Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do garażu?

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do garażu?

Jeśli jesteście na etapie planowania lub stawiania garażu, z pewnością zastanawiacie się jakie oświetlenie będzie najbardziej odpowiednie dla Waszej konstrukcji. Wszystko zależy od tego, do czego służyć będzie Wam garaż. Czy będziecie traktować go tylko jako miejsce parkingowe Waszego samochodu, czy może planujecie urządzić sobie  mini warsztat do majsterkowania? Jesteście ciekawi naszych rozwiązań? Sprawdźcie poniżej!

Chcecie korzystać z dobrodziejstw posiadania światła w Waszym garażu? Musicie pomyśleć o nim już przed postawieniem konstrukcji, ponieważ prąd powinien zostać doprowadzony do niej na etapie wylewek. Warto zdecydować się na lampy garażowe, dzięki nim swobodniej wsiądziemy i wysiądziemy z samochodu, bez konieczności wspomagania się światłem z komórki lub poruszania się po „omacku”. Jeżeli planujemy trzymać w garażu wiele różnych sprzętów bądź wykonywać drobne naprawy, oświetlenie będzie koniecznością.

Miejsce do parkowania czterech kółek

Gdy przeznaczeniem naszego garażu jest tylko parkowanie i ochrona samochodu, dobrze jest zdecydować się na jedną, główną lampę z rozproszonym światłem. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieć czy prawidłowo wjechaliśmy do środka garażu, a także swobodnie rozpakujemy zakupy z bagażnika. Warto pójść o krok dalej i założyć czujnik ruchu. Światło będzie się wtedy zapalać automatycznie, a my nie będziemy zmuszeni do szukania włącznika. To praktyczne rozwiązanie, sprawi, że parkowanie w garażu samochodem będzie przyjemnością. Oczywiście,  powinniśmy także dobrać odpowiednie żarówki. Do wyboru mamy kilka opcji: zwykłe świetlówki, lampy LED oraz żarówki energooszczędne. W przypadku światła rozproszonego, lepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na żarówki energooszczędne. Są niezwykle trwałe, charakteryzują się dłuższym czasem pracy, wydajnością i niskim zużyciem energii. Z pewnością się nie zawiedziemy.

 

Pamiętajmy o zaplanowaniu oświetlenia w naszym garażu

 

Dla majsterkowiczów

Lubicie majsterkować? A może słyniecie z wykonywania drobnych napraw i garaż przeznaczacie nie tylko do trzymania samochodu, ale narzędzi i innych sprzętów? Pamiętajcie, aby oświetlić garaż w kilku miejscach. Warto umieścić lampy nie tylko na suficie, ale i po bokach, czyli tam gdzie przechowujecie wszystkie narzędzia i sprzęty, a także macie swój stół warsztatowy. Nie bez znaczenia jest dobór żarówek i światła. Jeżeli mamy zamiar pracować w naszym garażu, dobrze jest zdecydować się na oświetlenie LED. Lampy tego typu nie nagrzewają się i zużywają mało prądu. Świetnie sprawdzają się do oświetlenia lokalnego, idealnego do stanowiska naszej pracy. Zdecydujmy się także na światło w chłodniejszej tonacji, przynajmniej w miejscu, gdzie wiemy, że będzie nasz stół warsztatowy. Nie będzie ono męczyć tak wzroku, dzięki czemu efekty naszej pracy będą wydajniejsze, a my mniej zmęczeni.

 

Warto zastanowić się nad oświetleniem garażu w kilku miejscach

 

Naturalne światło

Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, zdecydujmy się na garaż z oknem! Nic lepiej nie oświetli pomieszczenia, jak naturalne światło. Umieśćmy nasz stół do pracy pod oknem, z powodzeniem będziemy mogli korzystać w dzień ze światła słonecznego. Dzięki temu zaoszczędzimy na rachunkach za prąd, zwłaszcza, gdy sporo czasu poświęcamy pracom w garażu. Jeżeli obawiamy się zwiększonego ryzyka włamania, możemy zabezpieczyć okno kratą lub bardziej estetycznymi roletami zewnętrznymi.

 

Garaż z oknem jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich chcących majsterkować

 

Dobór odpowiedniego oświetlenia garażu jest niezwykle istotny. Planując budowę garażu, zazwyczaj decydujemy się na doprowadzenie do niego prądu, jednak często nie zastanawiamy się nad tym, jakie oświetlenie będzie dla nas najlepsze. Wszystko zależy od tego, jakie zastosowanie ma spełniać nasz garaż. Jeśli będziemy traktować go tylko jako miejsce na nasz samochód, wystarczy, że postawimy na jedno światło o charakterze rozpraszającym. Spełni ono swoje podstawowe funkcje: ułatwi poruszanie się i parkowanie w środku. Natomiast, jeżeli mamy zamiar trzymać tam różnorodne sprzęty i majsterkować, warto zdecydować się na kilka lamp oraz okno. Porządne oświetlenie z pewnością ułatwi nam pracę i nie zmęczy wzroku.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *