Jak odprowadzać wodę deszczową?

Jak odprowadzać wodę deszczową?

Kiedy stawiamy dom, zwykle instalujemy także odpowiedni system rynnowy, który umożliwia nam odprowadzanie wody deszczowej. Rynny są bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego domu czy garażu, ponieważ dzięki nim spływająca woda, nie ścieka po ścianach oraz nie zalewa okien. Mimo to, niekiedy możemy mieć spory problem z prawidłowym i zgodnym z prawem, odprowadzaniem wody deszczowej. W jaki sposób odprowadzać zatem wodę deszczową, by nie łamać przepisów, a także by nie podtopić sobie domu? Sprawdźcie!

Niebezpieczne następstwa występowania wody opadowej

Rynny to instalacje, dzięki którym możemy pozbyć się nadmiaru wody z dachu, a także możemy ochronić ściany budynków przed zamoknięciem i zalaniem. Mieszkając na terenach górzystych bądź posiadając wokół domu beton i spad, nie musimy obawiać się o skutki występowania wody deszczowej. Nagromadzona woda wsiąka w glebę lub spływa w dół do studni kanalizacyjnych. Niestety, czasami gleba, znajdująca się wokół naszego domu, nie posiada tak dobrego stopnia wchłaniania wody, jak na innych terenach i dochodzi do wypychania jej na powierzchnię. Powstają kałuże z wody, które mogą doprowadzić do podtopień mieszkań czy garaży lub z czasem do podmywania fundamentów, co jest niezwykle niebezpieczne.

Gleba nie zawsze jest w stanie wchłonąć całą wodę deszczową. Jeśli dotyka nas ten problem, pomyślmy o odpowiednim odprowadzaniu jej.

 

Gdzie nie wolno odprowadzać deszczówki?

Jeśli woda opadowa zalewa nam dom lub zaczyna go podmywać, koniecznie musimy pomyśleć o jej odprowadzaniu poza teren naszej posesji. Niezgodne z prawem jest podłączanie wody deszczowej do kanalizacji ściekowej, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia awarii. Nie wolno nam również odprowadzać jej na teren posesji sąsiada.

Deszczówka, a prawo

Według przepisów prawnych, wodę deszczową musimy podłączyć do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.  Innym sposobem jest odprowadzanie deszczówki do rowu melioracyjnego. Jeśli mieszkamy na terenach wiejskich lub uprawiamy ogród warzywno- owocowy , możemy „łapać” deszczówkę do beczek. Dzięki temu będziemy mieć wodę, która posłuży nam do podlewania.

 

Deszczówkę możemy z powodzeniem odprowadzać do beczek. Jeśli uprawiamy rośliny, możemy je podlewać taką wodą.

 

Co ważne, jeśli nie wiemy czy nasz dom jest podłączony do sieci kanalizacji deszczowej, możemy udać się do Urzędu Miasta lub Gminy i tam zasięgnąć informacji. Zazwyczaj w obrębie danej lokalizacji „biegnie” taka sieć, jednak nie posiada ona dostatecznie dużo przyłączy. W przypadku wystąpienia takiego problemu, powinny pomóc nam lokalne władze.

Czy deszczówka jest przydatna?

Woda deszczowa w żadnym wypadku nie szkodzi glebie, ani roślinom. Jeśli mamy możliwość odprowadzenia jej do ziemi, możemy bez problemu skorzystać z tej opcji. Woda ta, zbierana do beczek, świetnie sprawdzi się także w przypadku podlewania. Nie można jej używać natomiast jako wody pitnej lub przeznaczonej do prania. Niestety, deszcze w naszej lokalizacji bywają kwaśne, zanieczyszczone i szkodliwe dla zdrowia, dlatego nie wolno stosować takiej wody do użytku domowego.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *