Jak dbać o irysy?

Jak dbać o irysy?

Nazywany jest kwiatem bogini tęczy, jest to wyjątkowa roślina, która zachwyca bogactwem i nasyceniem barw. Irysy, bo to o nich mowa, można posadzić praktycznie wszędzie: nad wodą, a nawet w miejscach suchych, niedaleko rabat czy skalnych ogródków. Natomiast należy pamiętać, że uprawa może być niekiedy kłopotliwa. W jaki sposób zatem dbać o irysy, aby wyrastały one na piękne kwiaty? Zachęcamy do lektury.

Irysy – co to za kwiaty?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego że irys jest wyłącznie potoczną nazwą rośliny nazywaną tak naprawdę kocaćcem. Kosaciec jest kwiatem występującym naturalnie na półkuli północnej. Może wyrastać zarówno z cebulek, jak i kłącza. Wśród kosaćców można wyróżnić aż 200 różnych odmian. Świetnie sprawdza się do obsadzenia oczka wodnego lub też rabat. Bardzo ładnie wygląda również w bukiecie stawianym do wazonu.

Łatwiejszą nazwą jest oczywiście irys, więc w ten sposób będziemy określać ten kwiat. Trudno go pomylić, ponieważ kwiatostan najczęściej składa się z sześciu płatków, których połowa skierowana jest w górę, natomiast druga połowa w dół. Na jednym pędzie może znajdować się kilka pączków, w zależności od odmiany.

irys

Ponadto irys ma dwubarwne płatki w soczystych, żywych odcieniach. Choć mogą zdarzyć się również kwiaty o jednobarwnych płatkach.

Kiedy kwitną irysy?

Irysy kwitną od zależności od odmiany, a jak już wspomnieliśmy wyżej, jest ich ponad 200. Choć najczęściej i najwięcej odmian kwitnie właśnie w maju i cieszą oko aż do sierpnia, więc lipiec jest świetną porą na to, aby podziwiać irysy i móc hodować je we własnym ogrodzie.

Uprawa irysów

Irysy wymagają słonecznego i zacienionego stanowiska, dlatego sadzenie tych kwiatów od strony południowej domu raczej jest niewskazane. Gleba powinna być pulchna i żyzna chociaż odczyn gra drugoplanową rolę, ponieważ irysy zwykle przyjmują się w każdym rodzaju podłoża. Rzeczywiście jednak, aby mieć pewność, że że rośliny wzejdą, warto zadbać o rodzaj gleby.

Co istotne, ciężka i twarda gleba może wywołać jednak choroby u tych kwiatów. Dobrze znoszą również towarzystwo drzew i krzewów, które wypierają wodę, na przykład takich jak akacja lub jarzębina.

Jak pielęgnować irysy?

Irysy nie lubią nadmiar wilgoci, a jednak gleba nie powinna być całkowicie przesuszona. Należy podlewać kwiaty regularnie i niewielkimi ilościami wody. Niektóre wyjątki jednak potrzebują nieco więcej nawadniania. Takim kwiatem jest na przykład irys syberyjski lub żółty. One doskonale nadają się do sadzenia na przykład w pobliżu oczka wodnego.

irys w wazonie

Warto również nie zapominać o tym, że irysy trzeba regularnie nawozić przez cały sezon wegetacyjny, raz na kilka tygodni. W tym celu należy sięgać po biohumus lub też naturalny kompost. Jeżeli ktoś rzeczywiście ma do niego dostęp.

Pielęgnacja irysów jest z jednej strony dosyć łatwa, natomiast z drugiej należy pamiętać, że kwiaty te nie lubią zbyt dużej wilgoci, dlatego rozsądnie jest wsadzić je do donic lub też w przygotowanych wcześniej rabatach, które w przypadku ulewy będzie można schować do środka. Irydy można sadzić w każdego typu glebie, choć najlepiej i najładniej będą kwitnąć oczywiście w glebie żyznej. Kwiaty te sadzimy w półcieniu.

2 Comments
  1. Irysy są piękne! Gdybym miała ogród, to na pewno znalazłoby się w nim dla nich miejsce.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *