Hiacynty w doniczce – jak je uprawiać?

Hiacynty w doniczce – jak je uprawiać?

Mimo że hiacynty to typowe kwiaty, które kwitną wiosną, w doniczkach i w dobrej temperaturze w domu, mogą nam urosnąć także zimą! Musimy jedynie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz o poprawnej uprawie. Kiedy sadzimy hiacynty do doniczek? W jaki sposób zająć się tymi kwiatami w domu?

Uprawa hiacyntów

Hiacynty sadzimy od września do końca października zarówno do gleby, jak i do doniczek. Są to typowe kwiaty cebulowe, dlatego wkładając je, pamiętajmy o zachowaniu rozstawu. Najlepiej, jeżeli przeznaczymy jedną doniczkę, na jedną cebulkę, wtedy będzie ona miała miejsce, by swobodnie się rozrosnąć. Pamiętajmy, aby zasadzone cebulki trzymać w ciepłym miejscu, jeżeli natomiast chcemy trzymać hiacynty w piwnicy lub garażu, obłóżmy ziemię warstwą ściółki, która będzie chronić cebulki przed obmarznięciem. Nie stawiajmy jednak doniczek blisko samego kaloryfera, niestety w ten sposób nie pomożemy naszym kwiatom i bardzo szybko mogą one zwiędnąć.

 

Pielęgnacja hiacyntów

Co istotne, jeżeli będziemy stale nawadniać nasze cebulki, wzejdą one już po trzech tygodniach! Pamiętajmy tylko o tym, by nie przelewać ziemi w doniczce, gdyż cebulki mogą zacząć gnić. Kolejnym krokiem jest czekanie na to, aż kwiat urośnie i możemy przestawić go w odpowiednie dla nas miejsce!

 

Hiacynty to bardzo piękne kwiaty. Stanowią ozdobę w wielu domach.

Ważne wskazówki, przydatne w uprawie hiacyntów

Warto mieć na uwadze kilka cennych wskazówek. Przede wszystkim, dobrze jest zasadzić cebulki do około 20 cm pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu pozwolimy naszym hiacyntom na rozrost. Hiacynt sam w sobie jest dosyć pokaźnym kwiatem, dlatego, jeśli zdecydowaliśmy się trzymać go w doniczkach, musimy zakupić większą. Kolejną, ważną wskazówką, przydatną przy pielęgnacji i uprawie hiacyntów jest fakt, że kwiaty te w końcu przekwitną. Jeśli trzymamy kwiaty na zewnątrz, stanie się to mniej więcej w czerwcu. Natomiast jeśli w domu, okres ten może się wydłużyć i nastąpić w innym terminie. Hiacynty kwitną około 2, 3 miesięcy. Gdy przekwitają, zostawiamy do uschnięcia, a potem wykopujemy cebulki i suszymy. Cebulki możemy bez problemu ponownie zasadzić!

 

Co ciekawe, hiacynty można hodować także w wodzie! Wystarczy włożyć cebulki do szklanki z wodą.

 

Hiacynty mają różnorodną barwę, najpopularniejszymi są chyba te niebieskie i fioletowe. Ponadto możemy zakupić hiacynty czerwone, pomarańczowe, białe, żółte. Kwiaty te wyrastają na około 30 cm i wyglądają naprawdę okazale!

A Wy lubicie te kwiaty? Hodujecie je w domach lub ogrodach?

12 Comments
  1. Hiacynty zawsze kojarzyły mi się z kwiatami wiosennymi i niestety w domu nie umiałam ich na dłużej zatrzymać. Muszę skorzystać z Twoich rad 🙂

  2. Bardzo lubię hiacynty i jakoś kojarzyły mi się głównie z wiosną.
    Lubię kwiaty cały rok, a zwłaszcza jak kwitną.
    Dużo fajnych rad, skorzystam z przyjemnością.
    Pozdrawiam!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *