Zdajemy sobie sprawę z tego, że kwiaty najładniej wyglądają podczas zakwitania i w sezonie letnich. Są wtedy bujne, kolorowe i pięknie pachną. Co jednak zrobić, gdy sezon mija, a my nie chcemy, by w naszym ogrodzie zrobiło się ponuro? Warto zdecydować się na rośliny wieloletnie do ogrodu! Co to są rośliny wieloletnie? Gdzie można je jeszcze spotkać, a także co takiego warto zasadzić w swoim ogrodzie?
Rośliny wieloletnie
Klasyczne kwiaty wyróżniają się tym, że sadzimy je na wiosnę lub niektóre odmiany jesienią, natomiast w okolicach maja, zaczynają kwitnąć. Ten proces trwa do późnej jesieni. Niestety, po tym okresie stawiamy zwykle na „szary” ogródek. Warto jednak świadomie zasadzić w ogrodzie w newralgicznych miejscach w ogrodzie nieco roślin wieloletnich. Czy się one wyróżniają? Roślinami tymi nazywamy kwiaty, które nie przekwitają przynajmniej przez ponad dwa lata i zachowują swój piękny wygląd. Rośliny te są odporne na wiele negatywnych czynników atmosferycznych, np. ujemne temperatury, wiatr itd. Najczęściej potrafią rosnąć w wielu warunkach, nawet tych mniej sprzyjających, można je zasadzić do niemalże każdej gleby. Oczywiście, istnieją także wyjątki. Co możemy zaliczyć do roślin wieloletnich? Co warto zasadzić?
Piwonie
Bardzo ładnie się prezentują i wyrosną praktycznie w każdej glebie! Nie straszna jest im gleba piaszczysta, ani mało żyzna. Niestety, nie wyrosną na glebach typowo podmokłych, gdzie bardzo często rozwija się wiele bakterii i grzybów. Piwonie także uwielbiają stanowiska dobrze nasłonecznione. Choć lepiej unikać sadzenia ich w miejscach narażonych na ekstremalnie wysokie temperatury.
Malwa
Jest to jeden z bardziej kolorowych kwiatów. Wiele odmian roślin wieloletnich ma naprawdę ciekawe kolory oraz dość długie łodygi z kwiatami. Są przez to naprawdę przepięknymi roślinami.
Konwalie
Choć najbardziej kojarzą się z wiosną, są typowymi kwiatami wieloletnimi. Nic dziwnego, gdyż potrafią wytrzymać minusowe temperatury i nie trzeba ich w żaden sposób zabezpieczać przed zimą. Jeśli zależy nam zatem, by mieć w ogrodzie kwiaty, o które nie musimy martwić się zimą, możemy postawić na Konwalie.
Hortensja
To typowa roślina wielosezonowa. Poświęciliśmy jej już nieco na naszym blogu, wpis znajdziecie tutaj. Warto wiedzieć, że hortensja najlepiej „czuje się” w glebie nieco zasadowej, gdy pH wynosi od 5,5 do 6 oraz należy ją sadzić w bardzo głębokim dołku w ziemi – do 70 cm.
Irys syberyjski
Kwitnie późną wiosną i latem, co ciekawe, bardzo dobrze wzrasta w glebach wilgotnych i kwaśnych, czyli zupełnie odwrotnie niż piwonie. Jeżeli mamy w ogrodzie kawałek ziemi tego typu, możemy zasadzić tam właśnie irysa syberyjskiego. Warto także wiedzieć, że jest to kwiat różnobarwny, możemy spotkać odmiany białe, żółte, niebieskie, fioletowe itp.
Rośliny wieloletnie to bardzo pożądane przez „domowych” ogrodników rodzaje roślin. Możemy je zasadzić i w zasadzie nie musimy się o nie martwić przez kilka dobrych lat. Z pewnością będą zdobić nasz ogród przez kilka sezonów. W końcu o to nam chodzi! Nie zapomnijmy jednak dbać o nie odpowiednio, podlewać je, obrywać uschnięte liście itd.
Uwielbiam piwonie! Na pewno zasadzę je sobie na działce.
🙂 świetnie! Pochwal się potem zdjęciem 🙂
Obiecałam sobie piwonie w przyszłym roku, mam nadzieję, że nie zapomnę o tym wiosnę 😉
O tak! Polecam zasadzić 🙂
Świetny wpis. Przyda mi się ponieważ chciałbym całkiem przerobić ogród w przyszłym roku
Bardzo się cieszę 🙂