Jak pozbyć się chwastów?

Jak pozbyć się chwastów?

Dla wszystkich fanów ogrodnictwa z pewnością sporą zmorą są chwasty! Potrafią bardzo szybko namnażać się i „usuwać” z ziemi wszystkie nasze rośliny. Najczęściej rozsiewają się samoistnie i nie mamy na to wpływu. Jak skutecznie pozbyć się tych niechcianych roślin z ogrodu? Poznajcie kilka sposobów!

Zmora działkowiczów – chwasty

Chwasty zazwyczaj są niezwykle mocnymi roślinami o trwałych korzeniach, które przystosowują się niemal o każdej gleby! Potrafią rozrosnąć do sporych rozmiarów, zajmując praktycznie cały ogródek. Chwasty przybierają różnorodną formę, zazwyczaj jednak są nieestetycznymi roślinami ze sporymi łodygami i liśćmi, czasami możemy spotkać na nich kwiaty. Niestety, rośliny te są dużo bardziej odporne na różnorodne, niekorzystne warunki, dlatego zazwyczaj potrafią przetrwać nawet pierwsze przymrozki. W momencie pojawienia się chwastów, wszystkie nasze rośliny obumierają, jeśli nie zainterweniujemy dostatecznie szybko. Domowe kwiaty, czy mniejsza roślinność, zwykle nie mają aż tak mocnych korzeni i są wypierane przez chwasty.

Ściółkowanie

Najbardziej popularnym sposobem pozbycia się nieprzyjaznych chwastów z ogrodu, jest oczywiście ich usuwanie. Systematyczne wyrywanie wszystkich „nadprogramowych” roślin pomoże w znacznym stopniu pozbyć się ich z naszego ogrodu. Jak wiadomo niestety, jest to żmudna praca, zwykle także męcząca, ponieważ w niektórych rejonach dużo częściej wysiewają się chwasty. Bardzo dobrym sposobem, który pomoże poradzić sobie z chwastami jest ściółkowanie. Sadzimy wszystkie rośliny, a następnie zakrywamy ziemię wokół nich agrowłókniną. Dodatkowo, na agrowłókninę możemy położyć warstwę ściółki, którą przygotujemy z kory, słomy, liści. Tak powstała warstwa świetnie chroni ziemię przed rozsianiem chwastów. Jest to dobra metoda, mimo iż nieco czasochłonna i droga, warto w nią jednak zainwestować.

Ściółkowanie jest jedną z lepszy metod pozbycia się chwastów

Domowe opryski

Bardzo dobrą metodą na chwasty są opryski. Możemy przygotować roztwór, który idealnie sprawdzi, gdy będziemy chcieli pozbyć się chwastów. Mieszamy nieco octu z wodą w proporcji 2:1 i opryskujemy chwasty. Pamiętajmy jednak, aby nie pryskać po kwiatach, gdyż ich także możemy się przez przypadek pozbyć z naszego ogrodu. Chwasty o mocniejszych korzeniach możemy spryskać samym octem. Jeśli natomiast mamy ziemię, której nie uprawiamy, możemy opryskać ją mieszanką preparatu zakupionego w sklepie ogrodniczym.

Chwastów można pozbywać się ręcznie, przekopując je kopaczką lub łopatą albo za pomocą specjalnego narzędzia

 

Urządzenie do wyrywania chwastów

Szybko pozbędziemy się chwastów, jeśli zastosujemy specjalne narzędzia do wyrywania, które zakupimy w sklepie ogrodniczym. Jest to narzędzie ręczne, które nie wymaga schylania się, gdyż zostało wyposażone w teleskopową rączkę. Dzięki niemu łatwo i szybko usuniemy wszelkie nadprogramowe rośliny. Urządzenie to wyrywa chwasty wraz z korzeniami, dzięki szerokim szczypcom. Warto zakupić je, gdyż jeśli stawiamy na tradycyjnie plewienie, dużo łatwiej i sprawniej pójdzie nam praca.

Chwasty to zmora ogrodników! Można je spotkać praktycznie wszędzie, jednak z łatwością pozbędziemy się ich z przydomowych ogrodów. Wystarczy zastosować się do którejś z kilku sprawdzonych metod, by cieszyć się czystym ogrodem i własną roślinnością.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *