Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Podróżując często samochodem nie sposób uniknąć, choć raz w życiu, zabrudzenia tapicerki. Dobrze, gdy plama okazuje się łatwa w usunięciu, wystarczy ją przetrzeć i znika. O wiele więcej problemów sprawiają zabrudzenia trwałe lub spowodowane substancjami trudnymi do zmycia ? W jaki sposób zaradzić tego typu plamom? Czy możemy pozbyć się ich za pomocą domowych sposobów, czy jednak konieczna będzie wizyta u profesjonalisty? Sprawdźcie!

Co warto wykonać przed czyszczeniem tapicerki?

Jeśli już dojdzie do zabrudzenia samochodu wewnątrz, przed przystąpieniem do oczyszczania tapicerki, warto odkurzyć najpierw cały samochód. Dzięki temu zobaczymy czy plama rzeczywiście jest trwała czy powstała raczej pod wpływem przylepienia się jakiejś substancji do tapicerki. Dodatkowo, pamiętajmy, aby wykonywać czyszczenie podczas ładnej pogody. Słońce pomoże materiałowi szybciej wyschnąć. Gdy jednak plama wymaga natychmiastowego czyszczenia i nie możemy zważać na warunki atmosferyczne, przestawmy samochód w miejsce, w którym nie będzie narażony na bezpośrednie działanie deszczu czy śniegu. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie otworzyć drzwi samochodu i go przewietrzyć. Mokre plamy powinny szybciej wyschnąć.

Odkurzacz piorący

Najłatwiej pozbyć się plam odkurzaczem piorącym. Możemy bez problemu wyprać nim tapicerkę, używając do tego odpowiednich środków. Jeśli wiemy, że wewnątrz samochodu, znajdują się plamy, które wymagają intensywniejszego prania, dolejmy odpowiedni środek do odkurzacza piorącego. Pamiętajmy jednak, że takie pranie tapicerki wymaga zadaszenia i odpowiedniej pogody, dlatego, że najlepiej pozostawić samochód z otwartymi drzwiami do przeschnięcia. Nie każdy jednak dysponuje odkurzaczem. Zdarza się także, że powstałe plamy wymagają natychmiastowego czyszczenia. Bez przeszkód możemy spróbować kilku sprawdzonych, domowych sposobów, które pomogą nam usunąć uporczywe plamy z tapicerki.

Do czyszczenia tapicerki samochodowej przydadzą się nie tylko chemiczne środki. Wnętrze samochodu można bez przeszkód wyczyścić naturalnymi sposobami.

 

Domowe sposoby na usuwanie plam z tapicerki

Domowe sposoby usuwania plam to świetna alternatywa prania chemicznego. Możemy wypróbować najpierw kilku sprawdzonych metod pozbywania się zabrudzeń, zanim udamy się do profesjonalistów. Pamiętajmy jednak, aby najpierw sprawdzić specyfiki na niewidocznej części tapicerki, aby dodatkowo nie uszkodzić powierzchni.

  • Plamy z masła – możemy je szybko usunąć za pomocą cieplej wody i niewielkiej ilości płynu do naczyń. Pocieramy miejsce z plamą, a następnie czyścimy mokrym ręcznikiem. Plamy z masła czy z innych, tłustych produktów z powodzeniem zejdą także po zastosowaniu olejku eukaliptusowego. W tym wypadku również aplikujemy produkt na plamę, a następnie wycieramy to miejsce mokrym ręcznikiem
  • Krew – plamy z krwi są trudne do usunięcia. Z pewnością co nie co pomoże użycie wody destylowanej lub zwykłej utlenionej z apteki. Plama krwi zapewne się wywabi, jednak gdy nasza tapicerka jest jasna, mogą pozostać na niej żółte ślady. Próbujmy pozbywać się zabrudzeń stopniowo
  • Herbata, kawa – najpierw spróbujmy plamę wywabić ciepłą wodą i szarym mydłem, jeśli zabrudzenie nie chce zejść, mieszamy jedną łyżkę octu z kilkoma kubkami wody. Następnie polewamy plamę tym roztworem i czekamy chwilę, plama powinna blaknąć. Możemy czynność powtarzać do uzyskania pożądanego efektu.
  • Guma do żucia – jej usunięcie jest niezwykle trudne, ponieważ zwykle przykleja się mocno do tapicerki. Nie jesteśmy w stanie oderwać całej gumy, zazwyczaj pozostaną nieestetyczne plamy. Warto zamrozić najpierw gumę. Możemy tego dokonać poprzez przykładanie zimnych kompresów z zamrażarki lub zastosować specjalny spray mrożący do kontuzji. Twarda, zastygła guma, powinna łatwo odejść od materiału.
  • Mleko – rozlane mleko jest problematyczne, najlepiej działać jak najszybciej, gdyż tapicerka wkrótce będzie śmierdzieć. Jeśli jest to niewielka plama próbujmy ją wywabić wodą z mydłem. Jeżeli zalaliśmy znaczną część tapicerki, niezwłocznie zlećmy czyszczenie i odkażanie wnętrza samochodu profesjonalnej firmie, ponieważ mleko po pewnym czasie się zepsuje, a w samochodzie pozostanie przykry zapach, którego nie sposób się pozbyć. Możemy także zlecić ozonowanie, wtedy z pewnością pozbędziemy się wszystkich śladów i zapachów.

Benzyna ekstrakcyjna

Choć może wydawać się to nieco dziwne, ale środek ten jest świetnym preparatem do czyszczenia! Oprócz tego, że idealnie sprawdza się do odtłuszczanie i oczyszczania powierzchni przed malowaniem, bardzo dobrze radzi sobie z różnorodnymi plamami! Bez przeszkód usuniemy nią zabrudzenia na naszej tapicerce samochodowej. Minusem tego preparatu jest z pewnością zapach, nie jest trwały jednak, gdyż po pewnym czasie się on ulatnia. Po użyciu benzyny ekstrakcyjnej można przewietrzyć samochód, aby nieprzyjemny zapach odparował.

 

Czysta tapicerka jest wizytówką każdego samochodu, dlatego warto o nią dbać!

 

Profesjonalne pranie tapicerki

Jeżeli tapicerka w naszym samochodzie jest mocno zabrudzona, najlepiej jeśli zlecimy jej czyszczenie profesjonalnej firmie. W niektórych placówkach oprócz prania wnętrza samochodu, możemy zamówić także ozonowanie, które pomoże nam pozbyć się przykrych zapachów, a jednocześnie odkazi wnętrze samochodu.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *