Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że najlepszą ochroną dla naszego samochodu przed skutkami zmiennej pogody, będzie garaż. Jeśli zdecydujemy się na większy, świetnie sprawdzi się także jako pomieszczenie do przechowywania różnych sprzętów, np. narzędzi czy mebli ogrodowych. Na rynku mamy dostępnych wiele modeli garaży, wykonanych z różnorodnych materiałów. Chcecie dowiedzieć się o zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań i wybrać model odpowiedni dla siebie? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.
Do wyboru mamy kilka różnorodnych garaży, są to garaże drewniane, murowane , metalowe tzw. „blaszaki”, blaszane (tynkowane), izolowane (ocieplone) i te, które wykonamy samodzielnie. Każde z tych rozwiązań z pewnością spełnia swoją użytkową rolę, mimo to jedne są wyborem na lata, a inne tylko tymczasowym. Jesteście ciekawi, jakie rozwiązanie sprawdzi się u Was i ile za niego zapłacicie?
Garaż drewniany
Jeśli zależy nam na garażu innowacyjnym i estetycznym, możemy zdecydować się na drewniany. Do wyboru mamy różnorodne formy – wiaty, zadaszenie i całe obiekty. Tego typu budynek z pewnością sprawdzi się w przypadku posiadania domu z drewna, ponieważ będzie stanowić świetne dopełnienie całości. Zaletą garażu drewnianego jest z pewnością fakt, że wykonany jest z naturalnego materiału budulcowego. Drewno posiada także pewne właściwości termoizolacyjne, dlatego lepiej chroni zimą, niż ściany zwykłego „blaszaka”. Niestety, garaże drewniane są stosunkowo drogie, za obiekt o wymiarach 35m2 musimy zapłacić około 20 tysięcy złotych w standardzie. Do tego dochodzą opcje dodatkowo płatne takie, jak: brama, ocieplenie, instalacja elektryczna, pokrycie dachowe i impregnacja, koszt budowy garażu automatycznie zwiększa się czasami nawet jednokrotnie. Tego typu garaż trzeba impregnować przynajmniej raz na dwa lata, co znacząco podnosi koszt utrzymania konstrukcji. Jest to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które posiadają już drewniany dom i cenią walory estetyczne, niestety zbyt wysoka cena, sprawia, że garaże drewniane nie są aż tak popularnym wyborem.
Garaż murowany
Jest to z pewnością rozwiązanie trwałe. Garaż murowany charakteryzuje się stabilnością konstrukcji i możliwością wyboru kształtu, ilości pomieszczeń itp. elementów. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, koszt budowy nie jest aż tak wysoki. Za około 35m2 zapłacimy w granicach 28 tysięcy złotych za całość. Jedną z wad garażu murowanego jest na pewno czas budowy. Całą konstrukcję trzeba skrupulatnie wymurować i otynkować, co zwykle trwa dosyć długo, często ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, podczas gdy inne garaże np. te z gotowych, prefabrykowanych i stalowych części stawia się od jednego do dwóch dni.
Decydując się na garaż murowany, musimy liczyć się także z bałaganem w ogrodzie, a nawet zniszczeniami! Jeśli chcemy tego uniknąć, najlepiej jeżeli na czas budowy schowamy kwiaty i przykryjemy cenne przedmioty. Garaż z pewnością dedykowany jest osobom, którym niestraszna jest kilkumiesięczna budowa, rozgardiasz w ogrodzie, a także liczą się z ewentualnymi uszkodzeniami wokół, związanymi z jego murowaniem i tynkowaniem.
Garaż metalowy tzw. „blaszak”
Typ ten najczęściej spotkamy na przydomowych ogródkach czy działkach. Nic dziwnego skoro stawia się go szybko i jest stosunkowo tani, za około 35m2 zapłacimy w granicach 3 tysięcy złotych. Jest to nieporównywalnie niższa cena, niż w przypadku konstrukcji wykonanych z drewna czy cegły. Mimo tego, że garaże te stawia się szybko i są niedrogie, posiadają także szereg wad. Z całą pewnością nie ochronią naszego samochodu i sprzętów przed mrozami, ponieważ zwykle wykonane są z nieocieplonej blachy, która dodatkowo latem pod wpływem ciepła, może ulegać zniekształceniom. W przypadku porywistego, huraganowego wiatru konstrukcja „blaszaka” może ulec uszkodzeniu lub nawet całkowitemu zawaleniu, co grozi zniszczeniem pojazdu i innych trzymanych w nim sprzętów. Garaże metalowe są głównie skierowane dla osób, które potrzebują szybkiego rozwiązania „na już”, ale w przyszłości planują budowę porządnej konstrukcji. „Blaszaki” wymagają także stałej impregnacji i dbania o blachę, ponieważ szybko ulegają procesowi korozji i ogólnemu zniszczeniu. Nie każdego stać niestety na to, by pozwolić sobie na budowę dwóch garaży, więc zamiast zastanawiać się nad „blaszakiem”, jako rozwiązaniem tymczasowym, lepiej postawić porządny garaż, np. z gotowych elementów stalowych. Taka konstrukcja będzie nie tylko służyła nam przez lata, ale również dużo lepiej zabezpieczy nasz samochód przed warunkami atmosferycznymi.
Garaż metalowy, tynkowany
Tego typu garaż jest połączeniem dwóch innych: blaszanego i murowanego. Stawiany jest z gotowych części metalowych, które później zostają trwale otynkowane. Do wyboru mamy także szereg elementów uzupełniających, możemy zdecydować się na dach jedno, dwu lub czterospadowy, drzwi, okna i bramę: uchylną, segmentową, rolowaną lub rozwierną. Wszystko zależy od naszych potrzeb i upodobań. Garaż ten jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie zarówno trwałe i solidne wykończenia, jak i szybki montaż, ponieważ budowa konstrukcji zajmuje od jednego do dwóch dni. Cena za 35m2 waha się w granicach około 20 tysięcy za całość. Biorąc pod uwagę czas budowy oraz wyjątkowo estetyczny wygląd gotowej konstrukcji, jest świetną alternatywą dla garażu murowanego a tym bardziej blaszanego. Zdecydowanie lepiej postawić na rozwiązanie trwałe, ale także schludnie wykonane. Montując garaż metalowy z gotowych elementów, na pewno unikniemy bałaganu i zniszczeń w ogrodzie, gdyż do jego budowy nie potrzebujemy zapraw ani sprzętów budowlanych jak, np. betoniarka.
Garaż izolowany, ocieplony
Jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na dodatkowym ociepleniu garażu zimą. Ocieplona konstrukcja zostaje zwykle wykonana z płyty warstwowej z rdzeniem styropianowym, najlepiej o grubości 60 mm. Nie musimy się obawiać, że będzie nam coś wystawać ze ściany lub będą one za grube, ponieważ wszystkie pozostaną płaskie – wewnątrz i na zewnątrz. Całość obiektu zostaje pokryta na zewnątrz tynkiem akrylowym. Garaże metalowe, wykonane z gotowych elementów stalowych z powodzeniem możemy ocieplać, dzięki temu zwiększy się ich komfort użytkowania zimą. Koszt ocieplenia garażu metalowego, tynkowanego wynosi od 2 do 4 tysięcy za około 35m2,w zależności od cen płyty warstwowej za m2. Jest to z pewnością korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy planują budowę obiektu na lata, dlatego warto zdecydować się na ocieplony garaż jeszcze przed jego budową.
Możemy zdecydować się na garaż z gotowych elementów stalowych, ocieplany, dzięki temu konstrukcja jeszcze lepiej ochroni nasze auto przed mrozami
Garaż „made by yourself”
Każdy z wyżej wymienionych garaży możemy wykonać sami. Przed przystąpieniem do prac, warto jednak zastanowić się czy podołamy temu zadaniu. Samodzielna budowa garażu wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Z pewnością satysfakcja z pomyślnie i dobrze ukończonej budowli będzie spora, jednak jeżeli nigdy nie stawialiśmy takiej konstrukcji, lepiej pozostawić to fachowcom. Zaoszczędzimy na pewno sporo pieniędzy oraz czasu, ponieważ, montując garaż samemu, zapewne nie unikniemy pomyłek oraz dodatkowych kosztów, związanych, np. z przeróbką nieudanego fragmentu garażu. Warto także zwrócić się do fachowej firmy, przejrzeć jej wcześniejsze realizacje i dopytać o szczegóły. Budowa garażu to inwestycja na lata, która nieco kosztuje, dobrze, jeśli będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jakbyśmy tego oczekiwali.