Jak odnowić garaż – czyli renowacja garażu

Jak odnowić garaż – czyli renowacja garażu

Podobnie jak mieszkanie, garaż także wymaga renowacji lub gruntownego remontu co jakiś czas. Dlaczego? Chyba każdy zgodzi się z faktem, że odmalowanie pomieszczeń lub naprawienie kilku rzeczy sprawia, że przestrzeń staje się „świeższa” i przestrzenna. O wiele przyjemniej przebywa się także w takim pomieszczeniu. Jak odnowić zatem garaż? Za co warto się wziąć? Spójrzcie!

Uporządkowanie pomieszczenia

Remont garażu lub jego odnowienie powinniśmy rozpocząć od uporządkowania przestrzeni i zakrycia folią rzeczy, których nie możemy wynieść lub przenieś. W zależności od tego, jaki mamy garaż, warto przygotować go na odmalowanie ścian. Wynieśmy zatem wszystkie przedmioty, meble, sprzęty, które się da, np. na zewnątrz, jeśli jest ciepło lub do piwnicy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że garaż jest niewielkim pomieszczeniem, dlatego nie da rady trzymać w nim wszystkich rzeczy podczas remontu. Zawieszone szafki, tablice warto przykryć folią. Jest to także bardzo dobra okazja do tego, by sprawdzić, jakie rzeczy będą nam jeszcze przydatne, a jakie lepiej wyrzucić.

garaż
Posprzątajmy garaż

Malowanie ścian

Najpierw musimy zakupić odpowiednią farbę do malowania, a następnie dokładnie przemyć ściany gąbką z delikatnym detergentem. W ten sposób pozbędziemy się zanieczyszczeń oraz odtłuścimy nieco powierzchnię, dzięki temu farba będzie dobrze trzymać się ściany. Kolejnym krokiem jest położenie na ściany zaprawy, wypełnienie ubytków w ścianie. Jeśli natomiast wiemy, że nasz garaż nie wymaga poprawek gruntowych, wystarczy, że użyjemy jedynie farby. Do mieszania możemy użyć specjalnego mieszadła, połączonego z wiertarką. Farba bardzo dobrze się rozmiesza z wodą lub innym kolorem i dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu. Po wyschnięciu możemy położyć jeszcze jedną warstwę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, co „mówi” producent. Jeśli na opakowaniu jest napisane, że nie wymagana jest druga warstwa, możemy być pewni, że jedna wystarczy.

narzędzia do malowania ścian
Przed malowaniem skompletujmy odpowiednie narzędzia.

 

Podłogi

Za podłogi zabieramy się na końcu, już po czynnościach odnawiających ściany. Warto zaznaczyć, że renowacji wymagają raczej podłogi, które nigdy nie były impregnowane. Nawet, jeśli mamy „czysty” beton, jednak wcześniej zaimpregnowany, nie wymaga on koniecznego kładzenia nowej posadzki. Pamiętajmy jednak, że podłoga w garażu musi zostać zabezpieczona lub pokryta żywicą, lub płytkami. Auto, które wjeżdża do garażu, „przenosi” do środka brud, sól, pył na kołach, przez co podłoga może niszczeć. Jeśli jesteśmy przed położeniem podłogi, możemy zdecydować się na kilka opcji:

  • Impregnacja – pokrywamy produktem konserwującym beton lub beton pokryty farbą. Pamiętajmy, by produkt dobrze wysechł, zanim zaparkujemy ponownie samochód wewnątrz,
  • Posadzka żywicza – epoksydowa, poliuretanowa. Żywicę nakładamy pędzlem lub pacą albo decydujemy się na masy samorozpływne, które wylewa się na środek pomieszczenia. To, co jest ciekawe w tym rodzaju pokrycia podłogi to fakt, że można ozdabiać ją, wysypując na jeszcze niezaschniętą warstwę, np. kwarc lub inne dekoracyjne płatki z tworzyw sztucznych.
  • Kafelki, gres – możemy także położyć płytki gresowe lub zwykłe. Pamiętajmy jednak, by były to płytki dedykowane tego typu pomieszczeniom, nie mogą się one ślizgać, gdyż mogłoby być to niebezpieczne.
podłoga w garażu
Wybór podłogi do garażu jest niezwykle istotny! Mamy kilka możliwości.

Warto co jakiś czas poddać garaż remontowi, dzięki temu będzie nam o wiele dłużej służyć. Co istotne, jednym z ważniejszych elementów renowacji jest oczywiście posadzka, głównie ze względu na fakt, że garaż w przeważającej części służy parkowaniu aut, niewielka ilość osób używa go wyłącznie do przechowywania, czy miejsca do majsterkowania.

 

2 Comments
  1. Od dawna używam jednego impregnatu do drewna i od dawna sobie go cenię – Vidaron. Już myślałem, że po zimie będę musiał wyrzucać meble ogrodowe i kupować nowe

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *