Ile zapłacimy podatku za garaż w 2018 roku?

Ile zapłacimy podatku za garaż w 2018 roku?

Nowy Rok przed nami, a z nim z pewnością mamy związanych sporo planów. Już niedługo ruszą pierwsze prace budowlane, być może naszych domów oraz garaży. Budując swoje wymarzone cztery kąty oraz stawiając garaż, warto pamiętać, że będziemy musieli uiścić podatek od posiadanej nieruchomości. W 2018 roku opłaty ulegną zmianom. Chcecie wiedzieć ile będziecie musieli zapłacić za budowę garażu? Jak bardzo różnią się kwoty pomiędzy garażem wolnostojącym, a wkomponowanym w bryłę budynku? Sprawdźcie poniżej!

Rodzaje garaży

Podatek od nieruchomości musimy zapłacić wtedy, gdy stawiamy budynek trwale połączony z gruntem. Opodatkowaniu podlegają zatem domy mieszalne oraz w znacznym stopniu garaże. Możemy wyróżnić kilka rodzajów garaży: budynek wkomponowany w bryłę domu, garaż przynależny do domu, jednak posiadający osobną księgę wieczystą oraz wolnostojący. Najczęściej spotykane są te wkomponowane w bryłę domu, ponieważ zwykle budując dom, aranżujemy od razu w nim także garaż. Dość powszechne stają się ostatnio także konstrukcje wolnostojące, ponieważ na starcie, nie musimy wydawać aż takiej sumy pieniędzy i postawić garaż w późniejszym terminie.

Ile płaciliśmy za rok 2017 i ile zapłacimy w 2018?

Przyjrzyjmy się stawkom za budowę garażu za ten rok.

 1. Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0, 75 zł z m kw. Warto dodać, że budynek mieszkalny wraz z garażem podlega łącznej sumie opodatkowania.
 2. Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 22,66 zł za m kw. – Stawka ta jest dosyć wysoka, ale wiąże się z faktem, że jest to budynek, który może stać się osobnym przedmiotem obrotu.
 3. Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,59 zł za m kw.
 4. Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 4,61 zł za m kw.
 5. Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” – 7,62 zł za m kw.

Od nowego roku, ceny opodatkowania garażu nieznacznie wzrosną, zatem należy przygotować się na poszczególne kwoty:

 1. Garaż wkomponowany w bryłę domu – 0, 77 zł z m kw.
 2. Garaż w bryle domu, posiadający odrębną księgę wieczystą i wykorzystywany pod działalność gospodarczą – 23,10 zł za m kw.
 3. Garaż, który ma status przynależności do domu, np. „doklejony” do domu, zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,80 zł za m kw.
 4. Garaż poza budynkiem mieszkalnym, ale mający status budynku przynależnego do domu – 4,70 zł za m kw.
 5. Garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, kwalifikujący się do kategorii „budynki pozostałe” – 7,77zł za m kw.

 

Jak widać, podwyżka jest kwestią kilkunastu groszy bądź złotówki. Z powyższych obliczeń wynika, że najbardziej korzystną opcją nadal będą, teoretycznie, garaże wkomponowane w bryłę domu. Najdrożej wypada zaś podatek za garaże lub budynki gospodarcze, które przeznaczamy na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy jednak warto decydować się od razu na garaż wkomponowany w bryłę domu? Być może istnieje możliwość uniknięcia opodatkowania naszego garażu?

Garaż wkomponowany w bryłę domu zwykle podlega takiemu samemu podatkowi, co cały dom

 

Kiedy nie zapłacimy podatku za garaż?

 

Budynek, który objęty jest opodatkowaniem musi spełniać następujące kryteria:

 • Musi być trwale związany z gruntem
 • Posiadać fundamenty
 • Posiadać dach
 • Musi być oddzielony za pomocą przegród budowlanych

 

Zazwyczaj decydując się na garaż ze stali lub blachy, nie zapłacimy za niego podatku, ponieważ nie jest on uważany za budynek trwale związany z gruntem. Bardzo często dzieje się tak także w przypadku garaży z prefabrykowanych elementów stalowych, mimo że są to solidne konstrukcje, które kotwiczy się do podłoża. Składają się one z elementów, które na stałe się ze sobą łączy i w fazie początkowej, zanim trwale zakotwiczy się go do gruntu, można go często przenieść kilkanaście metrów dalej. Dotyczy to głównie garaży jednostanowiskowych z jednospadowym, płaskim dachem. Tego typu garaże również mogą zostać zwolnione z opodatkowania, ponieważ nie muszą zostać uznane za osobny budynek. O sprawach tych decyduje jednak urząd gminy, dlatego warto skonsultować się jednostką w naszej miejscowości i zapytać czy nasz garaż zostanie opodatkowany. Być może uda się nam tego uniknąć.

Niewielkie garaże z elementów stalowych nie muszą podlegać opodatkowaniu, wystarczy udać się do swojej gminy po informacje

 

Mimo to, ceny podatków za garaże wolnostojące nie są wygórowane. Jeżeli będziemy posiadać garaż o powierzchni około 30m2, to za rok jego użytkowania zapłacimy 233, 10 zł. Biorąc pod uwagę, możliwość wybudowania garażu w późniejszym terminie oraz szereg pozytywnych korzyści, płynących z posiadania garażu wolnostojącego, które możecie poczytać tutaj, jest to być inwestycja bardzo opłacalna!

 

 

12 Comments
 1. Bardzo proszę o odpowiedź, jaka jest definicja „garażu wkomponowanego w bryłę domu”? Czy do takiego garażu musi być wejście z domu?

  1. Tak, garaż, będący wkomponowany w bryłę domu, ma wejście bezpośrednie z domu (np. z przedpokoju, kotłowni, czy piwnicy). Oczywiście można także swobodnie do niego wejść poprzez bramę wjazdową. Pozdrawiam.

   1. Witam, zastanawiam sie nad jednym rozwiazaniem. Bylem kiedys na zleceniu w domu ktory byl polaczony z garazem czyms podobnym do tunelu. Wejscie bylo z kotlowni, a w tunelu umieszczona pralka i suszarka. Bardzo mi sie to spodobalo. Chcialbym wybudowac kiedys garaz 3 stanowiskowy, poniewaz lubie pracowac przy swoich autach, bedzie mi do tego potrzebne miejsce. Jak by to wygladalo z opodatkowaniem takiego garazu? Czy jest to podatek taki sam jak za dom?

    1. Przy sytuacjach nietypowych, a takim jest połączenie garażu 3-stanowiskowego z domem mieszkalnym, musi Pan zajść zapytać się do Pańskiego Urzędu Gminy/Miasta. Garaż pojedynczy, który jest integralną częścią domu opodatkowany jest tak, jak podane w tekście – niecałe 80 gr za m2. Jednak gmina może uznać, że jest to budynek poza domem, który jednak ma tylko „przynależność” do budynku mieszkalnego. Tutaj podatek wzrasta do około 5 zł za m2. Warto także wiedzieć, że każda gmina samodzielnie ustala podatki, jednak kwota ta nie może przekraczać najwyższej stawki, rozporządzonej przez rząd, czyli tych podanych w tekście. Są to oczywiście stawki za zeszły rok, jednak w tym roku (2019) wzrosły nieznacznie o około 1,6%. Wkrótce powstanie osobny artykuł u nas na blogu, zapraszamy.

 2. A jak wyglada sytuacja, gdy nad garazem zrobie male mieszkanie na poddaszu? Jaki podatek wtedy zaplace?

  1. Jeśli będzie to garaż wkomponowany w bryłę domu, niecałe 80 gr za m2 (kwota maksymalna, jaką każda gmina może ustalić, rzeczywiste kwoty ustala każda gmina indywidualnie).

 3. Witam, chciałbym się zapytać czy jeśli wybuduje garaż przyklejony do domu(z bezpośrednim wejściem z domu do garażu) ale oddylatowany na grubość izolacji cieplnej i z osobnymi fundamentami, czy będzie to jeden budynek? Chodzi o to aby nie ogrzewać garażu i jednocześnie uniknąć mostków cieplnych. Garaż byłby też słabiej ocieplony , z dachem jednospadowym i parterowy.

  1. Garaż i tak musiałby zostać oddylatowany, ponieważ nie został wybudowany równocześnie z domem mieszkalnym. Jeśli garaż docelowo nie stanowi rozbudowy budynku mieszkalnego, nie jest wykorzystywany lub nie jest określany jako część budynku mieszkalnego, zostało na niego wydane osobne pozwolenie – wtedy podatek mieści się w kategorii „budynki pozostałe” – proszę sobie sprawdzić w Urzędzie, jaką dokładną kwotę przyjęła Pana gmina/ miasto.

   Dobrym rozwiązaniem jest także zdecydowanie się na garaż z elementów prefabrykowanych, gdzie nie zawsze trzeba płacić podatek za garaż. Gdyby był Pan zainteresowany takim rozwiązaniem, zapraszam do kontaktu: p.luka@garaze-system.pl

   Natomiast aktualne, tegoroczne informacje o podatku za garaż, poczyta Pan tutaj: https://blisko-domu.pl/ile-zaplacimy-podatku-za-garaz-w-2019-roku/

 4. Jaki podatek obowiązuje w przypadku garażu wolnostojącego z pokojem gościnnym na poddaszu?

  1. Jeśli jest to pokój użytkowy, najprawdopodobniej taki, jak w przypadku nieruchomości zamieszkałej. Musi Pani jednak udać się do swojego Urzędu, gdyż każda gmina nakłada na mieszkańców podatki innej wysokości. Musi oczywiście zmieścić się w wytyczonych odgórnie widełkach

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *