Jak wiadomo, zima, choć dla wielu jedna z piękniejszych pór roku, dla kwiatów i innych roślin w doniczce nie jest zbyt korzystna. Roślinom typowo doniczkowym oraz innych, które trzymamy w doniczkach, musimy zapewnić więcej pielęgnacji i naszej uwagi. W jaki sposób zatem zadbać o rośliny, by nie obumarły?
Zima, a kwiaty
Większość roślin nie toleruje niskich temperatur, za które uważa się temperatury około zera lub poniżej zera. Jednym z plusów jest to, że w dzisiejszych czasach zima bywa naprawdę łaskawa, bardzo często jest powyżej 5 stopni, więc rośliny nie są narażone na ekstremalne temperatury. Mimo to, warto zapewnić im kilka dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.
Doświetlanie roślin
Kwiaty i inne rośliny doniczkowe potrzebują słońca. To pewne. W sezonie zazwyczaj słońce jest „wysoko”, wcześniej robi się jasno i później nadchodzi noc. W zimie brakuje bardzo słońca, czas jest często nieco ponury, co nie sprzyja rozwojowi roślin. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na przeniesienie kwiatów do okna lub zapewnieniu im przynajmniej kilku godzin dziennie nasłonecznienia. Bez problemu możemy skorzystać ze światła sztucznego, np. lampki. Jeśli mamy rośliny typowo wymagające, a zależy nam na ich wzroście, zapewnijmy im nieco światła!
Dodatkowe podlewanie
Zimą bardzo często dochodzi także do szybszego przesuszenia roślin. Jest to w dużej mierze spowodowane ogrzewaniem mieszkania lub domu, do tego dochodzi brak nawilżacza do powietrza. Musimy zatem zadbać o porządne nawodnienie. Kwiaty doniczkowe najczęściej stoją na parapetach nad kaloryferami, mają zatem bezpośredni „kontakt” z wysuszającym powietrzem. Konieczną czynnością jest zatem regularne podlewanie roślin, nawet tych, które w sezonie letnim nie wymagają nadmiernej uwagi. Warto wiedzieć, że zimą bardzo często dochodzi do uschnięcia sukulentów, które znane są ze swojej sporej wytrzymałości, i które potrafią gromadzić wodę, suche powietrze jest jednak dla nich naprawdę niesprzyjające. Podlewajmy zatem nasze rośliny częściej, by zapobiec ewentualnym przesuszeniom, gdyż inaczej może się okazać, że nie uda się uratować kwiatu.
Oczyszczanie z kurzu
To, na co powinniśmy również zwrócić uwagę to fakt, że rośliny dużo szybciej się kurzą, jeśli mamy kwiaty, które mają długie i „bujne” liście, warto przecierać je co tydzień wilgotną szmatką, nasączoną wodą. Dzięki regularnemu czyszczeniu liści, rośliny będą mogły swobodnie oddychać przez aparaty szparkowe, a także będą asymilować więcej światła, nawet tego dziennego. Niektórzy też wkładają tego typu rośliny pod prysznic lub do wanny i spłukują je, nawadniając przy okazji oraz niwelując nadmiar kurzu.
Powinniśmy pamiętać o tym, że odpowiednia pielęgnacja roślin jest niezwykle istotna, zarówno latem, jak i zimą. Choć większości wydaje się, że zimą rośliny nie potrzebują naszej uwagi, jest to błędny wniosek. O tej porze roku, kwiaty doniczkowe potrzebują w zasadzie jeszcze więcej naszej uwagi, by móc wzrastać bez problemu i „cieszyć oko” na dłużej.
wiele się dowiedziałam, teraz już wiem, jak dbać o moje roślinki! dzięki 🙂
Bardzo się cieszę, pozdrawiam 🙂
Po zimie zawsze jakieś starty w roślinach zaliczam ?
To prawda, nie da się tego uniknąć..
Ja jak pamiętam o podlewaniu to jest dobeze
😀 😀 znam wiele takich przypadków
Moje kwiaty zimą mają się dobrze, ale po powrocie z urlopu zazwyczaj są podsuszone 🙂 Jeśli chodzi o gródek – rzeczywiście o niektóre rośliny dbamy i przygotowujemy je na zimowanie.
O to świetnie to czytać super 🙂