Hodowla dzikich pszczół w ogrodzie

Hodowla dzikich pszczół w ogrodzie

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, wie o tom chyba każdy. Dzięki nim możemy cieszyć się z widoku pięknych roślin i smaku owoców. To one zapylają rośliny. Niestety, coraz częściej możemy obserwować spadek ich populacji. Wszystko za sprawą tzw. betonizacji okolic. Coraz więcej roślinności, lasów, łąk, terenów trawiastych zostaje zagospodarowanych. Nie mają one możliwości tworzenia swojego miejsca samodzielnie tak, jak odbywało się to wcześniej. Warto im zatem nieco pomóc i założyć w ogrodzie sztuczne gniazda.

Kwestie prawne

Jeśli nie decydujemy się na stawianie uli, teoretycznie nie musimy uzyskiwać pozwolenia na kupno sztucznych gniazd. Warto jednak wiedzieć, że nie każdemu sąsiadowi może podobać się nagromadzenie tych owadów przy posesji, trzeba zwrócić uwagę, że sporo osób jest nadal uczulonych na jad pszczół, użądlenie może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym lub nawet śmiercią. Zajdźmy zatem zapytać  do swojego Urzędu, czy jest możliwy taki chów i jaka dokładnie jest bezpieczna odległość od posesji sąsiada.

Murarka ogrodowa

Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z dziką hodowlą pszczół lub hodowlą jakąkolwiek, warto najpierw zainteresować się chowem tzw. murarki ogrodowej. Jest to rodzaj owada, który charakteryzuje się przyjaznym usposobieniem. Nie jest agresywny wobec ludzi. Murarka jest w stanie zapylić bardzo wiele roślin, a jej okres lotu trwa od kwietnia do czerwca.

Sztuczne gniazda

Murarki w zasadzie są w stanie zasiedlić bardzo wiele gniazd. Lubią tworzyć swoją przestrzeń w trawach, krzakach, pustych pałkach, np. trzcin. Jeśli chodzi o gniazda sztuczne, możemy np. nawiercić otwory w cienkich palach drewnianych lub przynieść puste trzciny z lasu. Takie gniazdo możemy zrobić sami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zakupili gniazda sztuczne w sklepie.

sztuczne gniazda
Sztuczne gniazda dla pszczół to świetna alternatywa naturalnych siedlisk.

 

Montaż sztucznych gniazd pszczelich

Pamiętajmy, że gniazda te muszą być zamontowane około metr powyżej ziemi. Warto je także zadaszyć. Pszczoły lubią zadaszenia, ponieważ nie muszą martwić się otwartą przestrzenią. Warto zauważyć, że nawet w warunkach tradycyjnych, tworzą gniazda pod dachami domów, garażów, szop. Po zamontowaniu możemy czekać na pierwsze pszczoły. Co, jeśli w okolicy nie ma pszczół? Możemy wtedy zainwestować w kupno kilku kokonów w sklepach internetowych. Sklepy te, zazwyczaj są to sklepy ogrodnicze lub sprzedające akcesoria pszczelarskie, oferują sprzedaż około 100 sztuk w jednym zakupie. Cena takiego kokonu jest stosunkowo nieduża, z pewnością na „amatorską” kieszeń.

pszczoła
Pszczoły są bardzo pożytecznymi owadami, warto pomóc im zasiedlić się nawet w sztucznym gnieździe.

 

Co z gniazdami zimą?

Pewno sporo osób zastanawia się, co zrobić z tego typu gniazdami jesienią i zimą. Najlepiej schować je do piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego. Kokony także wyjmujemy z gniazda. Zdrowe kokony przechowujemy w pudełkach kartonowych w temperaturze od 0 do -4, natomiast chore, należy zutylizować lub oczyścić, jeśli się da. Co to oznacza? Kokony możemy odkazić środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych, wtedy możemy pozbyć się pasożytów, jeśli to jednak nie przyniesie rezultatu, lepiej takie kokony zutylizować.

Jeśli mamy oczywiście warunki, możemy rozpocząć profesjonalny chów pszczół w ulach, natomiast amatorsko wystarczy, że stworzymy im gniazda lub zakupimy sztuczne. Warto pomagać pszczołom przerwać i budować dla nich schronienia, dzięki nim mamy sporo kwitnących roślin wokół.

18 Comments
  1. Oby jak najwięcej takich inicjatyw, ponieważ potrzebujemy tych owadów. Bardzo ładne zdjęcia.

  2. Pszczół hodować nie mogę, bo nie mam ogrodu, ale chcę posiać miododajne rośliny.

  3. Nigdy nie słyszałam o takiej hodowli pszczół. Mój mąż pewnie byłby bardzo zainteresowany, ale ja się boję przy małych dzieciach mieć pszczoły.

  4. Świetna inicjatywa. Ja co prawda trzymam się z daleka, ze względu na alergię na pszczoły, ale są one bardzo potrzebne i jak najbardziej popieram taki pomysł.

  5. Bardzo mi się podoba ten pomysł, ale też przyznam, że tuż przy moim domu mamy gniazda pszczół. Nie przeszkadzają nam w życu, uwielbiamy to, że są. Często je obserwujemy, jak przysiadają na naszych łubinach, bluszczu i różach U nas nie mają zbyt wiele 'do szukania’ bo ogród jest raczej ubogi w kwiaty, a bardziej dekoracyjny, ale i tak nas odwiedzają. Mamy w sąsiedztwie sporo drzew kwitnących 🙂

  6. Teraz bym się na taka hodowlę nie zdecydowała, ale może kiedyś. Mimo wszystko dbam o pszczoły, nie używam trujących oprysków tylko owady np. do zjadania mszycy i stawiam na balkonie miododajne rośliny 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *