Jak sadzić ziemniaki?

Jak sadzić ziemniaki?

Samodzielna uprawa ziemniaków staje się obecnie coraz popularniejsza. Nic dziwnego, gdyż dysponując kawałkiem ziemi w ogródku można z powodzeniem zasadzić własne warzywa. Jakie wymagania mają ziemniaki, aby mogły prawidłowo wzrastać? Gdzie i kiedy je sadzić? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Ziemniaki

Ziemniaki są warzywami bardzo popularnymi w Polsce od dekad. Zostały one sprowadzony do Europy jako rośliny ozdobne, ale doceniono je przede wszystkim za ich jadalne bulwy. Uprawa ziemniaków nie jest trudna, można ją polecić nawet osobom, które nigdy wcześniej nie prowadziły własnego ogródka. Niestety, należy jej poświęcić trochę energii i czasu, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na profilaktykę oraz walkę z chorobami czy szkodnikami.

ziemniaki w misce

Jak uprawiać ziemniaki?

Poniżej przedstawiamy kilka znaczących wskazówek, które pomogą Ci z pewnością podczas uprawy ziemniaków.

  • Temperatura – warzywa te uwielbiają ciepło, dlatego najlepiej rosną w temperaturze powyżej 15 stopni. W Polsce zaleca się sadzić, gdy temperatura gleby przekracza 8 stopni. Niestety, ziemniaki są mało odporne na przymrozki i mogą mniej więcej wytrzymać do – 2 stopni Celsjusza.
  • Stanowisko – ziemniaki muszą zostać zasadzone na stanowisku słonecznym. Warto jednak pamiętać, aby nie wsadzać tych sadzonek do ziemi od strony wyłącznie południowej, ponieważ może doprowadzić to do spalenia warzyw. Ziemniaki preferuję gleby próchnicze, przewiewne, żyzne i mocno nagrzewające się. Bardzo dobrze rosną w podłożu piaszczysto-gliniastym. Przed zasadzeniem ich do ziemi należy zwrócić uwagę na oczyszczenie jej chwastów, a także różnych pozostałości.
  • Termin – przyjmuje się, że ziemniaki warto sadzić w trzeciej dekadzie kwietnia, kiedy ryzyko przymrozków jest niewielkie, natomiast w obecnie zmieniających się klimacie, rozsądniej jest zasadzić ziemniaki mniej więcej początkiem maja tak, aby mieć pewność, że przymrozki i więcej nadejdą.
  • Sadzenie – tuż po posadzeniu, należy ziemniaki przykryć około 2 cm warstwą gleby. Bulwy sadzi się całe, chociaż można je wcześniej nakłuć, aby nieco lepiej mogłyby puścić pędy. Warto również wspomnieć, że ziemniaki potrafią nawet wyrosnąć z obierków. Ciekawostką jest to, że w ten sposób dawniej oszczędzano na tych warzywach i wykorzystywano właśnie obierki do sadzenia ziemniaków.
  • Płodozmian – sądząc warzywa, warto pamiętać o płodozmianie. Nie można ich wsadzać do ziemi przed i po następstwie określonych roślin: psiankowatych, czyli papryki i pomidorów, po okopowych: burak, marchewka, rzodkiewka, brukiew. Dobrym przedplonem są rośliny strączkowe, zboża oraz nawozy zielone.

 

 

Uprawa ziemniaków jest stosunkowo prosta. Mogą się na nią zdecydować również osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się rolnictwem czy też pielęgnacją roślin i warzyw. Warto natomiast pamiętać, że trzeba poświęcić ziemniakom nieco czasu, by można było zebrać duże plony. Sadzi się je pod koniec kwietnia, najlepiej dokonać tego w maju, kiedy nie ma już przymrozków.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *