Zalanie garażu może przytrafić się praktycznie wszędzie. Nie tylko, jeśli mieszkamy na terenach, usytuowanych wokół wód, czy rzek. Bardzo często wystarczy porządna ulewa bądź nasilone opady deszczu, trwające przez kilka dni. Dobrze jest zatem wiedzieć, w jaki sposób zaradzić ewentualnemu problemowi. A jeżeli mamy ten problem i zalało nam garaż – postępujmy koniecznie według poniższych kroków.
Jak osuszyć garaż po powodzi?
Od rodzaju osuszania ścian wewnętrznych naszego garażu, zależy przede wszystkim to, jak mocno zalana została nasza konstrukcja. Jeżeli woda pojawiła się jedynie w newralgicznych miejscach naszego garażu, stworzyły się kałuże, możemy wykorzystać osuszanie naturalne, czyli wietrzenie. Możemy także zdecydować się na profesjonalne osuszacze powietrza, które sprawnie pomogą nam pozbyć się wilgoci wewnątrz garażu. Pamiętajmy jednak, aby temperatura w środku garażu nie była zbyt wysoka, gdyż może doprowadzić to do wystąpienia wysokiego ciśnienia pary wodnej i rozszczelnienia okien, drzwi i stolarki. Jeśli chcemy sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest już sucho, użyjmy folii spożywczej. Przyklejamy kawałek folii do ściany wewnętrznej w garażu. Jeśli nie jest jeszcze w pełni sucho w konstrukcji, miejsca, w których znajduje się folia, będą ciemniejsze, gdyż nasiąkną wodą. Warto pamiętać, że proces osuszania jest długotrwały. W zależności od poziomu zalania budynku, może trwać nawet kilka tygodni.
Do zalania garażu może niestety dojść zawsze, gdy wokół posesji gromadzi się sporo wody, np. z powodzi
Jak osuszyć ściany po zalaniu?
Sytuacja jest poważniejsza, jeżeli doszło do dużego zalania powierzchni. Jeśli poziom wody stale się podnosi lub zalał sprzęty wewnątrz, należy osuszanie przeprowadzać partiami. Najpierw konieczne jest pozbycie się wody. Musimy ją dokładnie wypompować. Kolejnym, istotnym krokiem jest usunięcie szlamu z wewnątrz. Woda deszczowa ma w sobie wiele zanieczyszczeń. Powodem tego jest m.in. smog oraz nadmierne kwaśne deszcze. Bardzo często, jeśli dochodzi do powodzi, woda wypłukuje szamba oraz studzienki kanalizacyjne ze ściekami, słowem, jest zwyczajnie brudna. Następnie bardzo ważne jest dezynfekcja. Pamiętajmy, że środki odkażające są silnie żrące oraz alergenne. Zawsze dokonujmy dezynfekcji w specjalnych maskach lub zatrudnijmy do tego fachowców. Po dokładnej dezynfekcji przychodzi czas na osuszanie oraz remont. Dobrze jest wiedzieć, że wszystkie zalane przedmioty, które nasiąknęły brudną wodą, muszą zostać wyrzucone! Podobnie ze ścianami. Bardzo ważne jest dokładne skucie ścian. W innym wypadku może do powstania pleśni lub grzyba. Więcej o tym, jak radzić sobie z pleśnią i grzybem w garażu, pisaliśmy w tym poście. Po zakończonym remoncie, garaż jest ponownie do użytku!
Niestety, budując dom lub garaż, musimy liczyć się z tym, że może dojść kiedyś do zalania jego powierzchni, czy to przez powódź i podtopienia, czy zbyt intensywne i długotrwałe deszcze. Ważne, aby zadbać dobrze o wszystkie elementy w budynku, w tym ściany, by nie doszło do powstania grzyba, czy pleśni. Musimy pamiętać także o dezynfekcji zalanego garażu, gdyż przebywanie w budynku, w którym większość powierzchni zalana została brudną wodą, może doprowadzić do rozwoju różnorodnych, niebezpiecznych chorób w naszym organizmie.