Ile zapłacimy podatku za garaż w 2020?

Ile zapłacimy podatku za garaż w 2020?

Jak wiadomo, co roku musimy płacić podatek od tzw. nieruchomości, czyli najprościej mówiąc, płacimy za użytkowanie domu, garażu, budynku znajdującego się na naszym terenie, ogrodzie. Wiele kwestii spornych nadal budzi podatek za garaż, dlaczego? Sporo osób zastanawia się, w jaki sposób jest opodatkowana taka konstrukcja. Zapraszamy zatem do prześledzenia obecnych stawek za garaż oraz do zapoznania się z zestawieniem porównującym z zeszłym rokiem.

Podatek za garaż 2020

Za garaż płacimy oczywiście tak, jak za nieruchomość. Mamy kilka wariantów opłat garażu, w zależności do tego, w jaki sposób wykorzystamy daną konstrukcję. Pamiętajmy, że możemy zamówić garaż, jednak wykorzystywać go (oprócz, np. parkowania auta) także pod prowadzenie działalności gospodarczej. Mowa tu, np. o mniejszych halach garażowych, gdzie przechowujemy towar itp.

 

garaż dwuspadowy blaszany

 

Opłaty za garaż i rodzaje garaży

Do najpopularniejszych garaży należy nadal garaż wkomponowany w bryłę, czyli stanowiący część budynku mieszkalnego, a także garaż wolnostojący, czyli taki, który stawiamy obok domu, np. kilka lat później.  Choć nadal najbardziej odpowiedni wydaje się garaż wkomponowany w bryłę domu, to jednak nie do końca jest on opłacalny. Dlaczego? O tym zaraz, natomiast poniżej prezentujemy podatek za garaż w 2020:

Zestawienie za 2019 rok:

 

 1. Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0, 79 zł z m kw.
 2. Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 23,47 zł za m kw.
 3. Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,98 zł za m kw.
 4. Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 4,78 zł za m kw.
 5. Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” – 7,90 zł za m kw.

 

Zestawienie za 2020 rok:

 

 1. Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0,81 zł z m kw.
 2. Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 23,90 zł za m kw.
 3. Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym –11,80 zł za m kw.
 4. Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 4,87 zł za m kw.
 5. Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” –8,05 zł za m kw.

Jakie zmiany w podatku za garaż?

Zmiany są typowe do podwyżki, ceny wzrosły o mniej więcej kilka groszy. Największy wzrost o prawie złotówkę można zauważyć w przypadku garażu, mającego status „doklejonego” do domu oraz 15 groszy w przypadku garażu wolnostojącego. Szacuje się, że wzrost podatku wynosi około 1,8%.

podatek za garaż
Podatek za nieruchomość jest koniecznością. Pamiętajmy o tym, by go zapłacić.

 

Kiedy nie zapłacimy podatku za garaż?

Warto jednak zaznaczyć, że to nie garaż, który stanowi część integralną z domem, jest najbardziej opłacalny. Są sytuacje, gdy nie zapłacimy podatku za garaż. Jeśli zdecydujemy się na kupno konstrukcji do 35m2 oraz tzw. niezwiązaną z gruntem, wtedy nie musimy płacić podatku, a sam garaż stawiamy jedynie na zgłoszenie. Są to, np. garaże z elementów prefabrykowanych, idealne dla tych, którzy chcą solidną konstrukcję, ale także dobrze wyglądającą. O zaletach tych konstrukcji pisaliśmy tutaj.

Czy są to ostateczne ceny?

Warto także od razu zaznaczyć, że powyższe ceny nie są ostatecznymi kwotami, ponieważ każda gmina ustawia sobie swoje sumy podatkowe. Kwoty te oczywiście nie mogą przekroczyć powyższego zestawienia, dlatego warto wybrać się do swojego Urzędu Gminy/Miasta i zasięgnąć informacji.

garaż biały blaszany
Możemy uniknąć płacenia podatku za garaż, wystarczy, że postawimy tego typu konstrukcję!

 

 

 

Pamiętajmy, by wszelkie nieścisłości rozwiązywać we własnym Urzędzie, gdyż każda instytucja, jak wcześniej zostało wspomniane, przewiduje sumy podatkowe, ustalone przez siebie oraz bardzo często wprowadza własne obostrzenia.

4 Comments
 1. A brama garażowa już wybrana? Warto porozglądać się za różnymi propozycjami, markami i rodzajami bram garażowych

 2. Na zdjęciu jest garaż z płyty warstwowej postawiony na kostce (zakotwiony do niej?)
  Czy macie pewnosć, że takie konstrukcje nie są opodatkowane?

  1. Jest to konstrukcja nie związana trwale z gruntem, poniżej 35 m2, dlatego wg Prawa Budowlanego nie jest konieczne jej opodatkowanie. Ale zawsze koniecznie trzeba dopytać o to w swoim urzędzie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *