Jaki wybrać rozpuszczalnik do czyszczenia?

Jaki wybrać rozpuszczalnik do czyszczenia?

Odtłuszczanie powierzchni, czy mieszanie różnorodnych związków chemicznych odbywa się poprzez dodawanie rozpuszczalnika. Na co dzień wydaje się to specyfik, który nie jest zbyt często przydatny, jednak warto mieć odpowiednią butelkę u siebie w garażu. Jaki wybrać rozpuszczalnik do czyszczenia i odtłuszczania? Który okaże się najlepszy? Koniecznie sprawdźcie!

Rozpuszczalnik – do czego służy?

Kupując rozpuszczalnik, zwykle nie zastanawiamy się nad tym, czy faktycznie sprawdzi się on konkretnie do tego celu, jakiego chcemy. Dobra wiadomość jest taka, że wiele rozpuszczalników ma więcej niż jedno zastosowanie, jednak warto najpierw prześledzić do czego dany rozpuszczalnik można użyć. Jak wiadomo, produkt ten ma wiele zastosowań, służy m.in. do rozcieńczania farb oraz rozpuszczania cieczy, ponadto można go użyć jako odtłuszczacza do różnorodnych miejsc, gdy chcemy, np. coś przykleić. W domu, a nawet w mieszkaniu zwykle mamy do czynienia z drobnymi pracami, które możemy wykonać sami, typu: malowanie lub przyklejanie lustra do kafelek. Warto wtedy mieć w zanadrzu butelkę rozpuszczalnika!

Rozpuszczalnik uniwersalny

Jak sama nazwa wskazuje jest to rozpuszczalnik, który może posłużyć do rozcieńczania wielu typów farb. Od ftalowych i celulozowych, po chemoutwardzalne. Jest to świetne rozwiązanie, gdy nie jesteśmy pewni, jaki rozpuszczalnik zakupić lub jeśli zwyczajnie nie znamy się na tych produktach. Trzeba jednak pamiętać, że rozpuszczalniki te mogą mieć nieco gorsze działanie niż dedykowane produkty.

Nitro

Rozpuszczalnik ten stosowany jest do rozcieńczania i zmywania lakierów i farb nitro, czyli celulozowymi. Jest to jednak preparat, który świetnie sprawdzi się także do odtłuszczania różnorodnych powierzchni oraz czyszczenia. Świetnie przyda się także do przygotowania powierzchni pod malowanie lub klejenie.

Wiele farb można rozcieńczyć, dodając do nich rozpuszczalnik 

 

Benzyna ekstrakcyjna

Bardzo rzadko używa się jej do rozcieńczania farb, ponieważ jest to środek, który nie jest bezbarwny. Najczęściej stosuje się go do odtłuszczania i przygotowywania powierzchni pod klejenie i malowanie, ma bardzo podobne zastosowanie, jak nitro. Produkt ten świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami organicznymi, których nie sposób zmyć innymi produktami czyszczącymi, np. mleczkiem, czy płynem. Co ciekawe, benzyna ekstrakcyjna rozpuszcza plastik! Czyszczenie powierzchni plastikowych, może doprowadzić do powstania chropowatej nawierzchni lub zmatowienia powłoki. Nie jest to zatem mocno inwazyjne rozpuszczanie, jednak warto pamiętać o skutkach.

 

Terpin

Jest świetnym rozpuszczalnikiem do stosowania farb ftalowych i olejnych. Bardzo powszechnie używany przez malarzy – artystów. Warto pamiętać o jego intensywnym zapachu.

Inne rozpuszczalniki

Rozpuszczalniki można zakupić w sklepach budowlanych lub z artykułami malarskimi. Warto mieć zawsze jedną butelkę pod ręką, choćby uniwersalnego rozpuszczalnika. Poniżej przedstawiamy jeszcze kilka rodzajów rozpuszczalników, które sprawdzą się w każdym garażu, a szczególnie tym, w którym zamierzamy sporo majsterkować.

  • Rozpuszczalnik do lakierów ogólnego przeznaczenia – działa na podobnej zasadzie, co rozpuszczalnik uniwersalny, jednak sprawdzi się głównie w kontakcie z lakierami ftalowymi, olejnymi oraz asfaltowymi.
  • Rozpuszczalnik do poliwinylu i chlorokauczuku – używany tylko do tych dwóch konkretnych farb, poza tym nie ma zastosowania.
  • Specjalistyczny rozpuszczalnik RC-01-12 – stosuje się go do wyrobów celulozowych, które mają ściśle określone normy. Jest to rozpuszczalnik, który określa się normą: PN-C-81951:1997.

Rozpuszczalnik to świetny produkt, który sprawdzi się do rozcieńczania farb, czyszczenia powierzchni z zabrudzeń organicznych oraz odtłuszczania. Warto mieć choćby jeden egzemplarz w swoim mieszkaniu, domu lub garażu. Z pewnością przyda się nie jeden raz!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *