Jak skutecznie pozbyć się mchu z nawierzchni ściany?

Jak skutecznie pozbyć się mchu z nawierzchni ściany?

Niestety, jak wiadomo, mech uwielbia gromadzić się od strony północnej budynków i innych konstrukcji. Nagromadzone zawilgocenia, brak dostępu do osuszającego słońca powoduje, że ściany, płoty, murki lub inne konstrukcje zaczynają porastać niechcianą florą. Niestety, warto wiedzieć, że tego typu narośle wyglądają nie tylko nieestetycznie, są także niezdrowe dla organizmu, gdyż w tych miejscach gromadzą się grzyby, pleśń i inne bakterie.  Należy się zatem pozbyć jak najszybciej niechcianej flory. W jaki sposób tego dokonać?

Preparaty do pozbycia się mchu

Najskuteczniejszą metodą są oczywiście specjalne preparaty, które zakupimy w sklepach budowlanych lub ogrodniczych. Niestety, w tym wypadku „domowe” sposoby nie do końca skutkują, a to ze względu na fakt, że gromadzone grzyby i bakterie nie znikną tylko w momencie umycia ściany, czy murku specjalnym preparatem. Warto zatem zakupić odpowiedni środek, ale dodatkowo mieć ze sobą maseczkę oraz rękawiczki, by przygotować się do procesu czyszczenia. Na czym zatem polega pozbywanie się mchu? Czego musimy użyć?

Krok 1 – nasączanie powierzchni

Pierwszym krokiem jest odpowiednie nasączenie powierzchni danym preparatem. Załóżmy przed tą czynnością maseczkę, by nie zatruć się oparami chemicznymi. Środki te nie są trujące, jednak wdychanie tego typu oparów nie jest wskazane. Rozpylanie preparatu zależy również od tego, jak duża jest dana powierzchnia, na której pojawił się mech. Jeśli jest spora, zdecydujmy się raczej na opylanie podzielone na kilka etapów.

Po rozprowadzeniu preparatu musimy odczekać dwa, trzy dni, w przypadku glonów,by mógł on odpowiednio zadziałać. Kiedy mamy do czynienia z mchami i porostami, czas odczekiwania to aż 7 dni Nie zapominajmy jednak, że, aby wykonać tego typu opylanie, pogoda musi być naprawdę sprzyjająca, gdy zapowiadają deszcz, lepiej odpuśćmy.

ściana pokryta mchem

 

Krok 2 – usuwanie resztek mchu

Drugim krokiem jest usuwanie specjalnym przyrządem resztek mchu i porostów, które pozostały na ścianie. Możemy też opłukać nieco ścianę wodą, np. z węża ogrodowego. Warto także pamiętać, że trzeba pozostawić ścianę do całkowitego osuszenia się, dzięki temu będziemy mogli bez problemu przejść do trzeciego kroku.

mech na dachu

Krok 3 – impregnacja

Kiedy ściany dokładnie wyschną, będzie następować impregnacja. Co to oznacza? Musimy wykorzystać ponownie ten sam preparat do tego, by pokryć ścianę jeszcze raz, w celu zabezpieczenia przed ponownym porostem mchu. To, co musimy w wiedzieć, to fakt, że niestety nie da się w pełni zapobiec ponownemu porastaniu, jednak, jeśli co jakiś czas będziemy wykorzystywać ten preparat i pokrywać nim ścianę, czy też murek, możemy zniwelować skalę problemu. Warto zwrócić na to uwagę.

Porastanie mchem ścian i murków to problem dość popularny, łatwo można jemu jednak zaradzić. Warto wykorzystywać dostępne metody.

10 Comments
  1. ciekawie wygląda ten mech na zdjęciach, rozumiem że dla właścciela nieruchomości może być problemem a Twój wpis początkiem wybawinia:)

  2. Według nas niekiedy mech nadaje uroku budynkowi 🙂 Ale rozumiemy, że dla zdrowia lepiej się go pozbyć 🙂

  3. Rzeczywiście, mech jest przeszkodą, do tego raczej nieestetycznie wygląda. Co innego bluszcz lub inne pnącza. Nie tylko pięknie się prezentuje i dodaje tajemniczości, ale też izoluje budynek – latem nie będzie w nim tak chłodno 🙂

    1. To zależy właśnie, jak kto podchodzi do tematu 😉 rzeczywiście jest urokliwy, jednak dla alergików to trudne rozwiązanie 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *