Jak dbać o narzędzia by dłużej cieszyły się sprawnością?

Jak dbać o narzędzia by dłużej cieszyły się sprawnością?

Wielu z nas lubi weekendowe popołudnia spędzać w swoim wymarzonym warsztacie garażowym. Nic dziwnego, bowiem majsterkowanie relaksuje, a dodatkowo poszerza nasze umiejętności. Właściwie, cóż może być przyjemniejszego od satysfakcji stworzenia własnoręcznie krzesła, przywieszki na narzędzia lub zakonserwowania szafek? Po skończonych pracach, dobrze jest zadbać o narzędzia, aby dłużej mogły nam służyć i cieszyły się sprawnością. Jesteście zainteresowani, co takiego należy wykonać? Sprawdźcie!
Używaj przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem

Pamiętajmy, aby używać narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeżeli zakupimy wiertarkę, używajmy jej tylko do wiercenia otworów, a nie do mieszania zaprawy murarskiej czy szlifowania. Tego typu prace i wykorzystywanie jej do takich celów, w dużej mierze skraca jej żywotność i może prowadzić do szybszego zniszczenia. Jeżeli często szlifujemy coś, warto zakupić po prostu szlifierkę(w ostateczności zawsze możemy pożyczyć ją od sąsiada). Podobnie z zaprawą murarską. Najbezpieczniej jest ją mieszać w betoniarce. Planując stworzyć w garażu mini warsztat stolarski, zakupmy wszystkie potrzebne akcesoria i sprzęty, które na pewno sprawdzą się i zostaną należycie wykorzystane.

Czyszczenie i konserwacja

Jest to najczęściej pomijany etap. Zwykle, gdy uda nam się wykonać upragniony przedmiot, zapominamy o tym, aby porządnie oczyścić wszystkie narzędzia, które służyły nam do pracy. W szczególności niebezpieczny jest pył, który osiadając w szczelinach pilarek, wkrętarek czy wiertarek, może niespodziewanie zablokować urządzenie, a następnie gwałtownie uruchomić. Jest to sytuacja zagrażająca nawet naszemu życiu, dlatego pamiętajmy o dokładnym „przedmuchaniu” urządzeń! Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednie oliwienie wszystkich tarcz i noży tnących. Po pewnych czasie, naturalne naoliwienie zaczyna zanikać a tarcza urządzenia staje się coraz bardziej tępa, w efekcie dużo gorzej działa, a także się rysuje. Warto też co jakiś czas zakonserwować sprzęty odpowiednim środkiem, najlepiej sprawdzą się te w areozolu, Preparaty te zapobiegają rdzewieniu i niszczeniu urządzeń. Do tego są bardzo proste w użyciu, wystarczy psiknąć na urządzenie i pozostawić do wyschnięcia.

 

Pamiętajcie o czyszczeniu wszystkich wierteł z pyłu, ponieważ brudne mogą stanowić niebezpieczeństwo nawet dla naszego życia!

 

Zachowaj porządek w garażu

Wasz warsztat majsterkowicza to w dużej mierze pobojowisko? Zwykle sporo czasu spędzacie najpierw na odnalezieniu przedmiotów, zanim zaczniecie pracę? Warto po skończonej pracy i oczyszczeniu narzędzi odłożyć  wszystko na miejsce, dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o to, że coś przez przypadek spadnie i zniszczy się lub rozbije. Bardzo praktyczne jest stworzenie odpowiednich półek na narzędzia, przymocowanie haków lub specjalnych koszyków. Jeśli ciekawi Was ten temat, więcej poczytacie tutaj.

Zniweluj wilgoć

Montując garaż i planując urządzeniu w nim warsztatu, pamiętajmy o tym, aby nie przedostawała się do środka woda i aby było sucho. Narzędzia stale przebywające w wilgoci, po pewnym czasie pokrywają się trudną do usunięcia rdzą i z reguły stają się nieprzydatne w użytkowaniu. Warto przemyśleć czy nie lepiej zdecydować się na garaż ocieplany, więcej poczytacie tutaj. Przed stworzeniem własnego kąta do majsterkowania, sprawdźmy czy nic nam nie przecieka oraz czy między szczelinami nie przedostaje się woda.

 

 

Własny warsztat to wiele radości i satysfakcji. To także dobre miejsce na kreatywne spędzanie popołudni, często nawet z całą rodziną! Pamiętajmy jednak, aby zawsze po skończonej pracy posprzątać stanowisko i zadbać odpowiednio o sprzęty, dzięki temu z pewnością długo nam posłużą.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *