Jaką wybrać ziemię do ogrodu pod sadzonki?

Jaką wybrać ziemię do ogrodu pod sadzonki?

Gdy budujemy swój wymarzony dom, myślimy także o ogrodzie. Bardzo ważnym aspektem jest gleba, ponieważ, nawet jeżeli nie będziemy uprawiać warzyw, z pewnością zechciejmy zasiać trawę oraz zasadzić drzewa, krzewy, czy rośliny. Wybór odpowiedniej ziemi nie powinien być zatem przypadkiem. Nie powinniśmy także kupować gleby z konkretnych miejsc, o których wspominamy poniżej. Sprawdźcie koniecznie jakich, a także jak dokładnie dobrać ziemię pod sadzonki!

Wykonaj prosty test jakości gleby

Glebę możemy podzielić na kilka rodzajów. Niektóre niestety nie nadają się pod uprawy, gdyż utrudniają roślinom wzrost. Takim rodzajem gleby jest ziemia piaszczysta. Jest sypka i przepuszczalna wodę, jednak w złym tego słowa znaczeniu. Woda, która wnika w ziemię piaszczystą, nie dociera do korzeni, tym samym nie odżywia rośliny. Aby móc sprawdzić, czy trafiliśmy na glebę żyzną, czy piaszczystą, wystarczy, że wykonamy prosty test. Ściśnijmy w dłoni trochę gleby i otwórzmy rękę. Jeżeli nie sklei się w zupełności, oznacza to, że mamy do czynienia z glebą piaszczystą. Jeżeli natomiast pozostanie nam w dłoni sporo maź, oznacza to, że gleba jest zbyt gliniasta. Rodzaj ten również nie sprawdzi się przy uprawach, ponieważ nie przepuszcza wody. Najlepiej, gdy po otwarciu dłoni, pozostanie nam kilka zbitych grudek, wtedy ziemia jest odpowiednia. Pamiętajmy jednak, by nawieźć glebę przed sadzeniem.

Gdzie kupić ziemię?

Zadbajmy o to, by zakupiona ziemia, pochodziła z odpowiednich źródeł. Unikajmy kupowania jej w marketach, czy od nieznanych ogrodników. Jeżeli potrzebujemy sporo gleby, zadbajmy o to, by pochodziła ona ze sprawdzonego źródła. Pamiętajmy także o tym, by każdorazowo wykonać test jakości gleby. Sprawdźmy także, czy gleba nie jest zanieczyszczona odpadami budowlanymi. Bardzo często zdarza się, że natrafiamy na glebę odpowiednią, jednak sporo w niej odpadów różnego rodzaju, najczęściej pochodzących z budowy. Nie kupujmy tego rodzaju ziemi, gdyż i tak musielibyśmy ją dokładnie oczyścić, co w efekcie nie przełoży się pozytywnie na nasze finanse.

Jak rozłożyć ziemię w ogrodzie?

Wszystko zależy od przeznaczenia. Jeżeli planujemy tylko zasiać trawę, wystarczy, że wyłożymy 10 – cio cm warstwę. Gdy jednak chcemy uprawiać rośliny i warzywa, musimy pomieszać glebę żyzną z humusem, czyli glebą piaszczystą. Najlepiej wyłożyć warstwę 15 – 20 cm. Trochę pracy wymaga natomiast przygotowanie podłoża pod uprawę krzewów i drzew. Musimy pamiętać, że sprawdzi się przede wszystkim gleba żyzna, po zaopatrzeniu się w o odpowiednią ziemię, trzeba wykopać spory dół, sporo szerzy niż potencjalna długość korzeni i zasypać go żyzną glebą. Następnie możemy sadzić!

Sprawdź pH ziemi

O tym, że glebę należy nawozić i użyźniać, wie chyba każdy. Mimo to niewiele osób sprawdza tak naprawdę odpowiednią kwasowość gleby. Warzywa, owoce i rośliny zwykle najlepiej „czują się” w glebie o odczynie zasadowym. Najbardziej odpowiednie jest zatem pH gleby 6,0-7,0, jednak pH 4,5-5,5 też zwykle się sprawdzi. PH możemy sprawdzić za pomocą przyrządu do badania kwasowości, który zakupimy w dowolnym sklepie ogrodniczym. Warto nie pomijać tego kroku, gdyż pozytywnie możemy wpłynąć na nasze uprawy!

Gdy już dokładnie sprawdzimy dostawców ziemi, zakupimy odpowiednią, nawieziemy ją, możemy sadzić. Pamiętajmy, że plony rozpoczynają się latem, a sadzimy wiosną, po przymrozkach. Jesienią glebę należy dokładnie przekopać i przełożyć kompostownikiem.

13 Comments
    1. Do zasadzenia kaktusów, warto użyć ziemi ogrodniczej, wymieszanej ze żwirem (może być keramzyt, piasek lub kruszywo) albo z dwoma rodzajami żwiru. Zawsze pamiętając o proporcjach 1:1:1 (lub 1:1).

  1. Niestety na razie temat mnie nie dotyczy, choć co nieco sie dowiedziałam 😉

  2. Bardzo pomocny wpis 🙂 Super wszystko rozpisane. Pozdrawiamy <3

    1. Do rosiczek najlepiej używać zwykłego torfu lub pomieszanego z piaskiem 🙂 Trzeba też pamiętać, że podłoże musi być kwaśne. Nie nawozimy też ziemi pod rosiczki niczym. Podobnie jest w przypadku roślin egzotycznych, też preferują one podłoże kwaśne, dlatego dobrze jest wymieszać glebę z torfem 🙂

      Pozdrawiam 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *