Jaką bramę należy wybrać do naszego garażu?

Jaką bramę należy wybrać do naszego garażu?

Kiedy już zdecydujemy się na budowę swojego wymarzonego garażu, warto postawić także na porządną i solidną bramę. Jak wiadomo, sama konstrukcja garażowa nie uchroni nas od wszystkich czynników zewnętrznych takich, jak np. włamanie, dlatego odpowiedni wybór bramy jest niezwykle istotny. Na rynku dostępnych mamy kilka różnych opcji, w zależności od tego, jakie są nasze preferencje. Otwierana ręcznie, uchylna, a może rolowana? Jeśli ciekawi Was, która brama będzie najlepsza dla Was, sprawdźcie poniżej!

Dobrze zabezpieczony garaż to taki, który postawiony jest  zarówno stabilne, jak i na równo wykonanym podłożu, aby nic nie przeciekało nam do środka. Jednak sama, trwała konstrukcja nie chroni naszych sprzętów przed niechcianą kradzieżą lub innymi czynnikami zewnętrznymi. Warto zatem zastanowić się nad doborem odpowiedniej bramy do naszego garażu. Możemy postawić na rozwiązania tradycyjne, np. bramy rozwierne lub nowoczesne – bramy uchylne, segmentowe i rolowane.

Podwójna ochrona

Bramy uchylne są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Aby otworzyć taką bramę potrzeba co najmniej 100 cm wolnej przestrzeni przed garażem oraz sporo miejsca wewnątrz, pod sufitem. Jeśli jesteśmy posiadaczami długiego podjazdu, bez obaw możemy pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie. Bramy uchylne z powodzeniem sprawdzą się także w przypadku dużych i przestrzennych garaży. Należy jednak pamiętać, że ich montaż zabiera około 20 cm miejsca pod sufitem oraz zawęża nieco wjazd, gdyż prowadnice przymocowywane są do ścian ościeża. Zaletą bram uchylnych jest ich niezawodność oraz łatwość obsługi. Wyposażone są często w  innowacyjny system ryglowania z zapadką obrotową, dzięki czemu ich podważenie jest niemal niemożliwe, co dodatkowo zabezpiecza garaż przed włamaniem i utratą cennych przedmiotów.

Wysoki poziom izolacji termicznej

Jeżeli nie jesteśmy posiadaczami długiego podjazdu przed garażem, idealnym wyborem okaże się postawienie na bramę segmentową. Montowana jest ona tuż za otworem garażowym i otwiera się do góry lub na bok, dlatego możemy stanąć naszym samochodem tuż przed samym garażem, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Musimy jednak pamiętać, że bramy tego typu, podobnie jak uchylne, również potrzebują nieco przestrzeni w garażu, około 14 cm szerokości i 20 cm wysokości pod sufitem. Jeśli mieszkamy w rejonie górskim bądź takim, gdzie zima bywa naprawdę sroga, montaż wrót segmentowych okaże się strzałem w dziesiątkę! Dzięki piance poliuretanowej o wysokich właściwościach termoizolacyjnych, którą wypełniane są segmenty w bramie, nasz garaż będzie dodatkowo ocieplony oraz szczelny. Wybór tego typu bramy doskonale sprawdzi się także w garażach stawianych bezpośrednio przy domu, gdyż wysokie parametry termoizolacyjne będą ocieplać oba budynki.

Funkcjonalna przestrzeń

Jesteście posiadaczami niewielkiego garażu? A może wjazd do Waszych „garażowych czterech kątów” macie bezpośrednio z ulicy? Nic straconego! Idealnym rozwiązaniem dla zarówno garaży małych, jak i usytuowanych przy ulicach, okaże się brama rolowana. Bramy te funkcjonują podobnie do rolety okiennej, rozwijają się bezpośrednio ze skrzynki umieszczonej nad wjazdem do garażu. Można je zamontować na zewnątrz – przed otworem, co sprawdzi się w przypadku konstrukcji niewielkich lub wewnątrz – za otworem. Bramy te cieszą się popularnością wśród osób ceniących sobie przestrzeń i funkcjonalność. Zyskujemy m.in. dodatkowe, wolne miejsce pod sufitem, dzięki czemu możemy przechowywać więcej potrzebnych nam sprzętów.

Tradycyjne rozwiązania

Niegdyś najbardziej popularna, teraz coraz rzadziej spotykana – mowa oczywiście o bramie rozwiernej. Bramy tego typu są zazwyczaj dwuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz. Tak, jak w przypadku uchylnych, potrzebują nieco miejsca na podjeździe, gdyż zwykle trzeba je ręcznie otworzyć, by wjechać samochodem. Wybierając bramy rozwierne, stawiamy przede wszystkim na tradycyjne rozwiązania i nie musimy się także martwić możliwymi błędami w wewnętrznej konstrukcji garaży, ponieważ model ten nie potrzebuje w zupełności miejsca w środku naszego blaszaka.

 

Uchylne, rolowane, segmentowe, a może rozwierne? Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto prześledzić zalety każdej z nich i wybrać odpowiednią dla swojego garażu. Jeżeli interesuje nas system podwójnej ochrony, warto zdecydować się na model uchylny. Pamiętajmy jednak, że wtedy musimy być posiadaczami nieco dłuższego podjazdu do garażu. Zimy w Waszym regionie bywają wyjątkowo mroźne i dokuczliwe? Doskonałym wyborem będzie brama segmentowa, która posiada termoizolacyjną piankę poliuretanową, niezwykle dobrze chroniącą przed mrozem. Dla wszystkich niewielkich garaży, usytuowanych przy jezdni lub z krótkim podjazdem, najlepiej sprawdzą się bramy rolowane, które charakteryzuje kompatybilność i funkcjonalność. Jeżeli natomiast jesteśmy wierni tradycyjnym rozwiązaniom i cenimy sobie przestrzeń w naszych garażach, możemy postawić na bramy rozwierne, z pewnością się nie zawiedziemy. Dobra i porządna brama będzie nie tylko eleganckim dopełnieniem naszego wymarzonego garażu, ale także zapewni naszym przedmiotom, dodatkową ochronę.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *