Najlepszym zbiorami i urodzajem będziemy cieszyć się nie tylko, jeśli zapewnimy odpowiednią pielęgnację naszym warzywom i roślinom wiosną i latem, ale także, gdy przygotujemy odpowiednio ogród do zimy! Te prace macie już za sobą? To świetnie! Nie możemy jednak zapominać także o wszystkich narzędziach, które służyły nam przez cały sezon. One też wymagają czyszczenia i konserwacji! A jaki to szybko i prawidłowo zrobić?! Sprawdźcie koniecznie!
Dłuższa sprawność sprzętów ogrodowych
Przyjemnie jest wejść do garażu wiosną i od razu móc rozpocząć prace w naszym ogrodzie, bez konieczności oczyszczania z brudu i ziemi kopaczek, czyszczenia kosiarki z trawy czy wycierania sekatorów i szukania rękawic. Aby jednak „przyjść na gotowe”, musimy jesienią dokładnie oczyścić nasze narzędzia ogrodowe. Zadbane, będą z pewnością służyć nam o wiele dłużej, bez konieczności wymieniania ich przez kilka lub nawet kilkanaście lat! Wykonując prace związane z konserwacją sprzętu ogrodniczego, będziemy mieli także pewność, że uchronimy je przed korozją i niechcianymi uszkodzeniami. Zatem, do pracy!
Czyścimy narzędzia!
Narzędzia przeznaczone do wykopywania, przekopywania lub użyźniania gleby, należy porządnie wymyć w wiadrze z wodą i płynem i pozostawić w czystym miejscu do wysuszenia. Następnie należy zabezpieczyć je przed korozją, smarując specjalnym olejem technicznym. Narzędzia przeznaczone do cięcia, czyli sekatory, nożyce, po wyczyszczeniu warto wysuszyć i przetrzeć spirytusem lub denaturatem. Dzięki temu usuniemy bakterie i zarodniki grzybów. Wszystkie elementy ruchome, należy naoliwić, a posłużyć nam może do tego zwykły olej rzepakowy lub preparat WD – 40.
Pamiętajmy, że nie tylko warto zadbać o narzędzia, ale także o donice! Chcąc zasadzić wiosną nowe, młode rośliny, pozbądźmy się zalegającej w nich ziemi. Jeśli chcemy ją ponownie wykorzystać, możemy przeznaczyć ją na kompost. Donice umyjmy porządnie wodą z detergentem, a następnie osuszmy i schowajmy. Jeśli nie mamy w nich otworów, umożliwiających wypływanie nadmiaru wody, jest to idealny czas na ich dorobienie. W prosty sposób wykonamy je za pomocą wiertarki, a jeżeli donica wykonana jest z cienkiego plastiku, uda się to nawet za pomocą gwoździa i młotka.
Wszystkie narzędzia po oczyszczeniu i zakonserwowaniu, schowajmy w czyste i suche miejsce
Zadbajmy o ostrość narzędzi
Jednym z bardziej wymagających sprzętów ogrodniczych jest kosiarka. Oprócz zewnętrznego oczyszczania, musimy usunąć nadmiar trawy z noży, porządnie je oczyścić i naostrzyć, a następnie sprawdzić czy nie ma luzów pomiędzy złączeniami. Gdy po sezonie zostało paliwo wewnątrz kosiarki, musimy go wylać. Warto sprawdzić także wszystkie sprzęty tnące –sekatory, nożyce i w razie potrzeby naostrzyć.
Przechowywanie narzędzi
Te akcesoria, które możemy, schowajmy do pudeł, aby nie były porozrzucane po całym pomieszczeniu. Warto także zadbać, by w pomieszczeniu było sucho i około 10 stopni powyżej zera. Zbyt niskie i wysokie temperatury szkodzą narzędziom i sprzętom. Dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na garaż lub pomieszczenie gospodarcze ocieplane, dzięki temu temperatura w pomieszczeniu zawsze będzie odpowiednia.
Czyszczenie i konserwacja są bardzo ważnymi elementami dbania o sprzęty. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się z jakości i możliwości użytkowania. Narzędzia myjemy zwykle wodą z detergentem, następnie w razie potrzeby przecieramy je środkiem odkażającym, a później impregnujemy. Po skończonych pracach, należy narzędzia umieścić w pomieszczeniu suchym i czystym.
Czytaj także: