Jak dopasować parapet wewnętrzny do okien w garażu?

Jak dopasować parapet wewnętrzny do okien w garażu?

Pasujący parapet do wnętrz to podstawa wystroju, nawet jeśli chodzi o garaż. Jeżeli założymy parapet, który nie będzie współgrał z resztą wystroju garażu, będzie on nie tylko nieestetycznie rzucać się w oczy, ale także sprawi, że garaż we wnętrzu nie będzie się prezentował zbyt zachęcająco. W jaki sposób dobrać parapet wewnętrzny w garażu?

Parapet wewnętrzny dopasowany kolorystycznie

Parapet wewnętrzny powinien być dopasowany do wnętrza garażu. Przede wszystkim warto najpierw pomyśleć o rodzaju okien, jakie będziemy wstawiać do naszej konstrukcji, a następnie dobrać odpowiedni parapet. Co to oznacza? Jeśli zdecydujemy się na proste, białe okna, np. z PCV, najlepiej, gdy zdecydujemy się także na prosty parapet, bez wzorów. Pamiętajmy o tym, by nie kupować zbyt ozdobnych parapetów, mając proste okna z PCV. Elementy te będą wtedy bardzo mocno ze sobą kontrastować. Jeśli zamontujemy okno PCV, również możemy postawić na parapet wewnętrzny wykonany z tego materiału lub zrobiony z płyty laminowanej, czy konglomeratu. Jest to świetny wybór przede wszystkim wtedy, gdy nasz garaż utrzymany będzie w jasnej kolorystyce, np. będzie mieć białe ściany.

parapet, garaż, kwiaty
Warto pamiętać, o tym, by parapet pasował do wnętrza garażu.

 

Niektórzy jednak decydują się na ciemne ściany garażowe. Są to głównie te osoby, które stawiają na praktyczność, chcą przechowywać w garażu wiele sprzętów i boją się, że pobrudzą sobie jasne ściany. Kiedy pomalujemy już ściany garażowe na kolor, np. szary, zdecydujmy się na dopasowane do koloru parapety wewnętrzne. Niestety, kontrastujące ze ścianą parapety, będą się rzucać w oczy. Ozdobę, w postaci parapetów najlepiej zastosować w domach. Garaż jest w większym stopniu pomieszczeniem gospodarczym, nie trzeba wydawać więcej pieniędzy na ozdobne parapety, chyba, że nam na tym zależy.

Parapet wewnętrzny dopasowany do okien

Jak wiadomo, okna montuje się w warstwie ociepleniowej, gdyż wtedy unikamy mostków termicznych. Ramy okna są często dużo węższe, niż przekrój ściany, więc powstałe przestrzenie trzeba wypełnić materiałem izolacyjnym. Jeśli jednak w ten sposób pozostawimy okno, będzie ono dość nieestetycznie się prezentować. Dlatego też montujemy parapety. Sprawdzają się też one, gdy chcemy postawić w garażu niewielką roślinę. Parapet wewnętrzny powinien być oprócz tego, że estetyczny i dopasowany kolorystycznie, wytrzymały i łatwy w konserwacji. Zamontujmy więc taki rodzaj parapetu, który będzie łatwy do wytarcia, ale także nie będzie zanadto wystawać.

montaż parapetu w garażu, parapet do garażu
Montaż parapetu w garażu może być problematyczny, lepiej zlecić to ekipie.

 

Materiał parapetu

Najlepiej jest zdecydować się na parapet z PCV, który jest lekki, prosty do utrzymania w czystości i stosunkowo tanie. Do garażu raczej nie musimy decydować się na parapet, np. z marmuru, ważne, aby całość była funkcjonalna i odporna.

Parapet wewnętrzny warto dopasować zarówno do kolorystyki wnętrza, jak i pod względem funkcjonalności. Parapety w garażu powinny być trwałe, odporne na czynniki mechaniczne, ale także powinny cechować się estetycznymi wykończeniami.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *