Jak pielęgnować rośliny balkonowe latem?

Jak pielęgnować rośliny balkonowe latem?

Choć powoli zbliża się wrzesień, lato nadal trwa! Warto o tym nie zapominać. Kiedy temperatury na zewnątrz nieco maleją, często zapominamy o roślinach. Natomiast podlewanie jest tylko jedną z nielicznych czynności, jakie musimy wykonać. W jaki sposób powinna zatem wyglądać letnie pielęgnacja roślin? Koniecznie sprawdźcie!

Kwiaty na balkonie

Piękny, kolory balkon w lecie to ozdoba niejednego domu, ale też coraz częściej mieszkania w bloku, i nic dziwnego, gdyż kwiaty prezentują się naprawdę pięknie. W lecie możemy podziwiać wiele różnorodnych roślin, kwitnących w czerwcu, lipcu i sierpniu. To, co wyróżnia letnie kwiaty, to na pewno mnogość kolorów. Wielu ogrodników skrupulatnie dobiera rodzaje kwiatostanów właśnie ze względu na kolor, łącząc ze sobą ulubione barwy. Należy jednak pamiętać, że roślinom tym trzeba zapewnić naprawdę dobrą pielęgnację, głównie ze względu na porę roku.

kwiaty na balkonie prezentują się świetnie

 

Co zagraża roślinom latem?

Jest kilka głównych czynników, które zagrażają roślinom latem. Poniżej przedstawiamy krótką rozpiskę.

 • Wysoka temperatura – to chyba nie ulega wątpliwości. Niestety, zbyt prażące, południowe słońce może spalić nasze uprawy, nawet jeśli je regularnie podlewamy,
 • Podlewanie w samo południe, po południu – dlaczego? Najczęściej dochodzi wtedy do poparzenia liści roślin. Woda nagrzewa się w ekspresowym tempie i niestety, zamiast pomóc, szkodzimy,
 • Szkodniki – o szkodnikach sporo już pisaliśmy, warto oglądać liście naszych roślinek balkonowych, czy nie gniją, nie usychają oraz, czy nie pojawia się na nich specyficzny nalot,
 • Wieszanie kwitów od południowej strony – niestety, osoby, których balkon jest zlokalizowany w południowej części, muszą uważać! Rośliny narażane permanentnie na zbyt intensywne słońce, najczęściej szybko usychają.
kwiaty konewka
Pielęgnacja kwiatów jest niezwykle ważna

Jak pielęgnować rośliny na balkonie?

Kiedy już wiemy, jak uniknąć obumarcia naszych roślin, warto zastanowić się nad tym, jakie konkretnie kroki należy podjąć, aby rośliny zaczęła wzrastać. Jakie pielęgnujemy kwiaty?

 • Regularne podlewanie – to jest chyba oczywiste! W tym wypadku jednak trzeba przestrzegać kilku zasad. Najlepiej, jeśli będziemy podlewać wcześnie rano lub wieczorek, około godziny 19. Wtedy słońce nie będzie nazbyt dokuczliwe.
 • Odchwaszczanie – choć rośliny balkonowe dużo rzadziej muszą być odchwaszczane, czasem zdarza się, że obok kwiatu zaczyna wyrastać jakiś niechciany pęd. Natomiast go wyrwijmy. Pamiętajmy, że należy to zrobić z korzeniami.
 • Nawożenie – warto rośliny ozdobne nawozić preparatami im dedykowanymi, które pomogą wzrastać i rozkwitać.
 • Przestawianie roślin – jeśli nie mamy przymocowanych roślin na stałe, np. w doniczkach do balkonu, bez problemu możemy zdecydować się na przestawianie ich, w zależności, w jaki sposób pada słońce.
kwiaty
Kwiaty ozdobne na balkon są niezwykle popularne

Tych kilka sposobów na pielęgnację, a także krótka rozpiska tego, czego warto unikać, pielęgnując kwiaty, powinna być dobrym początkiem rozpoczęcia przygody z pielęgnacją kwiatów balkonowych. Zachęcam do wypróbowania! Jeśli nie macie kwiatów w tym roku na balkonie, możecie wypróbować w przyszłym roku!

6 Comments
 1. Bardzo pożyteczne wskazówki, na pewno pozwolą na odpowiednią pielegnację roślin, a co za tym idzie na piękny wygląd balkonu 😉

 2. Wskazówki z pewnością przydatne dla fanów kwiatów na balonach. Zdjęcia są przepiękne.

 3. My zazwyczaj nie mamy problemu z pielęgnacją roślin balkonowych. Jedyne o co musimy zadbać, to o opiekę w czasie naszych wakacyjnych wyjazdów.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *