Jak dbać o auto na wiosnę – porady wprost z garażu

Jak dbać o auto na wiosnę – porady wprost z garażu

Wiosna już zagościła u nas na dobre. Choć obecnie mamy sporo ograniczeń, własny ogród to miejsce, po którym możemy poruszać się bez ograniczeń. Warto zatem wykorzystać czas wolny do porządków w garażu i zadbaniu też o samochód! Co warto zrobić? Jak dbać o auto na wiosnę? Zobaczcie!

Dbanie o wnętrze auta

Samochód po zimie to trudny temat. Zwykle trzeba nieco zadbać o niego, aby móc cieszyć się dobrym stanem na kolejne sezony. Przede wszystkim warto dokładnie odkurzyć samochód w środku. Zima raczej nie sprzyja odkurzaniu i czyszczeniu wnętrz samochodu, dlatego, gdy pierwsze słoneczne promienie dotrą do naszych okien, warto wyjechać z garażu i wyczyścić dokładnie wnętrze. Oprócz odkurzania dobrze jest wytrzeć lub wybrać tapicerkę. Pamiętajmy, by używać dokładnie takich preparatów, jakie są dedykowane naszej tapicerce. Jeśli mamy tradycyjny obicia, środki piorące do samochodu powinny się sprawdzić. Inaczej należy postępować w przypadku tapicerki wykonanej ze skóry. Oprócz wyczyszczenia, musimy użyć środka konserwującego. Pamiętajmy, by użyć dokładnie tego, który jest przewidziany do skór. Dobrze jest także zawiesić w samochodzie tzw. choinkę samochodową.

Mycie auta

Jeśli dysponujemy własny ogrodem i garażem, możemy także samochód dokładnie umyć. Biorąc pod uwagę obostrzenia, warto na razie wstrzymać się z wyjazdem na myjnię. Domowy auto detailing jest jednak bardzo istotny, dzięki temu spłuczemy samochód z soli, ale także wyczyścimy z zabrudzeń, które są niebezpieczne dla lakieru, gdyż mogą doprowadzić do powstania korozji. Podczas domowego detailingu, warto samochód pokryć woskiem i wypolerować. W ten sposób przygotujemy nasze auto do przyjścia kolejnych pór roku.

Warto czasami samemu umyć samochód przed domem!

Co ze zmianą opon?

Zmiana opon może być trudniejsza w tym czasie. Jeśli możemy nieco poczekać z wymianą, warto to zrobić, np. kiedy nie wyjeżdżamy z domu, ponieważ pracujemy zdalnie. Gdy koniecznie musimy zmienić opony, dobrze jest zadzwonić do mechanika, czy jest to możliwe. Jeśli natomiast potrafimy samodzielnie sprostać temu zadaniu lub mamy możliwość zmiany kół z felgami u siebie w garażu, także warto przemyśleć tę opcję. Szybka zmiana opon, umożliwi nam jazdę.

 

zmiana opon
Zmiana opon jest ważna, gdy jednak nie jest to konieczne od razu, warto wstrzymać się jeszcze z tą decyzją lub wymienić samemu.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Poza tym dobrze jest także sprawdzić stan wycieraczek. Jeśli zauważymy, że nie wycierają one dokładnie, musimy wymienić je na nowe. Pamiętajmy, że zdarta guma we wycieraczkach może doprowadzić do rysowania się szyby. Sprawdźmy też po wymianie opon stan naszych „zimowek”, być może będzie konieczne wymienienie ich na nowe w zimowym sezonie, warto o tym pamiętać zwyczajnie wcześniej. Kolejnym, istotnym krokiem przygotowania samochodu do letnich sezonów będzie zajechanie na stację diagnostyczną, w celu przejrzenia stanu samochodu po zimie. Być może jakaś część będzie wymagać wymiany.

Wiosna to świetny czas na sprawdzanie auta! Warto go umyć, odkurzyć, przejrzeć stan lakieru oraz części, i przede wszystkim wymienić opony! A Wy, jak dbacie o samochód po zimie? 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *