Jak zacząć uprawiać warzywa? 4 rady dla początkujących

Jak zacząć uprawiać warzywa? 4 rady dla początkujących

Kto z nas nie lubi smaku domowych, zdrowych warzyw, które mieliśmy, np. możliwość podjadać w dzieciństwie u babci, czy cioci z ich własnych zbiorów. Dziś żyjemy w pędzie, dlatego nie zawsze mamy czas, by zrobić porządne zakupy. Po produkty biegniemy do marketu, gdzie bardzo często zaopatrujemy się także w warzywa. Czasami zdarza się, że kupimy dobre jakościowa warzywa od rolników, gdy czas nam pozwoli. Dlaczego by nie spróbować samemu założyć, choćby niewielki ogródek warzywny? To wcale nie jest trudne, zobaczcie koniecznie, co musicie zrobić!

  1. Wybierz odpowiednie warzywa

Bardzo istotnym krokiem jest wybranie warzyw, które chcemy uprawiać w ogrodzie. Z pewnością warto postawić na ogórki, pomidory, kapustę, rzodkiewkę, czy marchew. Wiele osób decyduje się także na uprawę cukinii, czy selera, a nawet ziemniaków. Są to warzywa, które zawsze przydadzą się w kuchni, nawet jeśli nie mamy czasu na codzienne gotowanie. Można wykorzystać je na zdrowe sałatki lub do obiadu. Zawsze możemy także je zakisić. Jeżeli nie wiecie zatem, co może się przydać w kuchni, skorzystajcie z naszej, powyższej „ściągawki produktowej”.

Sałatka z własnych warzyw z ogrodu smakuje najlepiej!

  1. Ziemia

Pamiętajmy, że ziemia pod uprawy, musi być żyzna! Dokładnie przygotujmy podłoże pod uprawy. Nawieźmy ziemię kompostem, możemy sami go stworzyć, korzystając z tego linku lub zakupić dobre suplementy w sklepie ogrodniczym. Ziemia nie powinna być także za wilgotna i zbyt sucha, gdyż nasze warzywa mogą nam nie urosnąć. Rodzaj gleby możemy sprawdzić za pomocą miernika gleby, który również zakupimy w sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy natomiast, aby sadzić warzywa od strony nasłonecznionej. W zacienionych miejscach niestety warzywa nam nie urosną w ogóle lub nie wzejdzie cały plon. Bardzo istotny jest także płodozmian. Wysiewajmy warzywa co roku w innym miejscu. Co ciekawe, istnieje coś takiego, jak współrzędna uprawa warzyw, dzięki temu będziemy mogli liczyć na o wiele lepszy plon.

Ogromne znaczenie ma fakt jakie warzywa siejemy obok siebie

  1. Pielęgnacja

Wiele osób, które chcą uprawiać warzywa w ogrodzie, zastanawia się, jak zacząć. Nie jest to skomplikowane zajęcie, jednak na pewno wymagające. Musimy pamiętać o dokładnej pielęgnacji naszych sadzonek, a później plonów. Regularnie podlewać warzywa, zwłaszcza po zasadzeniu oraz kiedy dokucza susza. Dodatkowo należy pozbywać się chwastów i szkodników, które mogą niszczyć uprawy. O tym, jak pozbywać się ślimaków i chwastów pisaliśmy już na naszym blogu, zatem zachęcamy do przeczytania! Sprawdzajmy także dokładnie wygląd naszych warzyw, jeśli zauważymy, że zostały dotknięte jakąś choroby, udajmy się po specjalne preparaty do sklepu ogrodniczego. Niestety, niekiedy będziemy zmuszeni wykopać cały plon, jednak są to skrajne sytuacje. Jeśli dobrze dbamy o nasz mini warzywniak, wszystko powinno być w porządku.

  1. Sadzenie

Najważniejszym pytaniem jest z pewnością pora sadzenia lub wysiewania warzyw. Najlepiej zacząć wysiewać nasiona oraz wkładać sadzonki do gruntu, wiosną, gdy odpuszczą ostatnie mrozy. Co roku jest to inna data, zatem śledźmy dokładnie prognozę pogody. Zazwyczaj pod koniec marca możemy już pierwsze warzywa zasiać. Gdy jednak chcielibyśmy zacząć nieco szybciej, możemy wysiać warzywa do doniczek w naszych garażach lub piwnicach. Ważne, aby pilnować tego, by nie pojawiły się minusowe temperatury w tych pomieszczeniach.

Te 4 podstawowe kroki są dobrym początkiem do stworzenia własnego warzywniaka. Zanim rozpoczniemy przygodę z uprawą warzyw, musimy wiedzieć, co chcemy zasadzić, wybrać miejsce, sprawdzić ziemię i nie zapominać o dobrej pielęgnacji. Postępując zgodnie z tymi radami, powinniście doczekać się udanych plonów! Jeszcze jest czas! Zatem, siejemy!

11 Comments
  1. Bardzo pomocny wpis! 😉 świetne wiadomości. Pozdrawiamy serdecznie!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *