Jak pozbyć się pnia po wycince drzewa?

Jak pozbyć się pnia po wycince drzewa?

Nie da się ukryć, że czasami zachodzi taka potrzeba, że należy wyciąć drzewo, które przestało owocować, obumarło lub samoistnie uschło. Proces wycinki drzewa jest dosyć prosty, można to zrobić samemu lub zlecić wykonanie profesjonalnej firmie, natomiast pozbycie się pnia jest dosyć trudnym procesem. Istnieje jednak naprawdę nieinwazyjna metoda, która na pewno się sprawdzi. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, prezentujemy tam kilka ciekawych sposobów na pozbycie się pnia.

Pozwolenie na wycinkę

Pamiętaj oczywiście, że przed wycięciem drzewa, musisz uzyskać pozwolenie na wycinkę. Tego typu dokument bardzo często będzie uprawniać Cię do wycinki drzewa przez około pół roku.

Pozbycie się pnia

Istnieje kilka metod, dzięki którym będziesz mógł pozbyć się pnia ze swojego ogrodu. Pamiętaj, że sporo też zależy od wielkości danego drzewa, warto zatem przedsięwziąć odpowiednie środki, które będą skuteczne w Twoim przypadku i sprawdzą się w Twoim ogrodzie.

drzewa

  1. Zaaranżowanie pnia – sporo osób w momencie pozbywania się pnia większego drzewa, aranżuje pozostałość na między innymi kwietnik. Jeśli drzewo rosło w takim miejscu, że pień nie będzie Ci przeszkadzać, możesz postawić na nim doniczkę z kwiatami lub przystroić go ozdobną trawą. Wystarczy wysiać jakiś ozdobny gatunek wokół pnia, dzięki temu z pewnością świetnie będzie się prezentować.
  2. Wyrywanie pnia – to dość popularna w dawnych czasach metoda. Aby wyrwać pień, należy przede wszystkim zatrudnić sprawdzą ekipę, która posiada ciężki sprzęt. Kolejną, ważną rzeczą jest fakt, że musi ona mieć dojazd do tego pnia, a nie zawsze jest taka możliwość. Po trzecie usługa dosyć dużo kosztuje, można też wyrządzić bardzo wiele szkód, ponieważ pień może mieć dość duże korzenie. Wyrywanie całej pozostałości może skończyć się zniszczeniem ziemi wokół.
  3. Chemiczne metody – są dosyć skuteczne, natomiast można zaszkodzić środowisku. Gleba wokół pnia będzie raczej niezdatna do dalszego użytku, bardzo często może pozostać wypalona dziura. Tego typu glebę trzeba będzie przekopać i nawieźć na nowo oraz zasiać trawę. Warto zatem postawić na nieco inny sposób.
  4. Ekologiczny rozkład – obecnie najbardziej atrakcyjny wydaje się ekologiczny rozkład pnia. Do tego wystarczy użyć środka, który jest przyjazny środowisku. Wystarczy zaaplikować pozostałości na pień, a za rok można sadzić już nowe rośliny w tamtym miejscu. Preparat nie szkodzi innym drzewom oraz roślinom. Jest to rodzaj grzybni. Jedno opakowanie tego specyfiku pozwala pozbyć się aż 5 pniaków o średnicy 30 cm, ale pamiętaj, że dość często proces ten będzie wydłużać się ponieważ pniak bywa duży.

Jak stosować ekologiczny preparat?

Produkt należy otworzyć, rozkruszyć i rozpuścić w 5 l wody. Pień, którego chcesz się pozbyć, musisz najlepiej nawiercić lub naciąć, a następnie pokryć roztworem. Dobrze zadbać także o to, aby pień był wilgotny. Po aplikacji grzybni należy okryć go liśćmi. Niektórzy stosują na to folię perforowaną. Jak z pewnością zauważyłeś, najlepiej robić to około jesieni.

 

nawiercony pień
Warto nawiercić nieco pień przed wlaniem do niego preparatu

 

Pozbycie się pnia po ściętym drzewie jest naprawdę proste, wystarczy użyć specjalnego specyfiku ekologicznego. Aby móc pozbyć się go w stu procentach, nie musisz używać chemicznych nawozów. Po około roku, nie pozostanie ślad, a Ty będziesz mógł zaaranżować na nowo trawnik.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *