Jaki wybrać nóż do kosiarki?

Jaki wybrać nóż do kosiarki?

Nieodłącznym elementem wszystkich prac, wykonywanych w ogrodzie jest koszenie trawnika. Można stwierdzić nawet, że przycinanie trawy, jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musimy robić przynajmniej dwa razy w miesiącu. Zieleń w przydomowym ogrodzie jest pierwszym elementem, który rzuca się w oczy, dlatego warto nie zaniedbywać trawy. Porządna kosiarka wymaga nie tylko corocznej konserwacji, ale także wymiany noża, jaki okaże się odpowiedni?

Skutki wadliwego noża w kosiarce

Warto zacząć od tego, że uszkodzonym nożem w kosiarce nie tylko nie przytniemy dokładnie i porządnie trawnika, ale także możemy wyrządzić sobie sporą krzywdę, gdy np. zostaniemy draśnięci niesprawnym odłamkiem. Dodatkowo, zepsuty nóż może doprowadzić do zniszczenia lub nieprawidłowego funkcjonowania napędu lub silnika. Jeśli zauważymy, że nóż w naszej kosiarce, jest wadliwy, od razu wymieńmy go na nowy.

Oryginalny czy zamiennik?

Jak wiadomo, najlepszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w oryginalny nóż do kosiarki, ponieważ wtedy mielibyśmy pewność, że będzie na pewno pasować! Niestety, nie zawsze istnieje ta możliwość, głównie ze względu na fakt, że zazwyczaj dość trudno dostać dedykowane części do danego modelu. Innym aspektem oryginalności części, w tym noża, jest to, że są to produkty stosunkowo drogie. Warto zastanowić się, czy nie lepiej postawić na noże uniwersalne, które można bez trudu dobrać do modelu kosiarki, a tym samym nie przepłacić.

Nóż do kosiarki nie musi być oryginalny. Bardzo często takowego nie znajdziemy lub będzie niestety drogi. Zamienniki się się świetne sprawdzają.

Rodzaje noży do kosiarek

Możemy wyróżnić kilka rodzajów noży. Wybór odpowiedniego, związany jest także z tym, jaką kosiarkę posiadamy.

  • Nóż prosty – jest to najbardziej standardowy nóż. Jego budowa zazwyczaj jest prosta, choć możemy wyróżnić także noże lekko zagięte. Produkt ten przeznaczony jest do kosiarek, które nie mają kosza, jest to spowodowane tym, że noże te nie mają wystarczająco dużo siły, by „przerzucić” trawę do pojemnika. Idealnie sprawdzi się w domowych warunkach, gdy kosimy nieduże ogrody.
  • Nóż profilowany – różni się nieco od prostej wersji, ponieważ jego końce są lekko zakrzywione, przez co posiada o wiele większą siłę odśrodkową. Z pewnością sprawdzi się w przypadku kosiarek, wyposażonych w kosz zbierający.
  • Nóż mulczujący – to specjalny rodzaj noża, zakrzywiony i wyposażony w ząbki, które dodatkowo tną trawę, mulczując ją. Mulczowanie to świetny zabieg, który pełni rolę naturalnego nawozu. Więcej na ten temat poczytacie tutaj. Nóż mulczujący z pewnością może być zakładany zarówno do kosiarek z koszem, jak i bez.

Samodzielna wymiana noża

Jeśli posiadamy już odpowiedni nóż do kosiarki, możemy z łatwością samodzielnie go wymienić. Pamiętajmy, aby odłączyć urządzenie od prądu oraz wyłączyć kapturek świecy zapłonowej kosiarki, głównie w kosiarkach spalinowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że urządzenie się nie włączy samoistnie. Śrubę odkręcamy w przeciwnym kierunku do kręcenia się ostrzy. Co istotne, jeśli posiadamy kosiarkę spalinową, nie przewracajmy jej na bok, gdyż  może to spowodować wyciek oleju. Najlepiej ustawić kosiarkę na kierownicę. Następnie przykręcamy nowy nóż na miejsce.

Nóż w kosiarce możemy bez problemu wymienić sami, pamiętajmy jednak o zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa

Wymiana ostrza w kosiarce jest nieodłącznym elementem jej konserwacji. Warto przy corocznym przeglądzie sprawdzić, czy na pewno wszystko funkcjonuje poprawnie. Jeśli zauważymy defekt noża, natychmiast go wymieńmy, gdyż wadliwy, może doprowadzić do usterki lub utraty naszego zdrowia.

8 Comments
  1. Jak kiedyś będę miała działkę albo domek skorzystam z porad 🙂

  2. W mojej kosiarke był źle dobrany nóż i w ogóle nie ciela trawy ☺

  3. Bardzo fajne i przydatne wskazówki! Mam nadzieję, że w przyszłości kiedyś z nich skorzystam ? Pozdrawiam 😉

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *