Jak ekologicznie zwalczać gąsienice?

Jak ekologicznie zwalczać gąsienice?

Szkodniki są bardzo poważnym problemem, który pojawia się w ogrodzie praktycznie każdej osoby, zajmującej się uprawą warzyw, ale nawet rabat. Do szkodników można zaliczyć, między innymi popularne owady oraz mszyce, turkucia podjadka oraz gąsienicę. W jaki sposób gąsienice żerują na naszych uprawach? Jak ekologicznie nie zwalczać? Zachęcamy do lektury.

Gąsienica – co to?

Gąsienica jest owadem występującym bardzo często na uprawach ogrodowych. Jest to typ larwy, które występują u błonkówek oraz motyli. Gąsienica to owad, będący w stadium rozwoju oraz dojrzewania. Jego kształt przypomina podłużnego robaka, a ciało wyposażone zostało w specjalne przyssawki, umożliwiające przemieszczanie się. Dzięki gryzącemu aparatowi gębowemu może pobierać pokarm, ale także niestety niszczyć uprawy.

Najpopularniejszymi gąsienicami, które znają praktycznie wszyscy, są oczywiście gąsienice motyli. Ich ciało złożone z pojedynczych segmentów, mają także gruczoły przednie, które pozwalają na wykonanie kokonu.

 

gąsienica na liściu

Gąsienice – na czym żerują?

Warto podkreślić, że gąsienice można podzielić na kilka typów. Poniżej przedstawiamy poszczególne rodzaje gąsienic, a także warzywa, na których żerują.

  • Błyszczka jarzynówka – uszkadza rośliny, które znajdują się w szklarniach. Przede wszystkim należą do nich kapusta i groch.
  • Znamionówka targówka – można ją spotkać na różach głogu czy śliwach ałycza.
  • Krupówka rudnica – niestety, należy do niebezpiecznych owadów, ponieważ nie tylko zjada rośliny, ale również wydzielają trujące toksyny, żeruje przede wszystkim na roślinach ozdobnych.
  • Błonkówek – atakuje krzewy owocowe, czerwoną porzeczkę oraz agrest.

 

motyl
Z niektórych odmian gąsienic powstaje motyl

Jak zwalczać gąsienice?

Oczywiście można udać się do sklepu ogrodniczego i kupić specjalne preparaty, dzięki którym pozbędziemy się raz na zawsze gąsienic, natomiast warto również postawić na sprawdzone domowe sposoby, które są nieco bardziej ekologiczne dla świata. Przede wszystkim można spłukać gąsienice strumieniem ciepłej wody wtedy, kiedy są jeszcze w ostatnim stadium żerowania. Można także zastosować tak zwane pułapki lepowe, a w dalszej kolejności insektycyd.

Zwalczanie gąsienicy domowymi sposobami jest naprawdę proste! Wystarczy spłukiwać je strumieniem ciepłej wody, aby pozbywać się szkodników z roślin lub też zastosować pułapki lepowe. Można również zdecydować się na zakup specjalnych preparatów przeznaczonych do niwelowania gąsienic w ogrodzie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *