Impregnujemy drewno! Sprawdź, dlaczego warto!

Impregnujemy drewno! Sprawdź, dlaczego warto!

Piękna, okazała altanka, komplet wypoczynkowy, ławy do siedzenia przy grillu, huśtawka czy płot. To tylko niektóre elementy wyposażenia naszego ogródka, które mogą być z drewna. Wielu ludzi stawia na drewniane akcesoria wokół własnego domu, gdyż zwykle wyglądają o wiele okazalej niż ich plastikowe odpowiedniki. Często zdarza się, że samodzielnie wykonujemy meble lub elementy z drewna, które posłużą w naszym ogrodzie. Takie drewniane przedmioty musimy odpowiednio zabezpieczyć, aby mogły być użytkowe o wiele dłużej i by drewno nie butwiało. Jak tego dokonać? I jakie środki okażą się najlepsze? Sprawdźcie!

Dlaczego warto impregnować drewno i za pomocą czego?

Niekorzystne warunki pogodowe takie, jak deszcz, śnieg, mróz, mogą negatywnie wpływać na stan przedmiotów wykonanych z drewna, stojących na zewnątrz. Warstwa impregnatu chroni je przed niszczeniem i butwieniem. Nawet jeśli nie mamy wielu akcesoriów drewnianych, chowamy je wewnątrz budynku lub garażu, to z czasem na surowym, niezabezpieczonym drewnie może osiadać kurz, który będzie z czasem wnikał do środka. Niezakonserwowane drewno jest także bardziej szorstkie, łatwiej się możemy skaleczyć w kontakcie z nim, dlatego zwykle nie zaleca się korzystania z przedmiotów drewnianych, które nie są pokryte impregnatem. Konserwować możemy środkami gruntującymi. Tego typu preparaty sprawiają, że drewno nie butwieje, a także jest ochronione przed działaniem niekorzystnych grzybów. Na powłoce drewna powstaje wtedy cieniutka warstwa tzw. filmu. Właściwie moglibyśmy poprzestać na tym kroku, jednak zwykle chcemy, aby nasze przedmioty ładnie i okazale się prezentowały oraz były dodatkowo zabezpieczone. Pozostawienie drewna tylko z nałożoną warstwą gruntującą, wiąże się z koniecznością jego ponownej impregnacji każdego roku.

Pokrywanie powierzchni lakierami i środkami gruntującymi jest niezwykle ważne, dzięki temu unikniemy niszczenia i butwienia drewna

 

Konserwacja i wykończenie drewna

Po nałożeniu warstwy gruntującej, dobrze jest powlec drewno środkiem ozdobnym, a przy okazji dodatkowo chroniącym. Świetnie sprawdzą się następujące środki:

  • Lakiery – w dużej mierze warto używać wodnych, gdyż nie są one szkodliwe dla zdrowia i nie śmierdzą. Są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem na rynku, stosowanie ich jest dosyć łatwe i szybkie, nie trzeba pokrywać drewna kilkoma warstwami, wystarczy jedna. Oprócz wodnych, na rynku dostępnych jest wiele innych lakierów, m.in. rozpuszczalnikowe, chomoutwardzalne. Stosując je, lepiej malować nimi drewno na zewnątrz, ponieważ posiadają mocny, intensywny zapach. Mogą być nabłyszczające lub matowe.
  • Lakierobejce – tworzą grubą powłokę ochronną, zwykle zachowują kolor drewna i fakturę, mogą delikatnie go rozjaśnić lub przyciemnić.
  • Farby kryjące – zamalowują powłokę drewnianą w 100%, ale jednocześnie nadają drewnu ciekawą formułę. Warto po użyciu farby kryjącej, zamalować przedmiot lakierem bezbarwnym, dzięki temu kolor będzie bardziej chroniony.
  • Oleje – wnikają bardzo głęboko w strukturę drewna, odżywiając ją. Nie tworzą żadnej powłoki, dlatego można je używać bezpośrednio na surowe drewno przed użyciem innego środka lakierującego lub farbiącego.

 

 

Niszczejący, drewniany płot nie wygląda atrakcyjnie, zwłaszcza jeżeli tworzy się na jego strukturze nalot tzw. grynszpanu lub brzydko odchodzi stara farba. Warto zadbać o drewno, aby dłużej nam służyło

 

Czym impregnujemy?

Do konserwacji drewna możemy użyć zwyczajnych wałków lub pędzli, dzięki czemu z pewnością praca pójdzie nam bardzo precyzyjnie. Innym sposobem jest użycie pistoletu, który pokryje nasz drewniany przedmiot. Musimy jednak pamiętać, że pistoletów należy używać na zewnątrz, gdyż produkt jest rozpylany wokół. Jeśli stosujemy środki o intensywnym zapachu lub barwiące, warto mieć założoną maskę. Przedmioty mniejsze, lepiej pomalować ręcznie, gdyż rozpylając produkt pistoletem, sporo możemy go stracić. Niewątpliwie jednak, malowanie za pomocą pistoletu jest o wiele szybsze, ale często mniej wydajne.

Preparaty impregnujące wnikają w głąb struktury drewna, nie tylko konserwując go, ale i naprawiając, np. poprzez wypełnienie szczelin. Bardzo dobrym preparatem, który uzupełni wszelkie ubytki w drewnie, jest także kit do drewna. Jeżeli nasz drewniany przedmiot ma mnóstwo szpar i ubytków, warto wypróbować najpierw zastosować kit, a później ochronny impregnat.

Konserwacja drewna jest niezwykle ważna. Chroni ona nasze przedmioty przed szybkim niszczeniem i butwieniem. Przed przystąpieniem do samodzielnej impregnacji, warto wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie preparat oraz technikę, a następnie zabrać się do pracy. Porządny i dobrze nałożony środek konserwujący wytrzyma dobrych kilka a nawet i kilkanaście lat!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *