Jak powinien wyglądać odpowiedni kojec dla psa?

Jak powinien wyglądać odpowiedni kojec dla psa?

Wielu z nas uwielbia psy, jednak nie każdy może sobie pozwolić na trzymanie ich w domu. Jeżeli dysponujemy przydomowym ogrodem, sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ możemy trzymać pupila na zewnątrz. Chcąc być posiadaczem psa, trzeba pamiętać, że należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Warto pomyśleć o miejscu, w którym będzie on mógł się schronić przed deszczem i słońcem. Idealnym rozwiązaniem okaże się postawienie na budowę kojca. Zastanawiacie się dlaczego? I z czego można wykonać poszczególne elementy? Sprawdźcie!

Każdy pies powinien mieć swoje miejsce, w którym będzie mógł swobodnie odpocząć po męczącym dniu, napić się wody, zjeść coś czy skorzystać z cienia. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na to, aby czworonóg biegał stale wolno, warto pomyśleć nad rozwiązaniem wygodniejszym dla obu stron, zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Jak wiadomo, często odwiedzają nas różni goście, dlatego koniecznością jest posiadanie takiego miejsca, w którym będziemy mogli zamknąć psa na czas odwiedzin, tak, aby goście mogli czuć się bezpiecznie a nasz czworonóg miał tam przestrzeń i swobodę.

Jaki powinien być kojec?

Dobry i porządnie wykonany kojec powinien posiadać zadaszenie, a najlepiej budę, w której pies będzie mógł się schronić przed ciepłem i opadami deszczu, strefę toaletową oraz wypoczynku, a także kratkę ściekową, która uchroni kojec przed podtopieniem.  Jednym słowem, powinien mieć przynajmniej 2,5mx2,5m i być przestronny, aby pies czuł się w nim swobodnie.  Jak wiadomo, kojec ma stanowić barierę ochronną dla ludzi i psa, zwierzę nie powinno przebywać tam całymi dniami, musi mieć także zapewnione nieco ruchu i zabawy, w zależności od swojej rasy. Postawienie kojca  jest o wiele lepszym rozwiązaniem od budy, ponieważ pies nie musi być przypięty do łańcucha, dzięki czemu nie dusi się i ma większą swobodę ruchów.

Czy konieczne jest podłoże w kojcu?

Tak, ponieważ stabilne i porządnie wykonane podłoże będzie służyć przez lata naszemu pupilowi, dlatego przemyślmy jego wykonanie. Wszystkie rodzaje podłoża mają swoje wady i zalety. Dobrze jest wykonać kombinację podłoża drewnianego z betonowym. Możemy podłogę w kojcu wyłożyć betonem, pamiętając także o odpływie wodnym, a następnie w jednej części postawić przestronną budę, w której pies swobodnie skryje się przed warunkami atmosferycznymi. Budę najlepiej wykonać z desek i odpowiednio zaizolować. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz pupil nie będzie cierpieć w przyszłości na reumatyzm, którego przyczyną mogłoby być spanie na zimnym betonie. Podłogę wykonaną z betonu łatwiej będzie nam także utrzymywać w czystości.

Jakie ściany powinien mieć kojec?

Ściany możemy wykonać zarówno z elementów stalowych, jak i z siatki ocynkowanej. Stalowe ogrodzenie  kojca sprawi, że będzie on mocny oraz stabilny. Jednak należy pamiętać, że pies może skakać po ogrodzeniu i go trwale odkształcić. Alternatywą będzie zwykła siatka ocynkowana, która  jest w miarę elastyczna i odporna na odkształcenia. Pamiętajmy, aby wykonać porządny fundament pod nią, w tym przypadku najlepiej sprawdzą się stopy fundamentowe.

To, czy zdecydujemy się na ogrodzenia kojca ze stalowymi elementami czy siatką ocynkowaną, zależy także od tego, jakiego psa mamy zamiar tam trzymać. Jeżeli zdecydujemy się na rasę dużą, o sporych gabarytach, bardziej odpowiednia będzie siatka ocynkowana. Natomiast jeśli wybierzemy psa mniejszego, drobniejszego, z powodzeniem możemy postawić ogrodzenie stalowe.

Jakie zadaszenie powinien mieć kojec?

Wszystko zależy od tego, jaką mamy wizję jego wyglądu. Jeżeli  budujemy kojec, w którym jedną część zajmuje buda, a drugi jest częścią toaletową, wystarczy dobre zadaszenie samej budy. Gdy nie mamy sporej budy lub kojec jest duży, warto pomyśleć nad zadaszeniem go. Najlepiej sprawdzi się to, które wykonane będzie z elementów blachy lub tworzywa sztucznego, w zależności jakimi materiałami dysponujemy. Pamiętajmy, zabezpieczyć dach, gdyż ma on chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Higiena kojca

Bardzo ważnym elementem jest utrzymywanie wnętrza kojca w czystości. Należy sprzątać go przynajmniej raz w tygodniu, chyba, że istnieje częstsza potrzeba. Możemy myć go za pomocą ciepłej wody z delikatnym detergentem, a raz w miesiącu odkazić jakimś mocniejszym środkiem. Następnie spłuczmy porządnie wszystkie detergenty, najlepiej za pomocą węża ogrodowego. Pozostawione środki czystości mogą zaszkodzić naszemu psu lub w skrajnym przypadku nawet doprowadzić do jego śmierci.

 

Pamiętajmy, aby regularnie czyścić wybieg psa, w ten sposób zadbamy także o jego zdrowie

Kiedy wiemy już z jakich elementów powinien składać się kojec dla naszego psa, możemy przystąpić do znalezienia w ogrodzie odpowiedniego miejsca dla niego. Najlepszą lokalizacją jest północna strona domu, dzięki temu nasze zwierzę nie będzie narażone na szkodliwe, prażące słońce. Jeśli nie dysponujemy takim miejscem, warto poszukać najbardziej zacienionego zakątka naszego ogrodu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *