Ogrody zimowe to piękne i niepowtarzalne budowle. Gdy na zewnątrz panuje zima, my możemy cieszyć się z przyjemnego poranka w ciepłym miejscu, pośród zieleni roślin i kolorów kwiatów. Coraz więcej osób decyduje się zbudować taki ogród na swojej działce, ponieważ cenią sobie naturalną roślinność. Ogrody zimowe to także wymagające konstrukcje, aby je postawić, potrzeba wyłożyć fundamenty oraz wybudować stelaż. Chcecie poznać więcej szczegółów, w jaki sposób zbudować ogród zimowy? Czy wymagane jest pozwolenie na budowę, a także jakie funkcje spełnia taka konstrukcja? Zapraszamy do artykułu!
Kiedy pozwolenie na budowę nie będzie konieczne?
Według nowelizacji prawa budowlanego z 1.01.2017 roku, jeśli decydujemy się na postawienie na naszym ogrodzie konstrukcji do 35 m2, nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę. Konstrukcję należy jedynie zgłosić do Urzędu Miasta lub Gminy. Zapis ten dotyczy budowy budynków gospodarczych, garaży i oranżerii, jakimi są ogrody zimowe. Pamiętajmy jednak, że łącznie mogą być dwa budynki dodatkowe na każde 500m2 działki.
Balkon nie zawsze dobrym pomysłem
Wiele osób myśli, że ogrody zimowe mogą powstać na naszych balkonach lub tarasach. Niestety, najczęściej nie są to aż tak wytrzymałe konstrukcje, aby unieść gabaryty ogrodów zimowych. Oczywiście istnieje możliwość przeszklenia balkonu, musimy jednak dobrze zorientować się, czy nasz wytrzyma on ciężar stelażu i szyb. Bezpieczniej jednak zdecydować się na budowę ogrodu zimowego, np. obok domu.
Ogród zimowy można bez przeszkód wybudować obok domu. Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż tworzenie oranżerii z tarasu czy balkonu
Fundamenty i stropy
Zanim zdecydujemy się na postawianie oranżerii, musimy wyłożyć fundamenty. O tym jak wykładać fundamenty pod garaż, pisaliśmy tutaj. Bez przeszkód możemy posiłkować się tymi informacjami, kładąc wylewkę pod ogród zimowy. Pamiętajmy jednak, by fundament nie dotykał bezpośrednio domu. Fundamenty przez jakiś czas „osiadają”, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że mógłby on popękać w miejscu styku z domem. Warto zachować około 2 cm przestrzeń i następnie wypełnić ją elastycznym materiałem, np. kawałkiem styropianu. Dobrze jest wyłożyć fundament folią, przed położeniem posadzki docelowej w naszej oranżerii, dzięki temu zniwelujemy uczucie chłodu oraz możliwość powstawania wilgoci. Fundament powinien wystawać na około 15 cm ponad grunt, ponieważ unikniemy wtedy przenikania wilgoci do środka naszej konstrukcji. Stelaż wykonujemy z profili aluminiowych, PCV lub drewna. Jeśli chcemy połączyć ogród zimowy z domem, musimy wykonać to za pomocą dybli ze stali.
Przeszklenia oranżerii
Po wybudowaniu stelażu, przeszedł czas na przeszklenie konstrukcji. Do tej czynności możemy wykorzystać różnorodne szkło, pamiętajmy jednak, że ogród zimowy znajduję się na zewnątrz, gdzie bardzo często szkło będzie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak: śnieg, deszcz, grad czy wiatr. Warto zainwestować w szyby, składające się z dwóch tafli szkła hartowanego, wypełnione gazem szlachetnym. Pomiędzy szyby wkładamy folię, dzięki temu unikniemy rozsypania szkła, gdy dojdzie do stłuczenia. Warto zdecydować się na dach ze spadem, dzięki temu śnieg będzie zsuwał się po szybie, nie powodując nadmiernego obciążenia konstrukcji.
Przeszklenia ogrodu zimowego prezentują się niezwykle imponująco!
Ogrzewanie
Jeżeli chcemy korzystać z uroków ogrodu zimowego, właśnie zimową porą, musimy zainstalować ogrzewanie. Inaczej temperatura będzie wynosić tam około 5 stopni więcej niż na zewnątrz, przez co w momencie temperatur ujemnych, niestety nasze rośliny zwiędną i zamarzną. Ocieplanie budynku musimy rozpocząć od użycia wysoko izolujących profili. Następnie możemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, pamiętajmy, że na taki rodzaj ogrzewania stosuje się posadzki z terakoty albo płytek wykonanych z kamienia. Inną opcją jest ogrzewanie kanałowe, gdzie ciepło płynie kanałami w podłodze lub wzdłuż szklanych ścian. Można też przemyśleć zainstalowanie ogrzewania ściennego, jednak wtedy musimy zdecydować się na zabudowy z muru.
Ogrody zimowe mogą stanowić naprawdę przytulne wnętrza, stwarzające niepowtarzalny klimat
Ogród zimowy to świetny sposób na całoroczne hodowanie roślinności, warzyw lub nawet egzotycznych owoców. Oranżerie przepięknie wyglądają i same zapewniają świetne widoki, dzięki wysokogatunkowym przeszkleniom. W ogrodzie zimowym bez przeszkód zorganizujemy spotkanie ze znajomymi lub zwyczajnie będziemy mogli usiąść po pracy i nieco się zrelaksować. Nowoczesność wnętrz i estetyka wykonania, sprawią, że oranżerie będą prezentować się niezwykle atrakcyjnie i z pewnością ubogacą przestrzeń wokół domu.