Dom jednorodzinny to marzenie wielu z nas. Zanim jednak zabierzmy się do budowy, musimy pamiętać, żeby wybrać odpowiednie materiały budowlane, w tym również beton. Stawiając na sprawdzony produkt, możemy być pewni, że posłuży wiele lat bez pęknięć oraz wykruszenia materiału. Zatem jaki beton wybrać? Jakie powinny być jego właściwości?
Jaki beton wybrać?
Beton to jeden z podstawowych materiałów potrzebnych na budowie. Tuż po podjęciu decyzji o budowie domu, musimy najpierw zakupić odpowiedni beton lub zdać się na jego wybór przez naszą ekipę budowlaną. Beton to materiał, który powstaje w połączeniu odpowiednich proporcji wody, kruszywa (piasek lub żwir) i cementu. Możemy bez problemu sami nabyć te trzy składniki i zmieszać je w dobrych proporcjach. Jednak, jak wiadomo, jest to dość uciążliwa praca. Prościej będzie zakupić gotowe mieszanki betonowe w sklepach budowlanych. Wystarczy już tylko do nich dolać wody, a na opakowaniu znajdziemy informację, ile będzie jej potrzebne. Pamiętajmy, że po wyrobieniu mieszanki w betoniarce, nie możemy już więcej dodawać wody, ponieważ beton straci swoją konsystencję.
W dzisiejszych czasach można bez problemu kupić mieszanki betonu odporne na mróz, które teoretycznie można wykorzystywać nawet do -10 stopni. Prace z użyciem takich zapraw powinno się wykonać w temperaturach dodatnich, tak aby mieć pewność, że nastąpi proces wiązania, a ewentualne nocne spadki temperatur nie będą stanowić już wtedy zagrożenia dla betonu. Mimo to, jeśli budowanie jest aż tak konieczna od razu, to lepiej zaczekać do wiosny.
Klasa wytrzymałości i konsystencji.
Jeśli zdecydujemy się zakupić gotowe mieszanki, musimy zorientować się, jaka będzie odpowiednia klasa wytrzymałości betonu. Materiał ten posiada kilka klas, każda z nich przeznaczona jest pod inny rodzaj zabudowania lub wykończenia, np. domu. Dotychczas miernikiem klas betonu była liczba B. Odpowiedni beton pod dom jednorodzinny, był określony wartością B20. Dzisiaj częściej spotkamy się już z określeniem klasy betonu literą C. Dlatego idealnym beton do budowy domu, jest materiał o wartości C16/20. Oznaczenie to opisuje klasę ściskania betonu, który posiadając wartość C16/20 posiada wytrzymałość nacisku minimum 20MPa. Do produkcji tzw. chudego betonu, czyli warstwy podkładowej pod beton właściwy, używamy klasy C8/10, a do domów o sporych rozpiętościach, czyli zwykle tych wielopiętrowych z obciążeniami, betonu właściwego klasy C20/25.
Kolejną, bardzo ważną rzeczą jest klasa konsystencji, którą oznacza się literą S Beton pod dom jednorodzinny zwykle wyróżnia się konsystencją S3 lub S4. Im wyższa wartość przy literze, tym oznacza to, że mieszanka jest bardziej płynna.
Klasa ekspozycji
Obok klasy wytrzymałości i konsystencji, niezwykle ważna jest także klasa ekspozycji. Wybierając odpowiedni beton musimy zwrócić uwagę na to, jakie będą na niego warunki pogodowe działać, np. budując dom w górach zapewne będzie on narażony częściej na o wiele mroźniejsze i śnieżne zimy niż, np. domy w środku Polski. Klasę ekspozycji określamy wartością X, dla domów jednorodzinnych zwykle jest to wartość XC2.
Proporcje mieszania betonu
Gdy decydujemy się na beton, który przygotowujemy sami ze składników, musimy dobrać odpowiednie proporcje. I tak, aby przygotować 1m3 betonu, o klasie C16/20, musimy zmieszać 275 kg cementu, 590 kg piasku i 1377 kg żwiru (kruszywo) i 165 l wody. Są to spore wartości, dlatego warto zakupić od razu dużą ilość materiału.
Wykonanie wylewki betonowej pod dom jednorodzinny jest początkiem budowy. Niestety, wiele osób nie zastanawia się nad odpowiednim rodzajem betonu pod swoją konstrukcję, przez co później mają „ciężki orzech do zgryzienia” i muszą szybko podejmować decyzję. Warto prześledzić poszczególne wartości i postawić na najbardziej optymalne rozwiązanie!
Interesujące podejście.
dziekuje 😉