Impregnacja podjazdu do garażu z kostki brukowej

Impregnacja podjazdu do garażu z kostki brukowej

Kostka brukowa jest materiałem, który stanowi najczęściej układany dojazd do posesji oraz do garażu. Nic dziwnego, gdyż wygląda naprawdę dobrze, bardzo szybko można ją ułożyć, a obecnie dostępna jest w wielu ciekawych wzorach. Co ważne pomiędzy kostką brukową mogą zarastać chwasty, a występujące, zróżnicowane czynniki atmosferyczne, mogą w końcu zniszczyć kostkę. Warto ją co jakiś czas pokryć impregnatem. Jakiego użyć? W jaki sposób zaimpregnować kostkę?

Kostka brukowa – wjazd do garażu

Woda, mróz, prażące słońce, z czasem stają się negatywnymi czynnikami, wpływającymi źle wygląd kostki brukowej. Kostka pod wpływem zmiennych czynników może zwyczajnie zacząć pękać oraz kruszyć się, a także zmieniać kolor. Trasa do garażu, którą musimy pokonywać slalomem, by zaparkować samochód, nie jest bezpieczną trasą, łatwo zniszczyć sobie koło lub podwozie. Warto więc od razu zaimpregnować kostkę specjalnym preparatem, dzięki temu będzie służyć o wiele dłużej. Czym zaimpregnować kostkę brukową?

Impregnacja betonu

Niektórzy producenci przed wypuszczeniem poszczególnych palet z kostkami impregnują fabrycznie każdą kostkę. Jeśli zakupimy tego rodzaju materiał na podjazd, raczej nie musimy martwić się pierwszą impregnacją przez co najmniej rok. Pamiętajmy jednak, że woda wypłukuje z czasem impregnat, dlatego trzeba konserwować dokładnie podjazd. Gdy postanawiamy sami wyłożyć kostkę u siebie na podjeździe lub zlecamy to konkretnej firmie, możemy przed układaniem połączyć beton z produktem hydrofobizującym, który zapobiega nadmiernemu wchłanianiu wody. Woda opadowa najczęściej ścieka z kostki lub zostaje wchłonięta w naprawdę minimalnych ilościach, w porównaniu z kostką brukową niezaimpregnowaną.

impregnacja betonu i kostki
Między niezaipregnowaną kostką mogą wyrosnąć chwasty.

Impregnacja kostki

Kolejnym sposobem jest zaimpregnowanie kostki brukowej jest pokrycie powierzchni substancją impregnującą. Preparaty impregnujące tworzą na kostce brukowej warstwę, zapobiegającą wchłanianiu wody oraz chronią ją przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi. Co ciekawe, na rynku obecne są różnorodne preparaty do impregnacji, które zapobiegają wykwitom, np. solnym, powstającym po zimie, dające efekt mokrego betonu, antypoślizgowe. Te ostatnie są ważne szczególnie w zimie. Jeśli zależy nam na tym, by beton był w dobrym stanie i aby podczas mrozów zahamować ślizganie się po podjeździe samochodem lub butami, warto użyć tego preparatu.

impregnacja kostki brukowej
Warto zaimpregnować kostkę, dzięki temu będzie się ona o wiele lepiej prezentować oraz wytrzyma kilkanaście lat!

Jak zaimpregnować kostkę brukową?

Przed impregnacją musimy dokładnie wyczyścić podjazd. Pamiętajmy, aby zabierać się za impregnację dopiero wtedy, gdy na zewnątrz jest sucho i zapowiadają pogodę bez dreszczów. Musimy dać wyschnąć pokrytej warstwie. Jeśli powierzchnia naszego podjazdu do garażu jest niewielka, możemy zaimpregnować kostkę pędzlem lub wałkiem. Gdy natomiast mamy do zakonserwowania spory „kawałek”, warto użyć natrysku. Do dokładnego pokrycia impregnatem kostki brukowej wystarczy jedna warstwa lakieru, choć niektórzy producenci zalecają kilka. Sprawdźmy przed użyciem na opakowaniu.

Jeśli chcemy, by nowo wyłożona kostka brukowa, była w dobrym stanie, musimy ją zaimpregnować. Możemy postawić na zakup materiałów już zakonserwowanych przez producenta, skorzystać z preparatu, wlewanego do betonu lub zakupić gotowe impregnaty i pokryć nimi kostkę. Dzięki tak zakończonym pracom podjazd przy naszym garażu będzie prezentował się świetnie przez wiele lat!

14 Comments
  1. Na szczęście jeszcze nie muszę się martwić o kostkę, na razie dbam o kuwety dla kotów 😀

  2. O impregnacji nigdy nie myslalam, ale nogdy nie zapomne, jak za dzieciaka musiałam wyrywac i wygrzebywac chwasty z pomiędzy kostki! Zawsze doprowadzalo mnie to do szalu ?

  3. Dla mnie czarna magia, rzecz, na której zupełnie się nie znam;)

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *