Kostka brukowa jest jednym z popularniejszych materiałów, z których tworzy się podjazdy do domu firmy lub garażu. Bardzo często brukujemy także ścieżki w ogrodach, które wyznaczają nam odpowiednie wyjście. Jeśli macie kostkę brukową przed swoim domem, pamiętajcie o tym, aby odpowiednio o nią zadbać. Dzięki temu na wiosnę będziecie mogli śmiało z niej korzystać, z pewnością także o wiele dłużej będzie Wam służyć w nienagannym stanie. Co zatem powinniście zrobić przed nadejściem zimy?
W wielu miejscach w Polsce zima już nastała, gdzieniegdzie mogliśmy obserwować biały puch, który spadał z nieba, a już niedługo czeka nas kolejny śnieg. Co istotne, warto wiedzieć, że to ostatni dzwonek na to, aby przygotować do zimy kostkę brukową.
Kostka brukowa narażona na zmienną temperaturę
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji tuż przed nadejściem mrozów można zabezpieczyć odpowiednio kostką brukową, a także sprawić, że nie będzie ona aż tak szybko się niszczyć. Niestety, głównymi czynnikami, które mogą doprowadzić do pęknięcia oraz innych załamań struktury, są przede wszystkim: bardzo niskie temperatury oraz spore wahania temperatur. Jednego dnia jest kilka stopni na plusie, a drugiego kilkanaście na minusie. Tego typu warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do zniekształcenia się powierzchni. Co więcej, zbierająca się w szczelinach woda może doprowadzić do rozprężenia materiału, a także do pogłębienia się otworów.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Jeśli układanie kostki brukowej macie dopiero przed sobą, warto postawić na materiały wytrzymałe, a także cechujące się bardzo niską nasiąkliwością. Dobrze jest także sprawdzić, czy tworzywo, którego użyjecie do ułożenia kostki, jest odporne na niskie temperatury oraz ma dobrą chropowatość, aby podczas stąpania po po niej nie przewrócić się.
Czyszczenie
Najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu zabezpieczycie kostkę brukową przed zimą, jest jej wyczyszczenie. Dzięki temu pozbędzie się nadmiaru piasku oraz gałęzi, liści i innych surowców, które mogły pozostać na kostce jesienią. Jak wiadomo, ta pora roku cechuje się bardzo dużą zmiennością pogody. Raz świeci słońce, a raz pada deszcz. Bardzo często podczas trwania jesieni, pojawiają się już pierwsze przymrozki. Pozbądźcie się zatem wszystkich zalegających materiałów z kostki. Przepłuczcie szczeliny, pozamiatajcie pozostałości. Możecie użyć do czyszczenia kostki brukowej delikatnego detergentu.
Dodatkowo, jeśli macie wybrukowany podjazd do garażu, musicie sprawdzić, czy nie pozostały na kostce plamy oleju lub benzyny. Jeśli tak, dokładnie wyczyśćcie wszystkie plamy! Ważnym krokiem jest także usunięcie wyrastających chwastów spomiędzy szczelin.
Impregnacja
Kolejnym krokiem jest impregnacja. Pamiętajcie o tym, aby zaimpregnować kostkę brukową przed mrozami lub w trakcie odwilży. Sprawdźcie dokładnie pogodę, ponieważ nie zaleca się impregnowania kostki brukowej w momencie niskich temperatur lub deszczu. Czym impregnować kostkę brukową? Najlepiej jest poradzić się w sklepie budowlanym. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych preparatów przeznaczonych do zabezpieczenia kostki, większość z nich jest na bazie wody oraz silikonu, polimerów lub butanolu. Dzięki temu na kostce brukowej powstanie niewidzialna warstwa, która ochroni materiał zewnętrzny. Pamiętajcie także, że impregnacja nie sprawi, że powierzchnia kostki stanie się śliska. Warto odczekać kilka dni i impregnować kostkę brukową raz jeszcze.
Co robić w trakcie zimy?
W ten sposób zabezpieczycie kostkę przed zimą. Pamiętajcie jednak o tym, że jeśli spadnie już pierwszy, poważniejszy śnieg, to znaczy warstwa pokrywająca bruk będzie miała kilkanaście cm, konieczne jest ponowne zadbanie o bruk. Możecie odśnieżać kostkę, jednak warto nie stosować soli, a także piasku. Niestety, ale sól może powodować odbarwienia na Waszej kostce, jeśli bruk jest jasny, być może nie będzie widać aż tak przebarwień. Natomiast z pewnością nie wpłyną one pozytywnie na estetykę. Pamiętajcie, że trwałe zabrudzenie będzie widoczne dopiero w okolicach wiosny. Co w takim razie warto użyć? Najlepiej zastąpić sól chlorkiem magnezu lub chlorkiem wapnia. Obydwa w specyfiki znajdziecie w sklepie budowlanym. W ten sposób pozbędzie się nie tylko śniegu i lodu z Waszego bruku, ale także zadbacie o całą nawierzchnię.

Mamy nadzieję, że czujecie się zachęceni tym krótkim wpisem na temat pielęgnacji kostki brukowej przed zimą oraz dbania o nią w trakcie trwania już tej pory roku Jeśli macie jakieś pytania, śmiało możecie zadawać w komentarzach. Z chęcią na nie odpowiemy! Pamiętajcie także, że zadbany ogród i droga dojazdowa, to wizytówka Waszego domu. Z pewnością piękna przestrzeń wokół budynku mieszkalnego, to coś, na czym można zawiesić oko! Owocnej pracy!
Zapraszamy także do przeczytania:
Nie mieszkamy w domu wiec generalnie wybór kostki nas nie dotyczy ale nie myślałam że na tyle rzeczy trzeba zwrócić uwagę ?
Tak, wokół domu jest sporo pracy:)
Chyba nigdy wcześniej nie natrafiłam na taki post, ale myślę, że może się wielu osobom przydać.
🙂 dziękuję:)
Noo ja mam całkiem sporo tej kostki przed domem, ale na szczęście
jej czyszczeniem zajmuje się mąż 😉
Bardzo przydatny wpis
Dziękuję 😉 polecam inne:)
Co prawda już po fakcie ale podpowiedzi przydadzą się na przyszłość 😉
🙂 na pewno, pozdrawiam 🙂