Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo popularny obecnie las w słoiku, jest tworzony już od XIX wieku. Nic dziwnego, w tej szczelnej kopule wytwarza się swoisty mikroklimat, który sprzyja rozwojowi roślin. Błędne są zatem twierdzenia, że rośliny obumierają lub męczą się w słoikach. W jaki sposób zatem zrobić samemu taki las w słoiku? Co będzie wam potrzebne? Sprawdźcie!
Trochę historii na początek
W XIX wieku zastanawiano się, w jaki sposób przewozić różnorodne i egzotyczne okazy roślin na inny kontynent. Wtedy najczęściej wykorzystywano statki, dlatego przeprawa była naprawdę długa, obejmująca zwykle od kilkunastu godzin, do nawet kilkunastu dni! Już wtedy ludzie lubili dzielić się różnymi rzeczami, także tym, czym obdarowała ich natura. Oznacza to, że już w tamtych czasach przewożono rośliny, w jaki sposób to czyniono?
Warto przytoczyć tutaj historię botanika Nataniela Warda, który stworzył tak zwany wynalazek Wardian Case. Niewielkie, szklane kontenerki zostały wypełnione roślinami bardzo często egzotycznymi i w ten sposób je przewożono. Co jest istotne to fakt, że kontenerki te, a w zasadzie słoiki, były bardzo szczelnie zamknięte. Można by stwierdzić, że umieszczone w nich rośliny zostały tam dane tylko po to, aby obumarły. Oczywiście nic bardziej mylnego! Dzięki stworzeniu odpowiedniej powierzchni, która sprzyjać będzie wzrostowi oraz wegetacji roślin, każdy okaz z pewnością przeżyje. To, co istotne to fakt, że roślina chroniona była wtedy przed zabójczą bryzą morską, która była pełna soli. Jeśli kwiaty były przewożone w sposób tradycyjny, z pewnością nie dałyby rady przetrwać takiej podróży.

Musicie wiedzieć, że wykonanie takiego lasu w słoiku jest stosunkowo proste. Wystarczy tylko mieć ozdobne szkło, warto tutaj zainwestować w słój, kolbę lub misę. Oprócz tego musi być to naczynie zamykane, jeśli chodzi o resztę potrzebnych produktów, wszystko zamieszczamy w liście poniżej
Przyda się wam zatem:
- kwaśna ziemia, wysokiej jakości,
- żwirek drenażowy, pamiętajcie, że nie może on zmieniać odczynu ziemi,
- żywy lub stabilizowany chemicznie mech,
- kamienie ozdobne,
- narzędzia: łyżki, pędzelki, nożyczki, pęsety, strzykawki plastikowe, w zależności od potrzeb. Możecie użyć także narzędzi dekoracyjnych.
Przygotowanie lasu w słoiku
Przechodzimy teraz oczywiście do przygotowania naszego lasu w słoiku. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego naczynia, o wiele lepiej jest wykonywać wszystkie czynności w słoiku, który ma dość duży otwór, gdzie możemy swobodnie wsadzić rękę. Pamiętajmy jednak, że musi to być słoik zamykany.
Jeśli dokonaliście już wyboru słoika, możecie teraz przystąpić do wykładania żwirku drenażowego. Kolejnym krokiem jest wysypanie podłoża słoika ziemią. Warstwa musi być maksymalnie 6 cm, oczywiście w zależności od wielkości słoika.
Pamiętajcie, aby ugnieść dokładnie ziemię, kolejnym krokiem jest wysypanie cienkiego paska żwirku drenażowego przy brzegu słoika. Oczywiście w tym momencie macie dużą dowolność, możecie to w ten sposób zostawić lub powoli formować z tego wyższe lub niższe pagórki, w zależności od tego, jakim naczyniem dysponujecie.

Warto także wykorzystać niewielki pędzelek do tego, aby oczyścić ścianki w słoikach z pyłu powstałego ze żwirku lub ziemi. W tym momencie przechodzimy oczywiście także do sadzenia roślin. Wyciągamy roślinę z korzeniami, wykonujemy niewielki dołek w ziemi w słoiku i wkładamy tam roślinę. Całość posypujemy niewielką ilością ziemi. Pamiętajcie, aby wsypać tak dużo ziemi, jak duża jest roślina.
Radzimy raczej zdecydować się na sadzenie w słoiku roślin niewielkich, aby zmieściły się one w słoiku. Duża roślina nie będzie wyglądać tak spektakularnie.
W momencie zasadzenia rośliny również warto oczyścić nieco ścianki słoika z pyłu, a także z resztek ziemi. Jest to czas na dekorowanie rośliny, w tym wypadku możemy użyć kamieni, mchu, kawałków skał, czy kory sosnowej. Ostatnim etapem jest podlewanie rośliny. Należy używać wody przegotowanej, przefiltrowanej, warto pamiętać, że nie powinna być to woda twarda. Tak przygotowany las w słoiku będzie zdobić każdy parapet.
A Wy czy mieliście okazję już przygotowywać swój las w słoiku?