Ile zapłacimy podatku za garaż w 2022 roku?

Ile zapłacimy podatku za garaż w 2022 roku?

Biorąc pod uwagę obecne podwyżki cen, można było spodziewać się również tego, że podatek od nieruchomości, a co za tym idzie również za garaż, wzrośnie. Tak też się stało. Członkowie rady gmin w wielu powiatach zdecydowali się na podwyżki. Ile zatem wyniesie w tym roku podatek za garaż? O czym warto pamiętać? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami poniżej.

Podatek od nieruchomości 2022

Należy pamiętać, że podwyżki cen podatku są wartościami maksymalnymi, jakie każda gmina może nałożyć na swoich mieszkańców. Jednak ostateczna cena podatku, zależna jest od samych włodarzy. Mogą oni podnieść ceny do maksymalnego progu, ale też jedynie o kilka groszy. Górne granice wyznacza corocznie Minister Finansów w specjalnym obwieszczeniu.

Właściciele nieruchomości muszą pamiętać, że podatek od nieruchomości spłaca się w określonych ratach:

 • I rata 15 marca
 • II rata 15 maja,
 • III rata 15 września,
 • IV rata 15 listopada.

Jakie garaże zostają opodatkowane?

Według zapisów w Prawie budowlanym opodatkowaniu podlega każdy budynek trwale związany z gruntem. Są to najczęściej domy, garaże i inne konstrukcje murowane lub garaże wkomponowane w bryłę domu.

Co więcej, podatek za garaż można zapłacić w trzech miejscach: w kasie gminy, przelewem na konto gminy, u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta). Jeśli masz natomiast wątpliwości, wszystkie potrzebne informacje uzyskasz, kontaktując się bezpośrednio z urzędnikami w swojej gminie.

garaż

ZESTAWIENIE ZA ROK 2021:

 • Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0,85zł z m kw.
 • Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 24,84 zł za m kw.
 • Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym –11, 62zł za m kw.
 • Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 5,06 zł za m kw.
 • Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” –8,37zł za m kw.

 

ZESTAWIENIE ZA ROK 2022:

 • Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0,89zł z m kw.
 • Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 27,74 zł za m kw.
 • Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym –12, 04 zł za m kw.
 • Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 5,25 zł za m kw.
 •  Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” –8,68 zł za m kw.

 

Jak można zauważyć, z pewnością spory wzrost nastąpił w przypadku garażu wkomponowanego w bryłę domu. Osoby, które płacą podatek za dom, muszą liczyć ze wzrostem cen o kilka złotych za m kw. Zaledwie o kilka groszy natomiast wzrosła cena podatku za garaż wolnostojący za m kw.

 

Podatek za garaż – czy zawsze trzeba płacić?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, wyłącznie budynki stale związane z gruntem, czyli przede wszystkim obiekty murowane, są opodatkowane. Oznacza to, że niektóre garaże, np. blaszane czy wykonane z prefabrykatów, nie są związane na stałe z gruntem, a jedynie zakotwione do wylewki. W tego typu przypadkach bardzo często nie trzeba płacić podatku, jednak należy każdorazowo skontaktować się z Urzędem Gminy i zapytać, czy jest się rzeczywiście zwolnionym z opłat.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *