Przepięknie ułożone kwiaty w jednym rzędzie, mieniące się różnymi kolorami, ozdobione rozmaitymi dekoracjami pochodzącymi wprost z natury, zapierają dechy w piersiach. Projektowanie, a także ustrajanie klasycznej rabaty, bywa naprawdę trudne. Czynność ta wymaga przede wszystkim dobrania odpowiednich roślin, a także zaplanowania ich nasadzenia. Jak założyć rabatę ogrodową? Zachęcamy do lektury.
Jakie rabaty wyróżniamy?
Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów rabat, na jakie najczęściej decydują się ogrodnicy-amatorzy w swoich ogródkach.
- Rabata całoroczna – dekoracyjny rodzaj rabaty, który cieszy oko od wczesnej wiosny do później jesieni. Warto pamiętać, że rośliny muszą zostać w taki sposób dobrane, aby w każdym miesiącu mogły prezentować się naprawdę zjawiskowo. Co więcej, rabata musi zostać także dobrze ozdobiona w zimie. Warto zatem posadzić tam krzewy ozdobne.
- Rabaty sezonowe – ten typ rabat wyróżnia to, że cieszą przechodniów, a także zaproszonych gości, głównie w określonych miesiącach, na przykład na wiosnę czy też w lecie. Po zakończonym sezonie rabata jest likwidowana.
- Rabaty jednogatunkowe – ten typ rabat wyróżnia oczywiście to, że znajduje się na niej jeden rodzaj roślinności lub też kwiatów. Po skończonym okresie kwitnięcia, można zdecydować się na zasadzenie następnego gatunku.
Zakładanie rabat – jak to robić?
Przede wszystkim najpierw trzeba wybrać miejsce. Warto zaprojektować rabatę w takim miejscu, aby wszyscy mogli podziwiać roślinność oraz kwiaty. Można zdecydować się na ulokowanie jej tuż przed domem, lub też wokół altanki czy oczka wodnego.
Pierwszym etapem zakładania rabaty jest oczywiście przywiezienie ziemi. Musi ona być dobrze spulchniona, a także żyzna, dzięki temu można mieć pewność, że rośliny oraz kwiaty dużo chętniej i szybciej będą rosły.
Co więcej, wielkość danej rabaty należy dostosować do miejsca, w jakim będzie ona się znajdowała. Jeżeli dysponujemy nieco większym ogródkiem, możemy zdecydować się na powiększenie rabaty, o na przykład strefę relaksu.
Najpopularniejszym kształtem rabat są oczywiście prostokąty, ale również w obecnych czasach kółka.
Rośliny i kwiaty do rabat
Wybierając odpowiednią roślinność, a także kwiaty do rabat, warto zdecydować się na takie, które nie będą wymagały częstego podlewania. Co więcej, będąc początkującym ogrodnikiem, warto zdecydować się na pomoc sprawdzonego fachowca. Z pewnością kupując kwiaty, należy dobrać je odpowiednio do wielkości rabaty, a także upodobań gości i domowników.
Warto pamiętać również, że kwiaty do rabat muszą pasować do danego sezonu. Jeśli rabata jest sezonowa, nie należy zapominać o tym aspekcie. Kwiaty, które kwitną w innym terminie niż ma to mieć miejsce, mogą sprawić, że rabata będzie pusta, a tego oczywiście nikt nie chce.
Zakładając rabaty, warto skupić się na szczegółach. Przede wszystkim należy zaplanować, gdzie tego powinna się ona znaleźć. Następnie, należy wybrać jej kształt. Obecnie bardzo popularne są prostokąty ale również okręgi. Wiele roślin, znajdujących się w rabacie, nie wymaga regularnego podlewania. Warto jednak zdecydować się na zasadzenie takich roślin, które rzeczywiście będą prezentowały się w zjawisko.
Rabatę należy dobrze zaplanować, aby potem dawała nam sporo radości.
Tak, trochę artystycznego zmysłu się na pewno przyda 🙂
Pielęgnowanie takiej rabaty to na pewno bardzo wymagające zajęcie – ale efekty bywają naprawdę spektakularne 🙂
To prawda 🙂 a zawsze wygląda to nieco inaczej
Bardzo ciekawie i jasno wszystko opisane, więc wpis dla pocżatkujących jak znalazł
dziękuję:)
Uwielbiam patrzeć na takie rabaty. Podejrzewam jednak, że sama nie umiałabym takiej stworzyć i jej pielęgnować.
A mi też tak się wydawało ale udało się:D
Bardzo dobrze, że piszesz o tym jak założyć rabatę ogrodową. Mamy takie na działce.
są przepiękne!