Chociaż zdania, jeśli chodzi o dokarmianie ptaków zimą, są podzielone, warto jednak ułatwić im przetrwanie w tę ciężką dla nich porę roku. Przede wszystkim należy pamiętać, że mróz i śnieg utrudniają ptakom szukanie pożywienia w ziemi, przez co częściej głodują. Latem, kosy czy sikorki żywią się różnymi insekty oraz szkodnikami, które mogłyby zagrozić naszym uprawom, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się obfitymi plonami. Dobrze jest zatem odwdzięczyć się ptakom tym samym i pozostawiać nieco pokarmu w ogrodzie. A gdzie najlepiej ulokować pożywienie i co im podawać? Sprawdźcie poniżej!
Pamiętajmy o stałym dokarmianiu!
Musimy pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się pozostawiać pokarm ptakom, ważna jest regularność! Zwierzęta te przyzwyczajają się, bowiem do tego, że ktoś stale dostarcza im pożywienie w dane miejsce. Potrafią przez to tygodniami przylatywać do ogrodu i szukać jedzenia, a do tego głodować! Dlatego planując dokarmianie, przygotujmy się na całą zimę, aż do pierwszych, dodatnich temperatur.
Warto zapewnić ptakom dostęp do stałego pożywienia zimą. Pod warstwą śniegu trudniej jest im zdobyć jedzenie
Gdzie postawić karmnik?
Jeżeli w naszym ogrodzie przeważają otwarte przestrzenie, umieśćmy karmnik gdzieś z boku lub zawieśmy pod balkonem, ale z dala od drzwi wejściowych. Ptaki są płochliwe, jeśli będą wyczuwały stały ruch, będą odlatywać. Dobrze jest zapewnić im spokój i umiejscowić karmnik gdzieś między drzewami lub z tyłu domu, np. na parapecie okna. Z pewnością chętniej będą nas odwiedzać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie na drzewie kolb z pokarmem, które możemy zakupić w każdym sklepie zoologicznym. Jest to bardzo praktyczne, szczególnie, jeśli wiemy, że po naszym ogródku często grasują zwierzęta lub mamy psa.
Jeżeli decydujemy się na kupno karmnika, sprawdźmy czy jest zaimpregnowany. Surowe drewno szybciej butwieje oraz gnije przez wilgoć. Jeżeli sami robimy karmnik, pamiętajmy o pokryciu go warstwą trwałego lakieru do drewna. Dobrze zakonserwowany, powinien nam służyć przez lata.
Dla ptaków najlepszy okaże się suchy pokarm lub tłuszcz. Nie wolno podawać im doprawionego jedzenia, gdyż mogłoby im zaszkodzić
Jaki pokarm dla ptaków zimą?
Z pewnością musimy pamiętać o tym, aby pokarm był świeży. Nie wkładajmy do karmnika dużo jedzenia, ponieważ po czasie zacznie gnić i pleśnieć. Jeżeli używamy tylko nasion, mogą one poleżeć nieco dłużej – maksymalnie do trzech dni. Warto jednak codziennie wymieniać pokarm, dzięki temu ptaki zawsze będą mogły zjeść świeże. Sprawdźmy też ile zwierzęta te są w stanie zjeść w ciągu jednego dnia i wysypujmy regularnie tyle samo. Pokarm, który wieszamy na drzewach również musimy stale kontrolować, szczególnie jeżeli stawiamy na tłuszcz taki, jak, np. słonina. Zbyt mokra lub zamarznięta nie będzie apetycznym kąskiem. Podzielmy ją zatem na małe kawałki i co dwa dni wieszajmy nową część. Pamiętajmy, że słonina nie może być nacierana żadnymi przyprawami, gdyż zjedzenie jej, może sprawić, że ptaki umrą. Dobrym rozwiązaniem jest także zdecydowanie się na zakup dedykowanych kolb zimowych. Zawierają one potrzebne nasiona, a także tłuszcz, który lepiej syci ptaki mroźną porą.
Zdarza się również, że do dokarmiania ptaków bierzemy suchy chleb lub pokruszone bułki. Jednak. Lepiej nie stosować tego pokarmu zbyt często, gdyż w połączeniu z płynami pęcznieje, przez co zatyka brzuchy ptakom oraz zatrzymuje perystaltykę. Możemy stosować chleb w niewielkich ilościach, jako dodatek do dziennego pokarmu.
Pamiętajmy o ptakach zimą! Zwłaszcza, gdy zapowiadają się mroźne i długie. Pod grubą warstwą śniegu i lodu, nie są one w stanie znaleźć żadnego wartościowego pokarmu dla siebie, przez co wiele z nich umiera z głodu. Decydując się na karmniki w ogrodzie oraz kolby na drzewach ułatwiamy im dostęp do pożywienia i przetrwanie zimy. Pamiętajmy o regularności, gdyż ptaki wracają do miejsc, w których otrzymują jedzenie, inaczej będą czekać w naszym ogrodzie i głodować.