny.

  2. Na pewno warto hodować swoje owoce i inne rośliny 🙂

  3. Kompletnie nie moja bajka. Nie mam ręki do roślin, więc nie mam nawet żywych kwiatków w domu – niestety. Druga sprawa, że w wynajmowanym mieszkaniu nie mam ku temu warunków. Ale nigdy nie myślałam o hodowaniu cytrusów prawdę mówiąc – ciekawa sprawa 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *