Jak naostrzyć sekator?

Jak naostrzyć sekator?

Wykonywanie prac jesienny jest konieczne, ponieważ dzięki temu można odpowiednio zadbać o ogród. Aby móc jednak wykonać wszystkie potrzebne prace, warto mieć sprawne narzędzia. Jednym z głównych narzędzi ogrodowych jest oczywiście sekator. Pamiętaj o tym, że należy go co jakiś czas ostrzyć, aby mógł prawidłowo funkcjonować. W jaki sposób zatem przebiega ostrzenie sekatora? Co można powiedzieć jeszcze o tym narzędziu zachęcamy do przeczytania krótkiego artykułu.

Zła praca sekatora

W jaki sposób sprawdzić, czy sekator źle działa? Jest na to bardzo prosty sposób. Jeżeli zauważysz, że zamiast prawidłowego obcięcia gałęzi, miażdży on gałąź, jest to znak, że jego ostrza uległy stępieniu i należy je odpowiednio naostrzyć. Czy można oczywiście wykonać to w domowych warunkach?

sekator
Tępy sekator zamiast ciąć, niszczy gałęzie, zgniatając je.

Ostrzenie sekatora

Jeśli zakupisz sekator wysokiej jakości, powinieneś otrzymać w zestawie specjalną ostrzałkę, z której można skorzystać w sytuacji, gdy narzędzie straci ostrość. Jest to dość proste narzędzie w obsłudze, dzięki któremu można naprawdę skutecznie naostrzyć sekator. Co jeśli nie kupiłeś sekatora wraz z ostrzałką? Można wykorzystać do tego inne narzędzia, jakie?

Podczas ostrzenia sekatora z pewnością pomocne będą narzędzie, takie jak metalowy pilnik, kamienna osełka, zwykła ostrzałka do noży kuchennych, ale warto zwrócić uwagę, aby była to ona nieco bardziej porządna, szlifierka lub papier ścierny.

sekator
Sekator przydaje się do wykonywania zróżnicowanych prac w ogrodzie.

Ostrzenie sekatora – krok po kroku

  1. musisz odpowiednio zablokować ostrze, możesz do tego użyć zacisku lub klamki warsztatowej. Zapewnisz sobie tym samym bezpieczeństwo podczas pracy.
  2. gdy masz taką możliwość, ściągnij uchwyt sekatora, wtedy dużo łatwiej można manewrować narzędziem przy ostrzach.
  3. W tym momencie należy przystąpić do ostrzenia do sekatora, należy przyłożyć do niego narzędzie ostrzące i powoli przesuwać płynnymi ruchami, zawsze w jednym kierunku.
  4. Sekator należy złożyć.

W ten sposób przygotowany sekator będzie naostrzony, a także gotowy do dalszej pracy. Co ciekawe, ze względu na jego specyficzna budowę, być może nie dotrzesz narzędzie. ostrzący. do wszystkich zakamarków. Możesz jednak sprawdzić to za pomocą mokrej chusteczki nasączonej rozpuszczalnikiem, dzięki temu uda Ci się przejrzeć i zdecydować jeszcze, czy nie wymaga ono poprawki. Jeżeli rzeczywiście są takie niewielkie miejsca, można zastosować pilniczek do paznokci i doostrzyć bardzo niewielkie, milimetrowe fragmenty.

 

Ostrzenie sekatora nie jest czynnością skomplikowaną. Warto jednak zdecydować się na wykonanie jej, używając sprawdzonych narzędzi. Jeśli zakupisz wysokiej jakości sekator, być może dostaniesz gratis narzędzie do ostrzenia. Jeżeli jednak nie masz, możesz zdecydować się na kilka popularnych ostrzy, między innymi użyć szlifierki, papieru ściernego, metalowego pilnika, kamiennej osełki, dzięki temu uda Ci się świetnie naostrzyć sekator. Pamiętaj jednak o zachowaniu bezpieczeństwa.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *