Gwiazda betlejemska – kwiat Świąt

Gwiazda betlejemska – kwiat Świąt

Gwiazda betlejemska jest dość popularnym kwiatem, głównie obecnym w polskich domach właśnie o tej porze roku. Nic dziwnego, ponieważ prezentuje się przepięknie i ma intensywny, czerwony kolor, który przyciąga wzrok. Co ciekawe, jest to jeden nielicznych kwiatów ozdobny, kwitnących właśnie w zimie! Zastanawiacie się, w jaki sposób pielęgnować gwiazdę betlejemską? A może dostaliście taką roślinę w prezencie i nie wiecie, jak o nią zadbać? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Gwiazda betlejemska – pielęgnacja

Roślina ta jest okazem wieloletnim, jednak obecnie najczęściej jest trzymana w domach jedynie przez jeden rok. Niektórzy uważają, że okazy kilkuletnie nie wyglądają już tak dobrze, jednak wszystko zależy w dużej mierze od pielęgnacji. Musicie pamiętać, aby poinsecję (inna nazwa kwiatu) dobrze nawadniać, inaczej roślina szybko zwiędnie. Paradoksalnie, choć kwiat kwitnie w zimie, potrzebuje naprawdę wysokich temperatur, by nie zwiędnąć. Najlepiej jest przechowywać gwiazdę w pokojach o temperaturze 15 – 20 stopni, zwracając uwagę na zbyt nagrzane kaloryfery. Suche powietrze nie sprzyja wzrostowi gwiazdy. Unikajcie zatem stawiania jej na parapecie.

 

 

Gwiazda betlejemska ma naprawdę okazałe kwiaty, świetnie prezentuje się zatem na stole świątecznym. Co ciekawe, kupując ten kwiat w grudniu, bardzo często spotkamy się z tym, że osoby sprzedające go, przystroiły nieco jego kwiaty brokatem. Jest o zabieg w pełni bezpieczny dla kwiatów.

Unikajcie zakupów poinsecji na targach kwiatów lub w innych, otwartych przestrzeniach. Jest to roślina, która bardzo szybko się wychładza, co nie sprzyja jej dojrzewaniu. Kwiat może bardzo szybko obumrzeć.

gwiazda betlejemska

Czy gwiazdę betlejemską można rozmnażać?

Co ciekawe, roślinę tę można z łatwością rozmnożyć i pielęgnować do następnych Świąt. Wystarczy, że odłamiecie jeden pęd, który ma wykształcone liście i włożycie do naczynia z preparatami ukorzeniającymi. Po kilku dniach można przesadzić pęd do zieli z torfem. Pamiętaj, aby dobrze nawieźć ziemię, najlepiej środkiem bogatym w minerały i pozwalającym na swobodny wzrost.

Ważne jest, aby gwiazda betlejemska miała stały dostęp do nawadniania oraz przebywała w ciepłej temperaturze. Pielęgnacja takiej roślinki bywa trudna, jednak trud się opłaca, gdyż możecie zostać hodowcami poinsecji.

Lubicie takie kwiaty? My przyznamy, że na każde święta mamy gwiazdę betlejemską. To już chyba tradycja!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *