Parapet kamienny jest ciężki, za to ma wiele zalet. To, co przede wszystkim wyróżnia go na tle innych materiałów, to fakt, że jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest zatem jednym z rozsądniejszych rodzajów parapetu, wartych montażu w przydomowym garażu. Dlaczego jeszcze warto go zamontować? Jak tego dokonać?
Parapet ze sztucznych kamieni
Obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje parapetów kamiennych, te ze sztucznych kamieni oraz te z naturalnych. Sztuczne najczęściej powstają poprzez połączenie kruszywa kamienia naturalnego z żywicą poliestrową. Tego rodzaju parapety są odporne na działania zmiennych temperatur, o które w garażu nietrudno, dodatkowo bardzo dobrze radzą sobie zamontowane nawet w miejscach mocno nasłonecznionych. Ich znaczącą zaletą jest także fakt, że można dodawać do nich różne pigmenty, tworząc ciekawe zdobienia. Jest to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla garaży urządzonych w konkretnym stylu. To, co znacząco może odróżniać je od naturalnego kamienia to fakt, że są nieco tańsze.

Parapet z kamienia naturalnego
Główną zaletą parapetu z naturalnego kamienia jest fakt, że kamień jest naprawdę wytrzymały. Potrafi wytrzymać spore obciążenia, jak wiadomo, każdy, kto w garażu ma zamiar majsterkować, zwykle, siłą rzeczy, będzie odstawia cięższe przedmioty na parapet, by mieć je „pod ręką”. Parapety z naturalnego kamienia są także odporniejsze na ścieranie, gdyż nie mają dodatku żadnego kruszywa. Bardzo często wymagają jednak impregnacji, jest ona jednak zwykle jednorazowa i wytrzymuje przez wiele lat. Wszystko zależy jeszcze od tego, czy w dużym stopniu wykorzystujemy parapet w garażu.

Informacje przed montażem
Parapet kamienny najczęściej jest wielkości od 20 do 30 cm. Bez problemu jednak możemy decydować się na montaż parapetu dłuższego, pamiętajmy jednak o tym, by podeprzeć go wspornikami, które zakotwiczymy w ścianie, gdyż mogłoby się stać tak, iż by nam się ułamał. Jeśli jednak przynajmniej 1/3 nie wystaje, nie musimy go podpierać.
Montaż parapetu kamiennego – krok po kroku
- Najpierw musimy wykonać otynkowanie ścian, jeśli chcemy mieć grzejniki w garażu, także je najpierw montujemy
- Odkuwamy obie strony wnęki na mniej więcej 5 cm, by mieć miejsce na montaż płyty kamiennej.
- Po zamontowaniu płyty uzupełniamy ubytki. Warto wiedzieć, że jeśli obawiamy się tego, że wnęki będą nierówne, zawsze możemy zrobić to wg przygotowanego wcześniej szablonu z płyty drewnopodobnej, którą docinamy do wielkości płyty kamiennej.
- Pamiętajmy, by przed montażem dokładnie oczyścić miejsce, w które wkładać będziemy płytę.
- Uszczelniamy płytę pianką niskoprężną, jeśli potrzeba dorabiamy wsporniki.
- Co istotne, parapet poziomujemy minimalnie ze spadkiem do wnętrza, by ewentualne rozlane płyny nie wnikały w szczelinę.
- Zamontowany na zaprawie parapet musi wyschnąć przez 24 godziny. Wtedy będziemy mieć pewność, że sporo wytrzyma.
Parapet kamienny to świetne rozwiązanie dla garaży, w których planujemy majsterkować. Ma on wiele zalet, lecz przede wszystkim nie brudzi się i nie niszczy. To, co jest jeszcze istotne, to fakt, że wygląda naprawdę ciekawie i ozdobi niejedno wnętrze.
A Wy? Macie garaże z oknami i parapetami?
Bardzo praktyczny i opisowy wpis. Fajnie że zdecydowaliście się na wytrzymalszy parapet. Na pewno się przyda 🙂 A po pracy czas na kawę 😉
😀 o tak 🙂 🙂 pozdrawiam!
Właśnie jesteśmy na etapie planowania tego jak będzie wyglądał nasz dom. Nie sadzilam, że muszę się zastanowić nawet nad parapetami… 😀
Troszkę tego jest 🙂 Warto zdawać sobie z tego sprawę wszystkiego, by sprawdzać, czy ekipa dobrze montuje 🙂
Bardzo dobrze wytłumaczone i ta kawka … mniam 🙂
😀 😀 och dziękuję 🙂
Na szczęście moimi parapetami zajmował się majster 😉
O, to super 🙂 Warto jednak zatrudnić ekipę, wtedy mamy (albo powinniśmy mieć) pewność, że będzie dobrze zrobione 🙂
Bardzo ciekawy wpis, parapety to przydatna sprawa.
Tak! dziękuję 🙂