Jak wieszać bez gwoździ?

Jak wieszać bez gwoździ?

Wieszanie przedmiotów na ścianach nie zawsze musi równać się wierceniu otworu, czy wbijaniu gwoździ. Bałagan, brud, a co gorsza uszkodzenie instalacji elektrycznej lub skaleczenie palców, powodów, dla których decydujemy się nie niszczyć ściany jest wiele. Ważne jednak, że istnieje sporo sposobów na to, aby móc przymocować lub umieścić dany przedmiot na ścianie. Sprawdźcie kilka ciekawych alternatyw dla młotka i wiertarki i wykorzystajcie je w swoim garażu!

 

Na magnes

Choć wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, bardzo łatwo możemy przymocować przedmioty na magnes. Tablice magnesowe możemy wykorzystać, np. w naszym warsztacie stolarskim lub w garażu, w miejscu przeznaczonym do majsterkowania. Wystarczy, że wywiercimy tylko kilka otworów, aby powiesić tablicę i będziemy mogli swobodnie przyczepiać do niej narzędzia! Tego typu produkty wyposażone są w specjalne magnesy, rozmieszczone w odpowiednich odległościach, dzięki temu możemy swobodnie przyczepiać lekkie narzędzia, typu: klucze, czy kleszcze, a nawet nakładki.

Podłoże i materiały

Jeśli zależy nam na przymocowaniu do ściany przedmiotu cięższego, a nie chcemy wiercić otworów, ponieważ obawiamy się uszkodzeń instalacji lub też boimy się oszpecać ścianę, możemy skorzystać z taśm samoprzylepnych, dwustronnych albo ze specjalnego kleju. Pamiętajmy jednak o tym, aby odpowiednio przygotować podłoże pod przymocowywanie. Należy przemyć powierzchnię spirytusem, w celu odtłuszczenia miejsca przylepu. Warto zwrócić także uwagę na to, aby kafelki lub ściany nie były zbyt mocno zakurzone lub zabrudzone. Z pewnością klej ani taśma nie będą wtedy się za dobrze trzymały. Wieszanie za pomocą klejenia przedmiotów na chropowatej powierzchni jest nieco łatwiejsze, np. na zwykłej ścianie, niż na kafelkach, jednak, gdy będziemy chcieli pozbyć się przylepu, szybciej mogą pozostać ślady. Należy zatem dobrze czytać instrukcje i kupować akcesoria zgodnie z ich przeznaczeniem. Kolejną, niezwykle istotną kwestią, jest działanie czynników zewnętrznych. Nie wszystkie materiały będą wytrzymałe na deszcz, wilgoć, czy mocne słońce. Trzeba zwrócić na to uwagę.

Istnieje wiele luster montowanych na plastry samoprzylepne. Odpowiednie znajdziemy w każdym markecie budowlanym

 

Plastry samoprzylepne i taśmy

Jednym z prostszych sposobów wieszania przedmiotów jest przymocowywanie ich na taśmę lub plastry dwustronne. Wystarczy, że nakleimy kawałek taśmy na przedmiot i zerwiemy warstwę ochronną i możemy mocować do ściany. Jest to świetny sposób na klejenie przedmiotów płaskich typu luster lub obrazów. W przypadku zdecydowania się na wieszanie na haczyk, musielibyśmy zakupić odpowiednie materiały: gwoździe, młotek lub wiertarkę, a następnie wiercić otwory. W każdym markecie budowlanym zakupimy bez przeszkód lustra, które wystarczy przymocować na taśmę. Plastry samoprzylepne zwykle przeznaczone są na zawieszenie przedmiotu o wadze około 6 kg, ponadto można kupić różnorodne taśmy do różnych powierzchni, należy jednak zachować ostrożność w kontakcie z wodą.

Trwale za pomocą kleju

Kiedy zależy nam na tym, by przymocować coś cięższego, zwłaszcza do płytek ceramicznych lub kamiennych, możemy użyć kleju montażowego. Jak wiadomo, wiercąc otwory w płytkach, bardzo często może dojść do ich pęknięcia. Jeśli chcemy tego uniknąć i nie oszpecać, np. łazienki, możemy sięgnąć po klej. Produkt ten wytrzymuje spory nacisk, a niektórzy producenci twierdzą, że nawet do 350 kg/m2. Przed zastosowaniem odpowiedniego kleju, należy dokładnie sprawdzić, czy jest on przeznaczony do danej powierzchni. Po uprzednim upewnieniu się, że zakupiliśmy dobry produkt, wyciskamy odpowiednią jego ilość na przedmiot i dociskamy do ściany. Zazwyczaj trzeba chwilę potrzymać przedmiot, a następnie po 15 minutach ponownie docisnąć. Kleje te są świetną i jedną z najskuteczniejszych alternatyw dla wiercenia otworów. Są odporne na działanie czynników zewnętrznych, a także można je dostać w kilku kolorach. Najpopularniejsze są kleje przezroczyste.

Warto jednak pamiętać, że przytwierdzenie jest proste, jednak usuwanie przedmiotu, przytwierdzonego przez klej jest nieco trudniejsze. Zanim przymocujemy dany przedmiot, zasięgnijmy informacji, w jaki sposób ściągać przytwierdzone elementy. Zwykle taka informacja powinna być podana na opakowaniu lub bezpośrednio na stronie internetowej producenta.

Jeżeli chcemy przymocować zwykły plakat, bez problemy uda nam się to za pomocą taśmy klejącej lub taśmy samoprzylepnej. Wieszanie bez gwoździ oszczędza czas oraz niweluje zbędny bałagan, który mógłby powstać w momencie wiercenia. Warto dodać, że przedmioty typu kleje i taśmy jest niezwykle trwałymi sposobami na przytwierdzanie przedmiotów do ściany. Wybierając jedną z tych metod, z pewnością będziemy zadowoleni.

10 Comments
  1. Teraz mamy pełno alternatywnych metod na wieszanie przeróżnych rzeczy na ścianach. Szkoda robić w nich dziury, ta zawsze też może się kruszyć i powiększać.

  2. Każda z tych metod jest zdecydowanie lepsza niż gwoździe, nie kojarze żeby ktoś z moich znajomych jeszcze ich używał do wieszania rzeczy w domu. U nas głównie robi się to na specjalnych taśmach, bardzo dobrze one trzymają i jak się okazało przez dłuugi czas 🙂

  3. super pomysł, tylko czy to jest wytrzymałe? boję się powiesić tak obraz.

  4. Tak, w zależności, jak dużych rozmiarów jest obraz. Jeśli wykorzystasz taśmy samoprzylepne ze sklepu budowlanego, powinny wytrzymać ciężar obrazu do 6 kg. Warto przed zawieszeniem zważyć obraz.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *