Jak zbudować saunę w ogrodzie?

Jak zbudować saunę w ogrodzie?

Bardzo dużo osób korzysta z różnorodnych zabiegów SPA, upiększających ciało. Masaże, termy, parki wodne, są coraz popularniejszymi zabiegami i miejscami, w których lubimy spędzać wakacje oraz ferie zimowe. To, co wyróżnia ośrodki SPA to fakt, że sezon trwa cały rok. Dlaczego nie urządzić w swoim ogrodzie „domowego” SPA i nie zbudować sauny? Zobaczcie, jak się do tego zabrać!

Zalety i rodzaje sauny

Jeszcze do niedawna stworzenie własnego SPA w ogrodzie było czymś praktycznie niemożliwym. Dzisiaj bez problemu dostaniemy nie tylko wiele schematycznych profili oraz materiałów, dedykowanych budowie sauny, ale zakupimy także gotowe projekty. Sauna w ogrodzie to świetny pomysł na popołudniową relaksację oraz sposób radzenia sobie z codziennym stresem. Jak wiadomo, zabieg ten ma także wiele właściwości zdrowotnych, hartuje ciało, przywraca dobrą kondycję, relaksuje i pomaga spalać zbędny tłuszcz. Do wyboru mamy kilka rodzajów sauny, możemy zdecydować się na ruską banię, będącą odmianą łaźni z podgrzewaną wodą, saunę parową, mokrą lub suchą. Każda z nich różni się stopniem wilgotności i to od nas zależy, jaką wybierzemy. Największą wilgotnością wyróżnia się sauna parowa, gdzie jej poziom wynosi niemalże 100%, następna jest sauna wodna, w której poziom wilgotności to około 90%. Optymalna jest budowa tzw. sauny suchej, gdzie poziom wilgotności wynosi około 10%. Jeżeli nie przepadamy za ciężkim, zawilgoconym powietrzem, lepiej nie decydujmy się na saunę parową.

Sauna własnej roboty

Pierwszym krokiem do stworzenia sauny własnej roboty jest z pewnością wybranie rodzaju oraz kształtu budynku. Możemy zdecydować się na niewielkie sauny oraz te z przedsionkiem. Pamiętajmy o tym, by budynek znajdował się w dogodnym miejscu w naszym ogrodzie, osłoniętym przed wzrokiem sąsiadów. Warto zdecydować się na saunę z dwoma lub trzeba pomieszczeniami. W jednym z nich dobrze jest umieścić prysznic, by po skończonej „kąpieli” w saunie móc opłukać się wodą. Zawsze możemy także wykonać saunę z przejściem bezpośrednio do domu. Nie zapominajmy, że różnica temperatur, panująca w saunie i na zewnątrz, może przyczynić się do przeziębienia organizmu, dlatego najlepiej nie budować sauny z dala od domu, czy łazienki.

Budowa sauny – o czym pamiętać?

Niezwykle ważną kwestią jest sama konstrukcja, która powinna być wykonana z drewna. Jak wiadomo, wewnątrz sauny panują wysokie temperatury, nagrzewając różnorodne tworzywa. Drewno jest nie tylko odporne na wilgoć i nagrzewanie się, ale wykorzystując odpowiedni rodzaj, możemy cieszyć się eterycznymi olejkami zapachowymi, unoszącymi się wewnątrz sauny. Jednymi z takich „zapachowych” drzew, wykorzystywanych do budowy sauny są: jodła kanadyjska, świerk skandynawski, czy cedr. Musimy pamiętać, aby drewno nie zawierało także za dużo żywicy oraz, by zaizolować wnętrze sauny. Do ogrzania najczęściej wykorzystuje się piece elektryczne, które zakupimy już za 700 zł. Niektórzy wolą używać pieców na drewno, jednak użytkowanie tego rodzaju pieca, wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu, gdyż należy rozpalić w nim i odczekać chwilę, niż sauna się nagrzeje. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pieca elektrycznego, nie musimy mieć go ciągle włączonego, jedynie na czas brania „kąpieli”, dlatego nie będzie on generował wysokich kosztów użytkowych.

Budowa sauny koszt

Saunę najlepiej wyłożyć drewnianymi panelami, zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Pamiętajmy, by materiał na podłodze był odporny na poślizg! Ławy, na których będziemy się relaksować, również powinny być skonstruowane z drewna, natomiast wszystkie metalowe części lub elementy wykonane z innego tworzywa, powinny być osłonięte materiałem, który się nie nagrzewa. Musimy pamiętać o tym, że w saunie panuje niezwykle wysoka temperatura i bardzo łatwo można się oparzyć. Co istotne, budując saunę, lepiej zrezygnować z zamków oraz szczelnie osłonić oświetlenie. Koszt budowy średniej wielkości sauny to około 6 – 7 tys. zł. Jeżeli będziemy chcieli zdecydować się na saunę z przedsionkiem lub prysznicem, cena wzrośnie do około 15-20 tys. zł.

Domowa sauna to świetna forma relaksu i radzenia sobie z codziennym stresem. Przebywając w saunie, spalamy tłuszcz, ale także hartujemy ciało! Warto zdecydować się na budowę sauny u siebie w ogrodzie, gdyż możemy skorzystać z wielu przywilejów. Koszt budowy nie jest gigantyczne, a gotowe materiały coraz bardziej dostępne.

15 Comments
  1. Mój narzeczony po przeczytaniu twojego wpisu już chciał to budować ale zapomniał jednej ważnej rzeczy… Nie mamy swojego podwórka ani miejsca na to. Świetny post i bardzo przydatny. Pozdrawiam, pisanepedzlem

  2. Bardzo ciekawy i fajny wpis! Chciałabym mieć taką saunę w domu ahh 😉 Pozdrawiam ?

  3. Ja pracuję w salonie odnowy biologicznej i sauna na te zimna super sprawa nie wiedziałam, że aż takie są jej koszty budowy. Sama żałuję, że nie wolno mi korzystać 🙁

  4. Oj coś przeczuwamy, że byłby to za drogi interes 😀

    1. Niestety, nie jest to tanie rozwiązanie, jednak cena realizacji znowu nie jest aż tak wysoka, jak mogłaby się wydawać 🙂

  5. Zdecydowanie, sauna super sprawa, ale trzeba mieć miejsce. Jeśli buduje się z dobrą firmą, zawsze można liczyć na indywidualny projekt, dostosowanie do warunków lokalowych. Nam też jedna powiedziała, że u nas sauny się nie da, a się dało. Ostatecznie saunę zbudowała nam firma Saunatech (https://saunatech.pl/).

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *