Nie da się ukryć, że pora jesienna wcale nie jest odpoczynkiem dla ogrodnika! Wiele prac czeka na niego w tym okresie ogrodzie, ponieważ należy przestrzeń wokół domu przygotować do nadejścia zimy. Zobacz, co trzeba zrobić, by móc cieszyć się wiosną z obfitych plonów. Jak zatem przygotować ogród do nadejścia zimy? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Nie da się ukryć, że jesienią pogoda nie dopisuje. Zwykle więc dużo trudniej jest zebrać się do ogrodu i wykonać ostateczne prace, Warto jednak nie zwlekać z tymi czynnościami, koniec listopada to jeden z ostatecznych terminów. Od czego zacząć?
Podlewanie roślin
Jesienią nie należy przede wszystkim zapominać o podlewaniu tych roślin, które są wieloletnie – krzewy, krzaki, które muszą przezimować. Na pewno trzeba dokładnie podlewać posadzone niedawno drzewka, ponieważ sadzić możemy właśnie te rośliny od połowy listopada. Starsze egzemplarze często są głębiej ukorzenione, zwykle pobierają sobie wodę z głębszych partii gleby, natomiast nowo posadzone drzewa nie są jeszcze dokładnie ukorzenione, w taki sposób, aby móc samodzielnie zapewnić sobie odpowiednie nawodnienie.

Jesienne nawożenie
Warto wykorzystać w tym czasie kompostownik. Wokół drzewek owocowych dobrze jest rozłożyć naturalny nawóz organiczny. Po rozrzucenie należy pamiętać o przekopaniu ziemi, aby zapachy się nie unosiły oraz aby nawóz mógł wniknąć w głąb gleby. Jeśli chodzi o ogród warzywny, pamiętaj, aby zastosować obornik lub fosforowe i potasowe nawozy mineralne. W zależności od tego, czy dysponujesz nawozem wytworzonym we własnym gospodarstwie, czy chcesz zakupić naturalne nawozy w sklepie ogrodniczym.
W przypadku nawożenia warto również pomyśleć o mrozoodporności murawy. Rozsądnie jest nawozić trawnik wieloskładnikowymi mieszankami do jesiennego nawożenia. Dzięki nim nie spowodujesz silnego wzrostu trawy, natomiast wzmocnisz ich korzenia oraz poprawisz wytrzymałość na niską temperaturę. W tym wypadku warto wykorzystać z podobnie mieszanki z fosforu oraz potasu natomiast przeznaczone przede wszystkim do trawników.

Sprzątanie ogrodu
Pamiętaj, aby dobrze sprzątać ogródek. Dzięki temu nie będziesz musieć martwić się o to, że zalęgną się w nim nornice lub inne gryzonie, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość gleby. Przede wszystkim rozsądniej jest uprzątnąć grunt pod drzewkami owocowymi lub rabatami kwiatowymi. Dobrze jest pozbierać wszelkiego rodzaju gałązki, a także liście usunąć wszystkie resztki roślinne i owocowe i pozostawić glebę czystą. Jeśli planujesz w tym roku płodozmian, jest to odpowiedni czas, by podjąć ten krok.
Mini ogródek dla leśnych zwierząt
Jeśli masz w ogrodzie iglaki bądź też kilka większych drzewek, możesz spodziewać się wizyty leśnej zwierzątek, na przykład jeży. Pamiętaj, aby wykonać niewielki kącik w pobliżu zacienionego miejsca w ogrodzie dla takich zwierząt, aby mogły się gdzieś schować przed zimą temperaturą, a także z mrozem. Bardzo często poruszające się w nocy jeże, szukają miejsca do noclegu. Mini kącik możesz wykonać z pozostałości liści, gałązek. Pamiętaj, aby umieścić je w jednym miejscu.
Już niedługo zima, dlatego pamiętaj o tym, aby przygotować swój ogród na nadejście tej pory roku. Przede wszystkim warto sprzątnąć wszystkie liście oraz gałęzie, znajdujące się w ogrodzie. Możesz umieścić je w jednym miejscu i zapewnić tym samym przestrzeń dla zwierząt leśnych. Pamiętaj także o uprzątnięciu resztek warzyw oraz owoców tak, by nie zalęgły się w tym miejscu, na przykład nornice. Nie zapominaj również o regularnym podlewaniu wszystkich roślin wieloletnich oraz mniejszych i większych krzewów i drzewek.
Super ze tak fajnie o tym napisałaś
cieszę się, że się spodobało:)
Zupełnie nie znam się na ogrodnictwie, nigdy nie miałam ogrodu, zatem nie było potrzeby uczyć się o jego pielęgnacji. Jednak takie wskazówki są bardzo cenne dla zainteresowanych, warto odpowiednio wszystko przygotować. 🙂
dziękuję:)