Ile zapłacimy podatku za garaż w 2019 roku?

Ile zapłacimy podatku za garaż w 2019 roku?

Wraz z początkiem 2019 roku weszliśmy w nowy rok podatkowy. Większość właścicieli nieruchomości będzie musieć, jak co roku zapłacić podatek nie tylko od posiadanego domu, ale także od m.in. garażu. Jak zmieniło się zestawienie cenowe od zeszłego roku? Ile zapłacimy w tym roku za garaż? Koniecznie sprawdźcie poniżej.

Opłaty za garaż

Za garaż płacimy najczęściej jak za nieruchomość. Musimy jednak pamiętać, że budynek ten musi  być trwale związany z gruntem. Opodatkowaniu zatem najczęściej podlegają garaże murowane lub stanowiące część naszego domu. Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest stawianie garażu, który wkomponowany jest w bryłę domu lub bezpośrednio stanowi jego część. Takie garaże są z pewnością wygodne, czy jednak opłacają się finansowo? Z pewnością można zdecydować się także na inne rozwiązanie, ale o tym później. Poniżej przedstawiamy rozliczenia za ubiegły rok oraz obecny. Warto zaznaczyć, że ceny nie zmieniły się drastycznie. Wartości wzrosły o około 1,6% w skali roku.

Zestawienie za 2018 rok:

 1. Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0, 77 zł z m kw.
 2. Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 23,10 zł za m kw.
 3. Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,80 zł za m kw.
 4. Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 4,70 zł za m kw.
 5. Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” – 7,77zł za m kw.

Zestawienie za 2019 rok:

 1. Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0, 79 zł z m kw.
 2. Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 23,47 zł za m kw.
 3. Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,98 zł za m kw.
 4. Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 4,78 zł za m kw.
 5. Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” – 7,90 zł za m kw.

Garaż wolnostojący jest rozsądnym rozwiązaniem. Często można uniknąć podatku

Warto od razu zaznaczyć także, że każda gmina ustala podatki samodzielnie. Górna granica cenowa nie może jednak przewyższać powyższych stawek.

Kiedy nie zapłacimy podatku za garaż?

Z pewnością nie zapłacimy podatku, jeżeli nasz garaż nie jest trwale związany z gruntem i nie przewyższa pewnych wartości metrażowych. Oznacza to, że jeśli zdecydujemy się na garaż typu „blaszak” lub z elementów prefabrykowanych, możemy uniknąć płacenia podatku. O zaletach garaży prefabrykowanych, pisaliśmy tutaj. Najczęściej nie płacimy podatku za taki garaż, gdy jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 metrów kwadratowych i jest obiektem wolnostojącym. Podatku nie płacimy także m.in. za: zabytki, budynki, które są infrastrukturą ogrodową, wykorzystuje się je do działalności rybackiej lub działalności rolniczej.

 

Do 35 m2 możemy zakupić naprawdę sporych rozmiarów garaż!

Terminy płacenia podatku 2019

W obecnym roku mamy 4 terminy płacenia wszystkich podatków:

 • do 15 marca,
 • do 15 maja,
 • do 15 września,
 • do 15 listopada

Pamiętajmy jednak, że warto udać się do najbliższego Urzędu Miasta/Gminy i dopytać o szczegóły. Bardzo często decydujemy się na budowę garażu wkomponowanego w bryłę domu. Jeżeli byśmy chcieli natomiast uniknąć płacenia podatku za garaż, możemy śmiało zdecydować się na trwały garaż z elementów prefabrykowanych.

O podatku za garaż za 2018 rok pisaliśmy tutaj

14 Comments
 1. Osobiście nie posiadam garażu ale zaciekawiły mnie te informacje:)Musze braty podesłać link.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *