Jak odstraszyć kunę domową?

Jak odstraszyć kunę domową?

Kuna domowa to problem wielu posesji. Mimo iż z daleka wygląda na naprawdę miłe zwierzę i jest bardzo podobna do hodowanej w domach tchórzofretki, może być powodem wielu zniszczeń, nie tylko w ogrodzie, ale i piwnicy lub garażu! Najczęstszym miejscem przybywania kuny domowej jest silnik naszego auta, zwłaszcza gdy nie podróżujemy zbyt wiele. W jaki sposób pozbyć się kuny z tego miejsca oraz z ogrodu?

Jak rozróżnić kunę domową od leśnej?

Choć nie dla wszystkich jest to oczywiste, możemy rozróżnić dwa rodzaje kun – domową oraz leśną. Ta druga zwykle nie jest dla nas zagrożeniem, ponieważ uwielbia przebywać w lesie i nawet jeśli przez przypadek zabłądzi u nas w ogrodzie, nie musimy jej odstraszać, sama ucieknie. Niestety, kuna domowa to typowe zwierzę, które szuka ciepłego miejsca do schronienia się, dlatego tak chętnie wchodzi do garażów, piwnic lub usadawia się na silniku samochodu. Aby się jej pozbyć, trzeba zastosować parę sprawdzonych środków, ale o tym później. Pozostaje na razie pytanie, w jaki sposób rozróżnić obie kuny, by odpowiednio zareagować, jeżeli będziemy mieli do czynienia z kuną domową? Kuna leśna ma nieco ciemniejsze futerko oraz niewielką łatkę na brzuchu w kolorze żółtym lub kremowym. Kuna domowa natomiast ma rozwidloną łatkę w kolorze białym, bardzo często sięgającą przednich odnóży, jest też nieco jaśniejsza.

Kuna leśna mac charakterystyczny wygląd.

Inwazyjne działanie kuny domowej

Gdy już wiemy, w jaki sposób odróżnić kunę domową od kuny leśnej, musimy dobrze się jej przyjrzeć, który chowa się gdzieś w naszym ogrodzie. Wtedy możemy dokonać weryfikacji. Co istotne, kuny domowe to szkodniki. Niszczą często kable w samochodzie lub domu, przegryzając je lub „dobierają się” do innych, domowych instalacji, a nawet do ocieplenia! Przychodzą głównie przed zimą, szukając schronienia lub w czasie rui. Ich główną porą aktywności jest noc i wieczór, oczywiście oprócz rui, gdyż wtedy można je spotkać nawet w dzień. Jeśli zatem chcielibyśmy je zaobserwować, musimy udać się wieczorem do ogrodu z latarką i po cichu nasłuchiwać. Niestety, aby pozbyć się kuny domowej musimy przedsięwziąć pewne środki, inaczej raczej nie uda nam się „wykurzyć jej” z posesji lub garażu. Co należy zrobić?

Choć kuna wygląda naprawdę przyjaźnie, lepiej ją odstraszyć z ogrodu. Może wyrządzić wiele szkód.

Sposoby na pozbycie się kuny domowej

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie stosujemy środków niehumanitarnych! Kuny domowej musimy pozbyć się skutecznie, ale jedynie ją odstraszając z danego miejsca. Możemy w tym celu skorzystać z pułapki żywołownej, czyli tzw. klatki. Umieszczamy w środku „wabik”, czyli kawałek jakiegoś pożywienia i czekamy, aż kuna wejdzie do środka. W ten sposób zapadka opadnie i kuna pozostanie w środku. Następnie wypuszczamy kunę do lasu, najlepiej, gdy wypuścimy ją gdzieś dalej od naszego miejsca zamieszkania, gdyż zwierzęta te „lubią” powrócić w dane miejsce. Co istotne, kuny domowej możemy pozbyć się także, używając odstraszaczy. Tego typu urządzenia możemy zakupić internetowo lub w sklepie budowlanym w odpowiednim dziale. Odstraszacze te emitują dźwięki niesłyszalne dla ludzi, jednak nieprzyjemne dla kun. Montuje się je głównie w samochodach, w których zadomowiła się kuna. Bardzo dobrze się sprawdzają!

Kuna leśna zwykle nie podchodzi zbyt blisko domostw.

Jak widać, pozbycie się kuny z ogrodu, garażu, czy lasu nie jest trudne. Należy jedynie pamiętać, by działać szybko, aby zwierzę to nie przegryzło nam kabli oraz humanitarnie! Korzystając z powyższych sposobów, na pewno uda nam się odstraszyć zwierzę!

2 Comments
  1. Pozbyłem się kun na poddaszu rozkładając woreczki kunagone. Na gryzonie ten zapach działa drażniąco, nie ma żadnych nieprzyjemnych dźwięków ani nie zabija kun.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *